هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   163   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نظام مهندسی و کاردانی یک خانواده اند


گروه گزارش: دور جدید اختلاف و بعد تفاهم بین سازمان‌های نظام مهندسی و نظام کاردانی از روز چهارم خردادماه امسال شروع شد؛ روزی که معاون مسکن و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی پای نامه‌ای که قید فوری داشت و حدود صلاحیت و ظرفیت اشتغال به کار کاردان‌های فنی در بخش نظارت را به تمام مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها ابلاغ می‌کرد، امضا انداخت. در ابلاغیه ابوالفضل صومعلو قید شده بود که کاردان‌های فنی در تمام شهرهای کشور که کمتر از 50 هزار نفر جمعیت دارند (و در استان تهران در تمام شهرها به جز خود شهر تهران) می‌توانند برابر حدود صلاحیت و ظرفیت مشخص‌شده نظارت کنند و برای اجرا نیز دستورالعمل‌های ابلاغی پیشین برای کاردان‌ها به عنوان سازنده دارای صلاحیت، ملاک عمل خواهد بود.

رونمایی از ایرادات بنیادی و قانونی

دو هفته پس از ابلاغیه وزارت راه و شهرسازی، شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور طی نامه‌ای به وزیر راه و شهرسازی، ابلاغیه مذکور را از نظر شکلی و ماهوی دارای ایرادات بنیادی و قانونی خواند و خواستار بررسی علت صدور آن، که عجولانه و غیرمنطقی تلقی شده بود، شد. سازمان نظام مهندسی در اثبات دلایل اعتراض خود به 10 مورد اشاره کرده و در نهایت خواستار لغو آن با قید فوریت شده بود.

تفاهم در کوتاه‌ترین زمان

اگر چه درخواست لغو ابلاغیه مذکور از سوی رئیس سازمان نظام کاردانی کشور بی‌پاسخ نماند، اما نهایتاً دستورالعمل صادرشده به شرط اینکه سازمان نظام مهندسی در اسرع وقت و حداکثر ظرف مدت یک ماه از طریق گفتگو، مشکل اشتغال به کار کاردان‌ها را بررسی و تفاهم‌نامه‌ای مستقل با نظام کاردانی امضا کند، از طریق وزارت راه و شهرسازی به حالت تعلیق در آمد.

در طلب تفاهم حداکثری

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور که در نشست خبری پیش از برگزاری شانزدهمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی از لغو ابلاغیه فوق‌الذکر خبر داده بود، در آخرین سخنرانی خود در اجلاس مذکور در جزیره کیش نیز به موضوع مصوبه وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد و گفت:ما برای ارتقای کیفی ساخت و سازها به دنبال تفاهم حداکثری با کاردان‌ها هستیم. البته قبل از تفاهم نهایی، به هر دلیلی ابلاغیه‌ای از وزارت راه و شهرسازی صادر شد که ایرادات قانونی زیادی به آن وارد بود. ما از موضع نظام مهندسی از وزارت راه و شهرسازی خواستیم آن ابلاغیه لغو شود تا اصلاحات و تفاهمات به طور کامل صورت بگیرد و بعد اجرایی شود. اینکه وزارت راه و شهرسازی در تعاملی هماهنگ، مصوبه خودش را لغو یا اصلاح می‌کند نشان‌دهنده منطقی است که پشت کار وجود دارد و نیز اینکه مهندسان جایگاه واقعی خود را پیدا کرده‌اند که دستگاه بالادستی خود را به اجرای قانون ملزم می‌کنند. ما تاکید داریم که این تفاهم تا چند روز آینده و حداکثر یک ماه آینده به طور کامل انجام و مشخص شود که به چه شکل تعامل داشته باشیم.

تلفیق نظام مهندسی و نظام کاردانی

در دو ماده از قطعنامه پایانی شانزدهمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی نیز به موضوع کاردان‌های فنی اشاره شده است: در ماده 22 هیئت عمومی به صورت مؤکد از شورای مرکزی تقاضا کرده است تا تلفیق نظام فنی و اجرایی – نظام مهندسی ساختمان و نظام فنی کاردان‌ها و ... را باهدف تشکیل نظام جامع ساخت‌وساز شامل تمام نظام‌های مذکور از مبادی قانونی پیگیری نماید و در ماده 33 هم قید شده که هیئت عمومی بر این باور است و تأکید می‏نماید که هماهنگی لازم بین دو سازمان نظام مهندسی ساختمان و نظام کاردان‌های ساختمان باعث همکاری متقابل و ارتقای کیفیت ساخت‌وساز می‏گردد.

