احداث کارخانه سيمان در عراق

شمار نشریه : 163


گروه بازار ساختمان: در چند شماره قبل نشریه بحث ممنوعيت احتمالي واردات سيمان توسط عراق به نقل از يكي از اعضاي اتاق بازرگاني خرمشهر عنوان شد كه بر اساس مصوبه‌ای از دهم تیرماه واردات سيمان اين كشور به شدت كاهش می‌یافت. اگرچه اين مصوبه واقعيت داشت و حتي بر اساس گزارش‌های ميداني موجب شده بود که قيمت سيمان در اين كشور در حال بازسازي به شدت افزایش‌یافته و بازار واسطه‌گری‌های بيجا را در مورد اين كالا رونق بخشد اما در جدیدترین اظهارات مسئولان كشورمان اين مشكل برطرف شده است. ظاهراً حمايت از توليد داخلي دليل يا بهانه‌ای براي اين مصوبه توسط عراقی‌ها بوده است اما كدام توليد ؟ مگر واردات كالا می‌تواند مانعي براي توليد كالا باشد.

عراق همان كشوري كه اعلام کرده دیگر سیمان وارد نمی‌کند تا تولید این کالا در داخل رونق گیرد چه وضعيتي در توليد داخلي این محصول داشته است؟ ميزان توليد اين كشور در حد 3 ميليون تن است حال آنكه تقاضاي بازار آن حدود 17 ميليون تن می‌باشد. با اين اوصاف حتي نمی‌توان تصور كرد كه اين كشور يك شبه بتواند 14 ميليون تن ظرفيت توليد حقيقي سيمان خود را افزايش دهد. از اين رو چرا بايد از توقف واردات اين كشور نگران بود؟

گذشته از آنچه در چند هفته اخير روي داد، سؤال اساسي اين است كه آيا تدابیری براي ثبات در صادرات مصالح ساختماني مانند سيمان، كاشي و سراميك و مانند آنها كه قابليت توليد مازاد آن در كشور وجود دارد، اندیشیده شده تا با هر مصوبه يا تغيير در مواضع كشورهاي خارجي صنايع كشور با چالش مواجه نشوند؟ قبل از مسائلي كه براي سيمان روي داد، نيز صادرات كاشي و سراميك به عراق با چالش ديگري مواجه شده بود و بر اساس اظهارات رئيس انجمن كاشي و سرامیک کشورمان ، واردات اين كالا به عراق منوط به ارائه استانداردهای فني خاصي شده كه هرگز در جاي ديگري مطالبه نمی‌شود. اكنون نيز حمايت از توليد داخلي بهانه‌ای براي چالش در تجارت مصالح ساختماني شده است.

نگراني از چه؟

سهم بازار عراق از صادرات سیمان کشور در سال گذشته به حدود 70 درصد رسید پس حمايت از توليد بهانه‌ای بيش نبوده و کشور عراق نيز بيش از آنچه تصور می‌شود به سيماني كه در نزديكي كشورش توليد می‌شود، نياز دارد.

مسئولین چه می گویند؟

رئیس سازمان توسعه تجارت کشورمان با اشاره به اینکه موضوع توقف صادرات سیمان ایران به عراق در هیئت دولت این کشور مطرح‌شده اما در حال حاضر صادرات سیمان ایران به عراق با مشکلی مواجه نیست، گفته است: هیئت دولت عراق تصویب کرد که بازار سیمان این کشور کماکان در اختیار صادر‌کنندگان سیمان در دنیا از جمله ایران باشد. حمید صافدل اعلام كرده است: ما این موضوع را هم به وزارت امور خارجه و هم به رایزن بازرگانی خود در عراق منعکس کردیم و آنها نسبت به انتقال این موضوع به دولت عراق اقدام کردند و طبق آخرین اطلاع ما هم‌اکنون صادرات سیمان ایران به عراق روال طبیعی و عادی خود را دارد. فروشندگانی که تعهداتی از قبل داشتند، می‌توانند به تعهدات خود عمل کنند و اگر مشکلی در این زمینه مشاهده شد افراد می‌توانند به سازمان توسعه تجارت گزارش بدهند. وی می‌افزاید: در مقطعی عراقی‌ها می‌خواستند از کارخانه‌های داخلی خود حمایت کنند، این در حالی است که عراق سالانه حدود 9 میلیون تن سیمان از ایران وارد می کند و با این حساب سهم ایران از واردات سیمان عراق به حدود 64 درصد می‌رسد.

رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: در شرایطی که پروژه‌های عمرانی زیادی در عراق وجود دارد و نیاز این کشور به سیمان بسیار بالاست، هیئت دولت عراق تصویب کرد که بازار سیمان این کشور کماکان در اختیار صادر‌کنندگان سیمان در دنیا از جمله ایران باشد و تاکنون صادرات سیمان ممنوع نشده است . وی خاطرنشان كرده است: سال گذشته ۷۲ میلیون تن تولید سیمان داشتیم که ۱۴ میلیون تن آن صادر شده و از این میزان ۹ میلیون تن به عراق صادر شده است.

صادرات ۲ میلیون تن در ۲ ماه

معاون کل سازمان توسعه تجارت نیز با بیان اینکه در فروردین و اردیبهشت‌ماه سال جاری با رشد ۱۵ درصدی، ۲ میلیون تن سیمان به عراق صادر کردیم، گفت: انجمن سیمان به دنبال آن است تا در عراق کارخانه سیمان تاسیس کند.

کیومرث کرمانشاهی افزود؛ چنین مباحثی مطرح است و ما از یک ماه گذشته پیگیر این موضوع هستیم و جلساتی با انجمن سیمان، اتاق مشترک ایران و عراق، سفارت عراق، ستاد عراق، دفتر ویژه عراق و دفتر رایزنی ایران در عراق داشته‌ایم.

معاون کل سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه ؛ به طور میانگین ماهیانه 700 تا 800 هزار تن سیمان به عراق صادر می‌شود اما در 2 ماهه اول سال جاری و با رشد 15 درصدی، بیش از 2 میلیون تن سیمان به عراق صادر شده گفت: موضوع استاندارد سیمان صادراتی به عراق را سازمان استاندارد بررسی می‌کند و سازمان توسعه تجارت ایران موضوع ممنوعیت صادرات را با جدیت پیگیری می‌کند تا این نگرانی برطرف شود چرا که در خصوص سایر کالاهای صادراتی به عراق نیز صحبت‌هایی شده است.

رفع ممنوعیت صادرات سيمان

عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان نيز گفته است: واردات سیمان به عراق از سوی دولت عراق از تاریخ 10 تیرماه ممنوع اعلام شده بود که با رایزنی‌های انجام‌شده، این ممنوعیت برطرف شد.

وی با بیان اینکه 80 درصد صادرات سیمان ایران به عراق توسط 4 هلدینگ انجام می‌شود، ادامه داد: این هلدینگ‌ها برای افزایش قیمت سیمان صادراتی به عراق توافق کردند تا از این طریق قیمت هر تن سیمان حداقل 5 دلار افزایش یابد. در حال حاضر هر تن سیمان ایران به طور متوسط با قیمت 50 دلار به عراق صادر می‌شود . به گفته شیخان در حال حاضر سالانه 7.5 تا 8 میلیون تن سیمان از ایران به عراق صادر می‌شود که این رقم طی 3 ماهه اول امسال به حدود 3.5 میلیون تن رسیده است. همچنين ، سیمان ایران علاوه بر عراق، به کشورهای دیگر مانند افغانستان و آذربایجان نیز صادر می‌شود.

دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان در ادامه از برنامه‌ریزی برای احداث یک کارخانه آسیاب سیمان توسط یک هلدینگ ایرانی در عراق خبر داد و گفت: کلینکر لازم برای تولید سیمان در این کارخانه از ایران منتقل خواهد شد و تجهیزات و آسیاب کارخانه نیز توسط مهندسان ایرانی ساخته و نصب می‌شود. ظرفیت تولید اين كارخانه سیمان حدود 500 هزار تن است و در صورت صدور مجوز‌های لازم، نصب و ساخت این کارخانه حدود 18 ماه زمان نیاز دارد. با احداث این کارخانه در عراق و با توجه به افزایش نیاز این کشور به سیمان، واردات سیمان از ایران همچنان ادامه خواهد داشت.