هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   163   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آغاز فصلی جدید برای مهندسان


از قضای روزگار 15 تیرماه که آخرین روز برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان در تهران بود، مصادف شد با نخستین روز برگزاری شانزدهمین اجلاس سراسری هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور که در جزیره زیبا و مرجانی کیش برپا شده بود. البته مهمانان این مراسم از بعدازظهر روز قبل به کیش رفته و حتی جلسه شورای مرکزی را هم برگزار کرده بودند اما شروع رسمی شانزدهمین اجلاس سراسری هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از صبح روز شنبه 15 تیرماه بود. آنچه در ادامه می‌خوانید گزارش خبرنگار اعزامی پیام ساختمان است که از گرمای سوزنده و گزنده تیرماهی نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان در تهران به گرمای شرجی جزیره کیش پناه برده بود!

جلسه شورای مرکزی قبل از هیئت عمومی

یک صد و شصت و پنجمین جلسه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان روز جمعه چهاردهم تیرماه سال جاری از ساعت 22 الی 24 در جزیره کیش و در آستانه اجلاس شانزدهم هیئت عمومی نظام مهندسی ساختمان برگزار شد.

در این جلسه رئیس کمیته برگزاری اجلاس هیئت عمومی گزارش کاملی از روند برگزاری اجلاس شانزدهم در روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه پانزدهم تا هفدهم تیرماه سال جاری در کیش ارائه کرد. همچنین در این جلسه بحث و تبادل‌نظر پیرامون اجلاس هیئت عمومی توسط اعضای شورای مرکزی بعد از استماع سخنان پیش از دستور و سخنان رئیس شورای مرکزی انجام گردید.

افتتاحیه اجلاس هیئت عمومی

اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با حضور وزیر راه و شهرسازی و دو تن از معاونان وی، مهندس صومعلو و مهندس شاهرخی و 650 عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در کیش آغاز شد. مطابق معمول، مراسم با تلاوت قرآن و پخش سرود جمهوری اسلامی آغاز شد و سپس وزیر راه و شهرسازی توسط مجری مراسم، جهت سخنرانی افتتاحیه به پشت تریبون دعوت شد.

جایگاه اعلا و بالای مهندسان

علی نیکزاد در سخنرانی خود در مراسم افتتاح، شانزدهمين اجلاس هیئت عمومي سازمان نظام مهندسي ساختمان در جزيره کيش را به مثابه فرصتي براي بازنگري در فرايندها و عملکردها دانست و از اعضای سازمان نظام مهندسی کشور خواست به معماری اصیل اسلامی ایرانی در کشور بیشتر توجه کنند و بر تمامی مقررات ساختمان نظارت دقیق داشته باشند.مهندس نیکزاد گفت: امروز جایگاه مهندسان به سطح بالا و اعلايي رسيده است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: جامعه مهندسي کشور به دنبال اعتلاي نظام مهندسي، حفظ ارزش‌ها و معماري و شهرسازی و خلق کردن فضايي براي ايمني و بهداشت جسم و روان انسان‌هاست. همه ما رسالتي بر عهده‌داریم که بر اساس آن بتوانيم در بحث ساخت‌وساز با همکاري و همراهي يکديگر، صنعت ساختمان را به سمت رشد و تعالي پيش ببريم.

مهندس نیکزاد ادامه داد: نظام مهندسي يک تشکل غیردولتی است و وظيفه دولت اين است که بتواند علم، عالم و تخصص را براي ورود به مباحث آن بخش مهيا کند. می‌بینم که پيشکسوتاني از استان‌ها در اين جمع حضور دارند و به ياد دارند که 20 سال قبل و در زمان شکل‌گیری سازمان نظام مهندسي ساختمان، دولت می‌بایست وارد عرصه می‌شد و فضايي را به وجود می‌آورد که ما در امر رشته‌های هفت گانه ساختمان و ساير پروژه‌های خاکي، بزرگراهي ، آزادراهی و .. و هر آنچه که می‌توان به آن بناي فني اتلاق کرد ، مقدمات را فراهم کند . همگي شاهد بودند براي بازديد از يک پروژه عمراني متخصصين خارجي پاسخگوي فني بازدیدکنندگان پروژه ‌بودند و اما امروز با افتخار اعلام می‌کنیم در کشور به برکت نظام مقدس اسلامي ، نياز به متخصص خارجي در هيچ رشته‌ای نداريم و تمامي مراحل توسط متخصصین داخلي انجام می‌شود. البته بهره‌گیری از نظرات مختلف از نقاط مختلف دنيا در خصوص يک مورد واحد عمل پسندیده‌ای است و همگي بر اين مسئله اشراف داريد که تجميع نظرات در يک مسئله فني بسيار حائز اهميت است. اما اينکه نيازمند به آن باشيم خارج از دايره نظام مقدس اسلامي ، مورد پذيرش نيست و نداريم. به عنوان فردی از جامعه نظام مهندسي ساختمان کشور به خود می‌بالم که در کنار شما سروران گرامي هستم و دست اساتيدي که براي اين موضوع زحمت‌کشیده‌اند، را می‌بوسم.