حمایت همه‌جانبه از کاردان‌ها

در همان چند روزی که سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان در تهران و شانزدهمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی در کیش برپا بود چند تن از مسئولان و فعالان صنعت ساختمان با سخنانی حمایتگرانه، بر ضرورت حضور کاردان‌های فنی و معماران تجربی در ساخت‌وساز کشور تاکید کردند که از آن جمله می‌توان به مديرعامل شركت مادر تخصصی عمران و بهسازي شهري، رئيس مركز تحقيقات ساختمان و مسكن و رئيس كانون سراسري انبوه‌سازان اشاره کرد.

نوسازی بافت فرسوده با حضور کاردان‌ها

معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: با توجه به شناسایی بیش از 72 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور، از کاردان‌های فنی و معماران تجربی دعوت می‌کنیم تا در نوسازی بافت فرسوده مشارکت داشته باشند.

مهندس مجید کیانپور با حضور در سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان و هنگام بازدید از غرفه سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران اظهار داشت : با توجه به اینکه کاردان‌های فنی ساختمان و معماران تجربی می‌توانند فعالیت گسترده‌ای در بافت فرسوده داشته باشند، تعاملاتی در این زمینه صورت گرفته تا این امر انجام شود.

وی افزود: امیدواریم با مشارکت اعضای این سازمان در نوسازی بافت فرسوده میزان کیفیت ساخت‌وساز در کشور افزایش یابد.

کاردان کمتر از مهندس نیست

رئيس مركز تحقيقات ساختمان و مسكن اعلام کرد: سازمان نظام مهندسی و سازمان نظام کاردانی ساختمان برای اینکه موفق باشند باید با هم هماهنگ بوده و در کنار هم فعالیت کنند.

سيد محمود فاطمي عقدا با حضور در سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان از غرفه سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران بازدید کرد.وی در این بازدید در خصوص نقش کاردان‌های فنی ساختمان اظهار داشت: از لحاظ توان فنی، کاردان‌های فنی ساختمان نه تنها کمتر از مهندس نیستند بلکه بیشتر هم هستند و شاید بسیاری از مشکلات فعلی ساخت‌وساز بر اثر نادیده گرفتن نقش کاردان‌ها در این حوزه است.فاطمی عقدا افزود: امیدواریم با تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد شاهد روند خوب ساخت‌وساز باشیم.

در به‌کارگیری کاردان‌ها کوتاهی شده است

رئيس كانون سراسري انبوه‌سازان گفت: عدم به‌کارگیری کاردان‌های فنی و نبود کارگر ساختمانی دارای صلاحیت، مشكلاتي را در بخش صنعت ساختمان ايجاد كرده است.

ايرج رهبر در حاشيه سیزدهمين نمايشگاه صنعت ساختمان اعلام کرد: در صنعت ساختمان کشور از لحاظ فني هیچ مشکلی وجود ندارد و همگام با فناوری‌های روز دنيا پيش رفته است اما در مقابل به‌کارگیری کارگرانی که هیچ آموزشی ندیده‌اند و عدم به‌کارگیری کاردان‌های فنی مشكلاتي را برای صنعت ساختمان ايجاد كرده است.

رئيس كانون سراسري انبوه‌سازان افزود: در پروژه‌های ساختماني در بخش تکنسین‌های فنی و کارگران ماهر كمبود نيرو داريم. رهبر در ادامه اظهار داشت: بازديد كم از روند ساخت‌وساز توسط مهندسان يكي از بزرگ‌ترین مشكلات در اين بخش به شمار مي رود، درحالی‌که دو معمار تجربي و كاردان فني باید در كنار مهندسان به صورت دائم حضورداشته و نظارت كنند زیرا اين اقدام موجب افزايش كيفيت كار، كاهش هزینه‌ها و افزايش مقاومت در برابر زلزله می‌شود.

رئيس كانون سراسري انبوه‌سازان خاطرنشان كرد: وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی اصلی ساخت‌وساز کشور و سازمان نظام مهندسی در به‌کارگیری کاردان‌های فنی و معماران تجربی کوتاهی کرده و به سادگی از کنار کاردان‌ها رد شده‌اند، در صورتی که برای حضور این افراد باید برنامه‌ریزی کرد.