هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   156   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

معماری پل در چین

معماري منحصر به فرد چين، بخش مهمي از تمدن درخشان چين ميباشد و با معماري غربي و اسلامي سه سيستم بزرگ معماري دنيا را تشكيل ميدهد. معماري چين يگانه سيستم معماري در جهان است كه عمده تركيب بندي آن چوبي مي باشد و تجلي بخش عميق اصول اخلاقي چينيها و ديدگاههاي زيبائي، ارزش و طبيعت است . خصوصيات عمده هنر معماري چين كه براساس سنن عميق فرهنگي مبتني است به قرار ذيل است:

 اول اينكه؛ به علت برجسته ساختن ايده تقدم قدرت امپراتوري بر هر چيز و نظريه طبقاتي موفقيتهاي حاصله دربرنامهريزي قصرها و شهرها بيشتربوده است . دوم اينكه؛ به زيبايي مجتمع توجه خاصي شده، لذا در تركيب بندي عمده معماريها شكل برقراري خانهها وحياطها طوري است كه دو طرف همانند اهرم متقابل عمل كنند . سوم اينكه؛ به هماهنگي عالي معماري با طبيعت توجه خاصي شده است. در تاريخ چين در زمينه خصوصيات هنري و سبك و شيوههاي سازندگي و طراحي معماري به تبادلات با خارج اهميت زيادي داده شده و اين مسئله بر معماري ژاپن، كره، ويتنام و مغولستان تأثيرات زيادي داشته است. در اين مقاله سعي شده كه با معرفي معماري چندين پل در چين، سبك و شيوه معماري چيني را بهطور مختصر بيان كنيم؛

پل سيدوهه(Siduhe Bridge)

 

پل "سيدوهه" در استان "هوبه" كشور چين با منظرهاي زيبا در ارتفاع 496 متري از سطح زمين واقع شده و عنوان بلندترين پل جهان را به نام خود ثبت كرده است. فاصله بين دو ستون اصلي نگاه دارنده پل نيز در حدود 900 متر است. هنگامي كه ساخت اين پل به اتمام برسد، اين پل بهعنوان بلندترين پل معلق دنيا محسوب خواهد شد. ارتفاع قسمت كف اين پل تا سطح زمين، ۶۵۰ متر است، يعني بيشتر از ارتفاع آسمانخراش معروف ايمپاير استيت!

در برجهاي معلق از روشهاي مختلفي براي كابلكشي استفاده ميشود، مثلاً در ساخت پل معلق آبشارنياگارا از كايت استفاده شد يا در ساخت پل "آكاشي كايكو" از هليكوپتر استفاده شد اما چينيها از روش منحصر به فردي براي كابلكشي استفاده كردند كه پيش از اين هيچگاه استفاده نشده بود! با موشك! آنها كابلهايي به طول ۹۷۵ متر را را به موشك ميبستند و با شليك دقيق موشك، كابل را به برج بعدي ميرساندند.

پل تسينگما T Sing Ma Bridge

پل لنگري تسينگما در هنگكنگ ششمين پل معلق در جهان است و بيش از هر پلي در كره زمين به ترافيك ريلي ميپردازد. هزينه ساخت اين پل ۹۰۰ ميليون دلار است و در سال ۱۹۷۷ پس از ۵ سال كار بيوقفه افتتاح شد. اين پل داراي يك مقطع اصلي به طول ۴٫۵۱۸ فوت است و پس از آنكه دو جزيره T Sing Yi & Ma Wan را به هم وصل كرد، به اين نام نامگذاري شد. جالب آنكه ۴۹۰۰۰ تن فولاد ساختماني در دكل پل مورد استفاده قرار گرفته است، در حالي كه در هر يك از برجها به بلندي ۶۷۵ فوت ۶۵۰۰۰ تن بتن مصرف شده است. اين پل براي شهر هنگكنگ جاذبه گردشگري ايجاد كرده و به لحاظ مناظر زيبايش بسيار معروف است . به ويژه در شب هنگامي كه چراغها روشن ميشوند نورپردازي بسيار زيبايي دارد.

پل اسپاگتي

پل اسپاگتي  اين پل ۵۰۰ متري از ۳ روبان فلزي تشكيل شده كه گويي رودخانه جين شا را سيم پيچي كرده است . يكي از اين روبان ها مسير عبوري براي دوچرخهسواران و يا موتور سواران بوده كه مسطح وبدون پيچيدگي است، ولي مسير عابر پياده داراي پستي و بلنديهاي نسبتاً ملايمي ميباشد اما سومين مسير مانند روباني قرمز دور تا دور ۲ مسير ديگر را احاطه كرده است.

معمار اين پل" دنتون مارشال" قبلاً نيز در يك رقابت براي طراحي پلي در نيوزلند برنده جوايزي ارزنده شده بود. در اين طرح با ايدهاي قوي روبهرو هستيم كه به گفته آقاي بورن(يك آرشيتكت بزرگ)؛ اين يك مفهوم قدرتمند است كه تفاسير متعددي همچون روبان، اژدها، منظره و يا به سادگي مجسمهسازي انتزاعي را القا ميكند.

پل نانپو (Nanpu Bridge)

پل نانپو اين پل از فولاد، كابل و بتن و تيرهاي كامپوزيت ساخته شده و در شانگهاي چين قرار دارد. مجموع طول پل ۸۳۴۶ متر، با دهانه ۴۲۳ متر از مركز، رتبه سوم در ميان پلهاي كابلي جهان را داراست و با توجه به مارپيچي بودن و روش ساخت، اين پل در رده طولانيترين پلهاي دنيا قرار دارد. ارتفاع برج ۱۵۰ متر با دو خط از كابلهاي قوي به حالت تعليق پل است.

پل نانپو از نظر سمبليك هم ارزش زيادي براي مردم شانگهاي دارد، زيرا اين پل اولين پلي است كه غرب و شرق رودخانه را به هم متصل ميكند. در اين پل همچنين اين امكان براي بازديدكنندگان در نظر گرفته شده است تا با استفاده از يك آسانسور به بالاي پل بروند و از مناظر اطراف لذت ببرند. پل شامل شش لاين سواري است و ظرفيت ترافيك روزانه 4. 5 تا 5 ميليون وسيله نقليه را دارد. همچنين دو پياده رو 2 متري در هر سمت تعبيه شدهاند كه امكان تماشاي مناظر اطراف از روي پل را براي عابرين ايجاد كرده است.

پل خليج هنگژو Hangzhou Bay Bridge

پل خليج هنگژو اين پل در سال ۲۰۰۷ افتتاح شد. پل ۲۲٫۴ مايلي خليج هنگژو كه استانهاي شانگهاي و نينگبو را به هم وصل ميكند، با هزينه ۱٫۴ ميليارد دلاري دومين پل طولاني جهان به شمار ميرود، در اين پل دو مقطع اصلي وجود دارد، يكي بطول ۱۴۷۰ فوت در تكه شمال و ديگري بطول ۱۰۴۰ فوت در تكه جنوبي. وقتي كه صحبت از طول ميشود پل خليج هنگژو دومين پل بعد از پل Pontchartrain Causeway در لوييزيانا آمريكا است.