وی در ادامه عملکرد دولت را در بخش راه و شهرسازی تشریح کرد و به موضوعات احداث راه، ساخت مسکن، مقاوم‌سازی مسکن روستایی و شهری، واحدهای خالی از سکنه کشور و ضرورت تصویب قانون مالیات بر مسکن اضافه در مجلس پرداخت.

جایگاه محوری مهندسان

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز طی سخنانی با اشاره به اینکه مهندسان نقش اصلی و محوری را در خلق حماسه ایفا می‌کنند، اظهار داشت: هدایت عمده‌ترین بخش اقتصادی به دست مهندسان کشور است. در واقع یک سوم اقتصاد کشور در حوزه عمرانی در گردش است و همان‌گونه که مطلع هستید، معادل سرمایه‌های نفت و گاز کشور، در بخش ساختمان و ابنیه سرمایه داریم. پس باید توجه داشت که یکی از معیارهای سنجش ثروت کشور ابنیه آن به شمار می رود.

به گفته مهندس سید مهدی هاشمی سالانه حداقل 260 میلیون مترمربع بنا احداث می‌شود که به تنهایی میزان آن بیش از بودجه کشور محاسبه شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اشاره به اینکه بناها و سازه‌ها از ابتدا تا کنون نماد تاریخ و تمدن و شرایط اقتصادی و امنیتی گذشتگان بوده‌اند، گفت: لازم است ساختمان را به عنوان کالبد هویت سرزمین مان بپذیریم چرا که این معماری و شهرسازی است که در طول تاریخ برجسته شده و پایداری خود را به جهان اثبات کرده است. با این حال سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور با سرعت در حال کسب هویتی تازه است، هر چند که این سازمان در مقطعی دچار بحران شد و نتوانست از جایگاه پیشتازی خود در جهان دفاع کند، اما در حال حاضر در جهت جبران هویت کم رنگ‌شده گام برداشته و هویت از دست رفته را بازیابی می‌کند. در این میان شاهد بودیم که اعتماد خوبی نیز در بین مردم به وجود آمد و در انتخابات اخیر شوراهای اسلامی شهر و روستا بیش از نیمی از منتخبان راه‌یافته به شوراها از بین مهندسان بودند.

مهندس هاشمی افزود: این مسئله نشان از جایگاه محوری مهندسان دارد و این اعتماد عمومی که اصلی‌ترین سرمایه در نظام مهندسی ساختمان به شمار می رود در چشم‌انداز سازمان نیز مورد توجه قرار گرفته است. با توجه به این مسائل است که می‌توان حقوق مردم و توان مهندسان را در جامعه تثبیت و تبیین کرد. از سوی دیگر نظام مهندسی ساختمان محور توسعه و آبادانی کشور است و مهندسان نیز با علم به این مسئله بایستی نقش خود را به درستی ایفا کنند و افتخارات خود و سازمان نظام مهندسی را تداوم بخشند تا هم نظام جمهوری اسلامی از آن بهره‌مند شود و هم شأن ملت در این بین حفظ گردد.

به گفته وی، مهندس ایرانی باید به پرچم توسعه در کشورهای اسلامی جهان تبدیل شود و این مهم چشم‌انداز و برنامه‌های هدفمند را می‌طلبد. ضمن اینکه باید قانون محوری چه در امور عمرانی و چه در امور تخصصی جایگزین کارفرما محوری شود. زمانی که بالاترین و اصلی‌ترین شخص کشور رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز همواره بر قانونی تکیه داشتند و دارند که اختیارات وی را نیز تعریف نموده است، لذا تمکین به آن و پیروی از قانون ضروری تر به نظر می‌رسد. ما نیز بنا داریم در جامعه مهندسی کشور و نظام مهندسی ساختمان این امر را پیاده کنیم . چرا که اگر برنامه محور و قانون محور باشیم، رشد، تعالی و توسعه همه‌جانبه پدیدار خواهد شد.

شبکه مجازی مهندسان

در مراسم افتتاحیه شانزدهمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و با حضور وزیر راه و شهرسازی، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان و دبیر شورای عالی نظارت بر فضای مجازی کشور نخستین شبکه اجتماعی مجازی مهندسان کشور افتتاح شد. در این مراسم علی نیکزاد با ورود به صفحه خود در شبکه اجتماعی مجازی مهندسان کشور، در این سامانه ثبت‌نام کرد.

حضور مجازی در مراسم!

