هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   163   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دانشگاه فني و حرفه‌اي نیازمند توجه جدی


گروه ساخت‌وساز: شايد نام دانشگاه فني و حرفه‌اي براي بسياري از خوانندگان ناآشنا بوده و برخي ديگر آشنايي مختصري با آن داشته باشند، اما به هرحال سؤالات بسياري در رابطه با چرايي تأسیس اين دانشگاه و مأموریت‌های آن وجود دارد. پيام ساختمان به منظور آشنايي هر چه بيشتر مخاطبان با اين دانشگاه، سراغ دکتر سهراب رضایی، سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور رفته و گفتگويي با وي ترتيب داده است:

لطفــاً در خصـوص دانشـگاه فني‌وحرفه‌اي و گستره فعالیت های آن توضيحاتي ارائه كنيد.

دانشگاه فني‌وحرفه‌اي تنها دانشگاه دولتی متولی آموزش‌های عالی فنی و حرفه‌ای در کشور است که با داشتن 168 دانشکده و آموزشکده در کلیه استان‌های کشور به ارائه خدمات آموزشی به فارغ‌التحصیلان هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش می پردازد. این دانشگاه حدود 60 رشته معماری کاردانی و 30 رشته کارشناسی ناپیوسته و پیوسته دارد.

در رابطه با صنعت ساختمان چه رشته‌هايي در دانشگاه فني‌وحرفه‌اي وجود داشته و هر سال چه تعداد دانشجو جذب اين رشته‌ها مي‌شوند؟

رشته‌هاي معماري، کارهاي عمومي ساختمان و اجراي ساختمان‌هاي بتني، گرايش‌هايي است که در مقطع کارداني داير و فعال مي‌باشند و تعداد فارغ‌التحصيلان نيز با تعداد پذيرش ساليانه برابري دارد. رشته معماری در 32 مرکز دختران و 45 مرکز پسران وکارهاي عمومي ساختمان در 67 مرکز پسران و اجراي ساختمان‌هاي بتني در 9 مرکز پسران آموزش داده می شود.

رشته‌هاي ساختمان و معماري دانشگاه فني‌وحرفه‌اي چه تفاوتي با دانشگاه‌هاي ديگر دارد؟

برنامه‌های آموزشی دانشگاه فنی و حرفه‌ای بر اساس حداقل 60 درصد عملی و 40 درصد نظری ارائه می‌شود و تلاش دارد با اتخاذ رویکرد شایسته محوری، فارغ‌التحصیلانی تربیت نماید که پس از فراغت از تحصیل در رشته تحصیلی خود بتوانند به راحتی وارد محیط کار شوند.

رشته‌هاي ساختمان و معماري دانشگاه فني‌وحرفه‌اي تا چه اندازه کاربردي هستند؟

سعي شده که فارغ‌التحصيلان دانشگاه فني‌وحرفه‌اي در همه زمينه‌ها، توانمند و قادر به پاسخگويي نياز بازار کار تربيت شوند، لکن در مواردي محدوديت‌هاي اعتباري و انساني مانع دستيابي صد در صد به اهداف پيش‌بيني شده مي‌شود و فارغ‌التحصيلان بعضي از مراکز جديدالتأسيس نيازمند کسب تجارب عملي بيشتر مي‌باشند تا قادر به پاسخگويي کامل نياز بازار کار باشند.

چه تعداد از متخصصين ساختمان و معماري کشور توسط این دانشگاه تربیت می شوند؟

با توجه به پذيرش سال گذشته؛ در رشته اجراي ساختمان‌هاي بتني 540 نفر، رشته كارهاي عمومي ساختمان 4728 نفر و در رشته معماري 5832 نفر جذب گردیده اند که پس از پایان دوره آموزش وارد بازار کار می شوند.

درخصوص اشتغال فارغ‌التحصيلان رشته‌هاي ساختمان و معماري دانشگاه فني‌وحرفه‌اي توضيحاتی بیان کنید.

بر اساس تأیید اکثر مراجع قانونی بیش از 75 درصد فارغ‌التحصیلان این دانشگاه به راحتی می‌توانند در رشته‌های تحصیلی خود مشغول به کار شده و حدود 80 درصد از فارغ‌التحصیلان دوره‌های کاردانی در ادامه رشته‌های تحصیلی خودشان در دوره‌های کارشناسی ناپیوسته دانشگاه فنی و حرفه‌ای ادامه تحصیل می‌دهند و تعدادی نیز در سایر دانشگاه‌ها به ادامه تحصیل مشغول می‌شوند، لیکن اکثر فارغ‌التحصیلان وارد بازار کار می‌شوند.

آيا دانشگاه فني‌وحرفه‌اي مأموريت خاصي دارد؟

مأموريت ويژه دانشگاه فني‌وحرفه‌اي تربيت تکنسين در ادامه فعاليت آموزشي هنرستان‌هاي فني‌وحرفه‌اي است، لذا ورودي اين دانشگاه فقط از بين فارغ‌التحصيلان هنرستان‌ها (رشته‌هاي مرتبط با ديپلم آنها) مي‌باشد.

سخن آخر

با توجه به بالا بودن هزينه آموزش‌هاي فني‌وحرفه‌اي و نياز به تجهيزات فني و مدرسان کار آزموده و خبره، اين دانشگاه نيازمند توجه جدي مسئولان در تخصيص اعتبارات و منابع انساني مناسب است تا بتواند در انجام وظايف و مأموريت محوله خود موفق گردد.