حل معضل مصالح غير استاندارد

شمار نشریه : 163


سال‌هاست مصالح غيراستاندارد به راحتي مورد استفاده قرار مي‌گيرد و موجب ضررهاي جبران‌ناپذيري به صاحبان ساختمان و ثروت ملي مي‌شود. اگر چه مسئولان از بحث توليد مصالح استاندارد ساختماني به عنوان يك ضرورت ياد مي‌كنند، اما در حال حاضر بسياري از توليد كنندگان بر خلاف اظهارات مسئولان ضرورتي احساس نمي‌كنند. به طور مثال واحد‌هاي توليدي شن و ماسه و همچنين مواد پلي استايرن غيراستاندارد كه اتفاقا در صنعت ساختمان ما كاربرد بسياري دارند، مشغول فعاليت هستند.

علاوه بر اين؛ بسياري از توليد‌كنندگان به محض دريافت نشان استاندارد، كار را تمام شده تلقي مي‌كنند و توليد مصالح غير استاندارد را از سر مي‌گيرند چرا كه نظارت مستمري از سوي نهاد‌هاي مرتبط از جمله سازمان استاندارد و تحقيقات صنعتي براي كنترل كيفي توليدات وجود ندارد. در چنين اوضاع و احوالي مصرف كننده نهايي بدون اطلاع از ميزان كيفيت اين مصالح، اقدام به خريد مي‌كند و به گمان خودش ساختمان نوساز و محكمي بنا مي‌كند؛ غافل از اينكه پس از مدت كوتاهي ساختمان با چالش‌هاي عديده روبه‌رو مي‌شود. اگر اين ساختمان به دست بساز و بفروش‌ها ساخته شود كه وضعيت به مراتب بدتر خواهد بود. بساز و بفروش‌ها با تجربه‌اي كه در ساختمان ‌سازي دارند، با وجود اطلاع از كيفيت مصالح غير استاندارد، بر استفاده از آن اصرار دارند چرا كه اصولا سرو كار چنداني با كيفيت ندارند و مي‌توانند پول كمتري بابت خريد بپردازند.

به هر حال اميدواريم دولت با كنترل كيفي مصالح توليد شده و شهرداري با اجراي هر چه سريع‌تر شناسنامه فني ساختمان و حذف بساز و بفروش‌ها از چرخه ساخت،‌ به معضلات مذكور پايان دهند.