هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کاردان ها از نمایشگاه ساختمان چه می خواهند؟


گروه گزارش: علیرغم اینکه کاردان های فنی امکان و اجازه کار تخصصی در استان تهران ندارند، اما در سایر شهرها و استان های کشور از جمله نیروهای فعال در امر ساخت و ساز هستند که گویا از قضا در قیاس با مهندسان از اقبال بیشتری هم برخوردارند. شاید همین درگیر کارهای اجرایی و عملی در ساخت و ساز بودن است که سنخیت بیشتری بین کاردان ها و نمایشگاه صنعت ساختمان ایجاد کرده است. شاهد این حرف هم همه کاردان هایی هستند که مشتاق حضور در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان هستند. اما از قرار، حسن تدبیر مسئولان و متولیان صنعت ساختمان کشور موجب تداخل اجلاس سراسری هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و انتخابات شورای مرکزی آن در جزیره کیش و همچنین برگزاری پنجمین همایش مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی در قزوین با زمان برگزاری نمایشگاه سیزدهم شده که اگرچه مطمئنا این تداخل بر کیفیت نمایشگاه تاثیری نخواهد داشت، اما موجب محروم شدن تعدادی از متخصصان صنعت ساختمان از برنامه های این نمایشگاه بزرگ و بین المللی خواهد شد.

به منظور اطلاع از نظرات روسای سازمان نظام کاردانی استان ها، از نقاط قوت و ضعف نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان، با دو تن از آنان گفتگو کردیم که در ادامه می خوانید.

سید عباس ذاکری، رئیس سازمان نظام کاردانی آذربایجان غربی:

وقت نمایشگاه ها کم است

پیام ساختمان فکر می کنید نمایشگاه هایی مثل نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان در کیفیت ساخت و سازها موثر هستند؟

معرفی مصالح نوین ساخت و ساز در کیفیت ساختمان سازی خیلی موثر است، البته اگر در نمایشگاهی پیدا بشوند! متاسفانه فرصت نمایشگاه ها خیلی کم است و شاید هم خود ما زمان کمی را به بازدید از نمایشگاه اختصاص می دهیم ولی هر وقت در نمایشگاهی با مصالح نوین برخورد کنم با مسئولان تولید آن صحبت می کنم و اگر مقدور باشد از آن تکنولوژی های نوین استفاده می کنم. البته متاسفانه امسال نمی توانم به نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان بیایم.

پیام ساختمان چرا؟

چون چهارشنبه در پنجمین همایش مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی در قزوین و جمعه هم برای شرکت در اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی عازم کیش هستم. کاش برنامه ریزی ها به نحوی صورت می گرفت که به این شکل تداخل پیش نمی آمد، چون من خیلی علاقه دارم که از نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان بازدید کنم ولی ظاهرا امسال این امر ممکن نمی شود.

پیام ساختمان به جز وقت کم، چه کاستی دیگری در نمایشگاه های داخلی می بینید؟

گاهی دیده می شود که چون بعضی از مجریان و برگزارکنندهای نمایشگاه ها قصد سودآوری بیشتر دارند، مهمانان ویژه و حتی افرادی که به نمایشگاه دعوت شده اند بعضا در ورود و خروج به مشکل برمی خورند. اگر برای مهمانان ویژه کارتی صادر شود تا رفت و آمد این افراد با سهولت بیشتری همراه باشد، خیلی بهتر است. اصلا هر چه نمایشگاه تخصصی تر باشد بهتر است، چون برای نمایشگاه های عمومی گرفتن ورودیه از بازدیدکنندگان اشکالی ندارد، ولی در نمایشگاه های تخصصی بهتر است از متخصصان ورودیه گرفته نشود.

سید محمدحسین ساختمانی، رئیس سازمان نظام کاردانی استان فارس:

برگزاری نمایشگاه در کشور ادواری باشد

پیام ساختمان به نظر شما برگزاری نمایشگاه هایی مثل نمایشگاه صنعت ساختمان در کیفیت ساخت و سازها تاثیر دارد؟

بله موثر است، من همین الان برای ساخت و سازهای خودم قصد خرید مصالح و مواد دارم و در نتیجه مدام در حال بررسی کاتالوگ ها و بروشورها و یا در حال تبادل اطلاعات تلفنی و حضوری هستم. اگر همه اینها یک جا باشد خیلی خوب است و تصمیم گیری را راحت می کند، در نتیجه انتخاب درست هم در کیفیت ساخت و ساز خیلی موثر است. البته چون من باید در همایش مقررات ملی در قزوین شرکت کنم و بعد هم باید به کیش بروم، متاسفانه علیرغم میل باطنی نمی توانم در نمایشگاه صنعت ساختمان امسال شرکت کنم.

پیام ساختمان نظرتان درباره نمایشگاه های صنعت ساختمان در استان فارس چیست؟

نمایشگاه های استانی ما معمولا ضعیف برگزار می شوند. همیشه بهترین نمایشگاه ها در تهران است. به تهران آمدن و برگشتن ، علاوه بر هزینه های رفت و برگشت، دردسرهای خاص خودش را دارد، ضمن اینکه از فرودگاه به نمایشگاه رفتن و در ترافیک تهران گیر کردن خودش مصیبت جداگانه ای است. کاش چنین نمایشگاه هایی در استان ها هم برگزار می شد. الان نمایشگاه هایی که ما در استان داریم خیلی محدود است و اصلا قابل قیاس با تهران نیست. متاسفانه همه چیزهای تخصصی در تهران متمرکز شده که البته هم باعث دردسر برای ساکنان تهران شده و هم متخصصان از سایر شهرها و استان های کشور مجبور به رفت و آمد به تهران هستند. شما ترافیک نمایشگاه تهران را ببینید، بیشترین مشکل و دردسر آن برای ساکنان خود تهران است.

پیام ساختمان برای حل این مشکل پیشنهادی ندارید؟

توصیه ما به مسئولان برگزارکننده این گونه نمایشگاه ها این است که تمرکززدایی کنند، یعنی همین نمایشگاه را به صورت ادواری در مراکز استان ها برگزار کنند. اگر من به جای مسئولان ذی ربط بودم که اصلا در تهران نمایشگاهی برگزار نمی کردم! علت آن هم این است که فلان تولیدکننده که محصولش را در نمایشگاه تهران به نمایش می گذارد چون مطلع هست که از تمام کشور برای بازدید از نمایشگاه به تهران می آیند، دیگر رغبتی ندارد محصولش را در مشهد و بندرعباس هم به نمایش بگذارد و معرفی کند، ولی اگر بداند که در تهران نمایشگاه برگزار نخواهد شد محصولش را در همه استان ها معرفی خواهد کرد؛ این کار موجب بالا رفتن کیفیت ساخت و ساز در تمام کشور می شود.