یکی از ابتکارات روابط عمومی شورای مرکزی سازمان، پخش زنده و مستقیم مراسم شانزدهمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در جزیره کیش از طریق اینترنت و سایت این شورا به نشانی www.irceo.net بود. ظاهراً بر اساس آمار موجود بیش از 8000 کاربر اینترنتی که بیشتر از مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بوده‌اند این مراسم را به صورت زنده و مستقیم مشاهده کردند.

انتشار روزانه خبرنامه

از دیگر فعالیت‌های خوب روابط عمومی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی، اطلاع‌رسانی به اعضای هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان از طریق چاپ و توزیع روزانه خبرنامه در اجلاس شانزدهم بود. به این نحو، هر روز صبح کلیه اعضای حاضر در اجلاس شانزدهم می‌توانستند با دریافت و مطالعه خبرنامه روزانه از کلیه وقایع و گفته‌های مقامات و مهمانان طی روز قبل باخبر شوند.

توزیع پیام ساختمان و ماهنامه شمس

در شانزدهمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان دو شماره اخیر پیام ساختمان که در آنها به شکل ویژه‌ای به این سازمان و فعالیت‌های آن پرداخته شده بود در بین مهمانان و حضار در مراسم توزیع شد.

همچنین نود و سومین شماره از ماهنامه فنی مهندسی شمس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان که در آن ضمن بررسی موضوعات مختلف تخصصی حوزه - رشته‌های هفت گانه نظام مهندسی ساختمان، در پرونده‌ای ویژه موضوع شانزدهمین اجلاس هیئت عمومی و اشتغال مهندسان بررسی‌شده، توزیع شد.

تصویب بودجه ۹۲ شورای مرکزی

اعضای هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان در دومین روز از اجلاس هیئت عمومی در یک جلسه سه ساعته ضمن استماع گزارش بودجه سال 1392 از زبان خزانه‌دار شورای مرکزی به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند.

در این جلسه مهندس محسن قربانی ،خزانه‌دار شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان با تشریح نحوه بودجه‌بندی سال 1392 و اعلام تصویب این بودجه در جلسه 164 شورای مرکزی در بندرانزلی گفت: بودجه شورای مرکزی برای نخستین بار بر اساس اهداف سند راهبردی سازمان نظام مهندسی ساختمان برنامه‌ریزی و ارائه شده است.هیئت‌رئیسه اجلاس هیئت عمومی در پایان با انجام رأی‌گیری خبر اعلام تصویب بودجه شورای مرکزی سال 1392 را اعلام کرد و اعضای حاضر با تشویق خزانه‌دار شورای مرکزی از زحمات وی نیز تقدیر کردند .

انتخابات شورای مرکزی

یکی از مهم‌ترین بخش‌های اجلاس کیش، برگزاری انتخابات دوره ششم شورای مرکزی بود که با حضور و مشارکت اعضای هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی برگزار شد. پس از آنکه هیئت‌رئیسه اجلاس هیئت عمومی نتایج انتخابات شورای مرکزی را تأیید کرد لیست کامل منتخبان دوره ششم شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان اعلام شد.

در بین اسامی اعلام‌شده نام افراد شاخصی چون سید مهدی هاشمی، سعید غفرانی، بیژن نامدار زنگنه، هوشیار ایمانی، ایرج شهین باهر، شهریار مشیری، اکبر ترکان و علی فرج زاده‌ها دیده می‌شود.

در خصوص نحوه برگزاری انتخابات دوره ششم شورای مرکزی، رئیس هیئت اجرایی انتخابات گفت: بیش از 95 درصد اعضای هیئت عمومی در انتخابات شورای مرکزی شرکت کردند.

مهندس علی بنیادی نژاد گفت: نتایج انتخابات ششمین دوره شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان به تأیید هیئت نظارت (هیئت‌رئیسه شانزدهمین اجلاس هیئت عمومی) رسید.رئیس هیئت اجرایی انتخابات شورای مرکزی افزود: از 305 عضو هیئت عمومی 290 عضو در انتخابات شرکت داشته‌اند.

جلسات شوراها

در حاشیه برگزاری اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، جلسات کاردان‌های فنی، شورای انتظامی و بازرسان در سالن‌های مرکز همایش‌های بین‌المللی خلیج‌فارس جزیره کیش برگزار شد.

برگزاری جلسات گروه‌های تخصصی

همچنین جلسات 7 گروه تخصصی هیئت عمومی بعدازظهر روز یک شنبه شانزدهم تیرماه سال جاری برگزار شد. این جلسات شامل جلسه گروه تخصصی عمران، جلسه گروه تخصصی معماری، جلسه گروه تخصصی مکانیک، جلسه گروه تخصصی برق، جلسه گروه تخصصی نقشه‌برداری، جلسه گروه تخصصی شهرسازی و جلسه گروه تخصصی ترافیک بود.

