هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   163   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بورس با مسکن می سازد؟

گروه بازار ساختمان: بورس سهام همچنان در ميداني كه فاقد رقباي قوي و قدَر است يكه تازي مي كند. در كشورهاي پيشرفته اين بازار سرمايه است كه هم جاذب سرمایه‌های خرد و كلان اقتصاد كشور و حتي سرمایه‌گذاری‌های خارجي است و هم بيش از 80 درصد تأمین مالي بخش توليد كالا و خدمات را انجام می‌دهد. اما در ايران تا همين چند ماه قبل حجم سرمایه‌گذاری‌های كل بازار سرمايه به ميزان نقدينگي كه ظرف چند روز در بازار مسكن كشور مبادله می‌شود، هم نمی‌رسد چه آنكه بتواند تأمین مالي كل اقتصاد را تقبل كند. با اين حال اگر چه رشد شاخص بورس به بالاي 54 هزار واحد خبر خوبي است و در همين بازار شرکت‌های سازنده مصالح ساختماني از فولاد و سيمان تا گچ و چيني بهداشتي و بعضاً شرکت‌های مجري ساخت‌وساز يا حامي مالي آن نيز ديده می‌شوند اما همچنان ارتباط تنگاتنگي ميان بازار سرمايه با بازار مسكن وجود نداشته و بيشترين ارتباط اين دو بازار به رقابت بر سر جذب نقدينگي آزاد ختم می‌شود. حال آنكه چنين بازاري می‌تواند در تأمین مالي ساخت‌وساز كلان كشور نقش به سزايي ايفا كند. مسئله‌ای كه ناخوشايند به نظر می‌رسد، كم توجهي مسئولان صنعتي به بازار سرمايه و متمركز شدن بر بازار پولي است. نکته‌ای كه دولت آينده می‌تواند به مثابه مفري براي گريز از چالش‌های بازار مسكن به آن بينديشد.

در اين شرايط برخي معتقدند؛ صندوق‌های زمین و ساختمان به ویژه برای پروژه‌های بزرگ انبوه‌سازی مسکن و سایر بخش‌های عمرانی مشابه می‌تواند راهگشای حل این مشکلات باشد. چه آنکه تاکنون چند صندوق زمین و ساختمان ، البته نه برای مسکن بلکه تنها برای پروژه‌های بزرگ تجاری راه‌اندازی شده است.

خبر دیگر بازار سرمایه قریب‌الوقوع شدن بازار املاک در بورس کالا به عنوان تابلوی سوم یا همان بازار دوم یا بازار فرعی بورس کالاست. اما این بازار نیز تنها به پروژه‌های بزرگ محدود است و اگر چه می‌تواند در این بازار آشفته مسکن امیدوارکننده باشد اما آن نیز عمومیت ندارد. جديدترين خبر بازار فولاد نيز راه‌اندازی سامانه بها يا همان بازار هوشمند آهن‌آلات ايران است كه به گفته يكي از كارشناسان بازار آزاد فولاد بيشتر متمركز بر معاملات فولاد خام می‌باشد.

به هر حال چنانچه دولت آينده بتواند با همان خط مشي اعتدال ، در حل مشكل تأمین مالي بخش توليد، ارتباطات بین‌الملل و نيز تقويت قدرت خريد مردم نقش‌آفرین باشد موجبي براي اميد بخشي به اقتصاد خواهد بود.