برگزاری جلسات کمیسیون هیئت عمومی

جلسات کمیسیون های هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز روز یک شنبه شانزدهم تیرماه سال جاری در مرکز همایش‌های بین‌المللی کیش برگزار شد.

همچنین جلسه کمیسیون خدمات مهندسی، اشتغال و شیوه‌نامه ماده 33، جلسه کمیسیون آموزش، پژوهش و پروانه اشتغال، جلسه کمیسیون رفاهی و ورزشی، جلسه کمیسیون ماده 27، جلسه کمیسیون بانوان، جلسه کمیسیون انتشارات و روابط بین‌الملل، جلسه کمیسیون حقوقی و لوایح، جلسه کمیسیون انرژی و جلسه کمیسیون روسای سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌ها برگزار شد.

استقبال از کتاب سند راهبردی

در اجلاس شانزدهم هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان، کتاب سند راهبردی سازمان نظام مهندسی ساختمان در بین اعضای هیئت عمومی (هیئت‌مدیره استان‌ها) توزیع شد که مورد استقبال و توجه قرار گرفت. این سند در سه محور جامعه و شهروندان، فرايندهاي تخصصی و زیرساخت‌های سازماني که سازمان حول آن اهداف راهبردی خود را تعقیب می‌نماید در نظر گرفته شده است.

در سند راهبردی سازمان نظام مهندسی ساختمان اهداف راهبردي در ذيل منظر جامعه و شهروندان بر محورهای ارتقای سلامت و امنیت جسمی و روحی شهروندان با محوریت ارتقا ایمن‌سازی و مقاوم‌سازی در ساخت و سازها، ارتقای آگاهی شهروندان نسبت به مقررات ملی ساختمان، وظایف سازمان و جلب اعتماد اذهان عمومی در امور مرتبط با ساخت‌وساز، هدایت فرهنگی، حمایت اجتماعی و حقوقی از اعضا، توانمندسازی مهندسین، دانشجویان، تکنسین ها و کارگران تاکید دارد.

همچنین زیباسازی ساختمان‌های شهرها با تاکید بر الگوهای اسلامی، ایرانی و بومی ، ترویج فن آوری ها و شیوه‌های نوین، ارتقای سطح کیفی و بهره‌دهی ساخت‌وساز ، توزیع عادلانه خدمات و تولید علم و ثروت در بخش ساختمان در سطح کشور ، حضور برجسته و معنی‌دار در بازارهای ساخت‌وساز کشورهای منطقه و مسلمان جزو اهداف راهبردي در ذيل منظر فرايندهاي تخصصی قرار گرفته است.

در سند راهبردی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور اهداف راهبردي در ذيل منظر زیرساخت‌های سازماني بر 4 محور توسعه متوازن منابع و زیر ساخت های سازمانی ، افزایش بهره وری سازمان ، ارتقای وضعیت منابع انسانی سازمان و ارتقاء و بالندگی سازمان استان‌ها استوار شده است .

کتاب اجلاس در لوح فشرده

برای نخستین بار و در جهت صرفه‌جویی در هزینه‌های کتاب متداول اجلاس‌های هیئت عمومی، کتاب اجلاس شانزدهم هیئت عمومی به صورت لوح فشرده توزیع شد. در لوح فشرده مذکور، متن سند چشم‌انداز، پیام مهندس سید مهدی هاشمی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان، آشنایی با وظایف هیئت عمومی، گزارش یک ساله شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان و گزارش سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌های کشور در قالبی زیبا و مناسب ارائه شده است.

قدردانی و اهدای لوح

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در تقدیرنامه‌های جداگانه‌ای از زحمات اعضای کمیته برگزاری اجلاس شانزدهم و اعضای هیئت اجرایی و کمیته داوری انتخابات و حامیان مالی برگزاری اجلاس در مراسم اختتامیه شانزدهمین اجلاس هیئت عمومی با اهدای تندیس یادبود قدردانی کرد.

همچنین از برگزیدگان دومین جشنواره نشریات سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌ها در سال 1391 با اهدای لوح تقدیر و تندیس جشنواره قدردانی شد. در جشنواره مذکور نشریات استانی اعم از فصلنامه، ماهنامه و خبرنامه توسط هیئت داوری انجمن متخصصان روابط عمومی ایران مورد ارزیابی قرارگرفته و استان‌های برتر اعلام شده بودند.

پایان اجلاس با قرائت قطعنامه

شانزدهمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان در کیش با قرائت قطعنامه‌ای در 34 بند و با قدردانی از دوره پنجم شورای مرکزی به خاطر پیگیری و اجرایی کردن اکثر بندهای قطعنامه قبلی به کار خود پایان داد.