هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ازدحام طرفداران نمایشگاه ساختمان


گروه گزارش: اینکه بگوییم در اطراف هر چیزی که پر طرفدار باشد ازدحام به وجود می‌آید، فقط یک جور بازی با کلمات است، مثل همین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان که بزرگ‌ترین رویداد صنعت ساختمان در خاورمیانه است و طبیعتاً این همه هوادار و خواهان، موجب ترافیک و ازدحام می‌شوند، خواه در روزهای برگزاری نمایشگاه که خیابان‌های حوالی نمایشگاه بین‌المللی قفل می‌شوند و خواه سایت ثبت‌نام در نمایشگاه که وقتی با چند هزار کلیک در دقیقه مواجه می‌شود، هنگ می‌کند و به کما می رود!

به خاطر همین تصور ذهنی از ازدحام و ترافیک طرفداران نمایشگاه است که وقتی در روزهایی که کمتر از یک هفته به برگزاری نمایشگاه مانده به محل ثبت‌نام در نمایشگاه می روم و با تعداد زیادی مراجعه‌کننده روبه رو می شوم که هنوز بخشی از کارشان لنگ مانده، تعجب نمی‌کنم. بلکه جلو می روم و با چند تایی از آنها در خصوص محل دقیق گیر کارشان صحبت می‌کنم.

سایت فقط برای ثبت‌نام

یک مدیر برگزاری نمایشگاه می‌گوید: این روزها سایت نمایشگاه مشکل دارد و باید با مراجعه حضوری کارهای باقی‌مانده را حل کنیم، به نظرم سایت فقط برای ثبت‌نام اولیه خوب بود ولی ادامه کار را سخت می‌توان انجام داد. البته به نسبت پارسال کارها خیلی بهتر شده است.

مجبور شدیم، بیاییم

یک مهندس شیک‌پوش می‌گوید: امسال مقداری نحوه ثبت‌نام بهتر شده، چون سال قبل تازه مدیریت‌ها تغییر کرده و مقداری امور در هم گره خورده بود و مدام هم تاریخ نمایشگاه تغییر می‌کرد. به نظرم امسال کارها بهتر شده ولی سایت ظاهراً مشکل دارد و چون نتوانستیم مشکل مان را از طریق سایت انجام دهیم و هنوز مدارکمان در سایت مشکل دارد، به خاطر همین مجبور شدیم حضوری مراجعه کنیم.

از داخل به خارج آمدیم!

مراجعه‌کننده‌ای که تازه مذاکره تلفنی‌اش با مدیر کارخانه تمام‌شده می‌گوید: به ما داخل سالن فضا نرسیده و رفته‌ایم در فضای باز. در زمان ثبت‌نام سایت باز نمی‌شد و بعد از عید باز شد که به سختی توانستیم وارد شویم، بعد هم برایمان پیامک و ایمیل در اردیبهشت‌ماه آمد. ظاهراً کسانی که قبل از عید پیامک و ایمیل دریافت کرده‌اند در ثبت‌نام مشکلی نداشته‌اند ولی ما با مشکل برخورد کردیم و در رزرو قرار گرفتیم. برخوردهای کارکنان اینجا خوب است و دارند تلاش می‌کنند ولی ظاهراً مشکل از کمبود نیرو و ازدحام جمعیت است. ما 100 متر در داخل سالن می‌خواستیم ولی نهایتاً 60 متر غرفه در فضای باز به ما دادند.

تعویض بد موقع نیرو

یک خانم که مدیر بازرگانی است، می‌گوید: متأسفانه چون اطلاع کافی از زمان ثبت‌نام نداشتیم در موعد مقرر ثبت‌نام نکردیم، وبعداً مطلع شدیم که در رزرو قرار گرفته ایم. بعد از کلی دوندگی هم بالأخره 12 متر فضا گرفتیم درحالی‌که 50 متر می‌خواستیم. ما سال قبل هم در نمایشگاه بودیم ولی متأسفانه نیرویی که باید کار ثبت‌نام را انجام می‌داد، عوض شده بود و نیروهای جدید هم اطلاعات کافی از زمان و نحوه ثبت‌نام نداشتند.

ثباتی در ثبت‌نام وجود ندارد

یک مراجعه‌کننده جاافتاده با موی جوگندمی می‌گوید: ما در تمام دوره‌های قبلی در نمایشگاه حضور داشته‌ایم، حتی قبل از این که اتاق تعاون برگزارکننده باشد و نمایشگاه توسط بخش خصوصی برگزار می‌شد. متأسفانه هر سال برنامه ثبت‌نام تغییر می‌کند، مثلاً تا چند سال قبل در اردیبهشت‌ماه با ارسال فکس اطلاع‌رسانی می‌کردند که ثبت‌نام چه زمانی و به چه صورت است، بعد بدون اطلاع‌رسانی قبلی، ثبت‌نام اینترنتی شد! مسئله دیگر اینکه ماه‌های ثبت‌نام عوض می‌شوند،مثلا دو سال قبل در اسفند ماه بود ولی سال قبل در بهمن‌ماه! هیچ اطلاع‌رسانی درست و روال ثابتی هم ندارد! هر سال هم برنامه‌ها فرق می‌کند، یک سال جانمایی اینترنتی و یک سال حضوری است. در انتخاب غرفه‌ها هم دست ما بسته است، جایی که می‌خواهیم را به ما واگذار نمی کنند و متراژ داده‌شده هم کمتر از میزان درخواست است. مثلاً اگر بر مبنای 24 متر غرفه را طراحی کرده باشید، می‌بینید کمتر از 20 متر فضا می‌دهند و می‌گویند متقاضی زیاد است! سالنی که می‌خواهیم نمی‌دهند و این‌طور مشکلات.

هنوز منتظریم!

یک آقای نیمه عصبانی می‌گوید: ما قبل از عید در سایت ثبت‌نام کردیم و به ما گفتند منتظر باشید تا برایتان ایمیل بیاید، ولی تا الآن ایمیلی نیامده است، بعد امروز برایمان پیامک آمده که آخرین فرصت است و اگر پیش فاکتورتان را ندهید از نمایشگاه حذف می‌شوید. البته خیلی‌ها ثبت‌نام کرده‌ و ظاهراً مشکلی نداشته‌اند ولی نمی‌دانم چرا برای ما این‌طور شده است. الآن مسئولان ثبت‌نام نمایشگاه دارند مشکل مان را حل می‌کنند.

سالن ما پاخور ندارد!

یک خانم و آقا که خیلی پیگیر تغییر محل غرفه‌شان هستند، می‌گویند: درگیرجانمایی هستیم، سالن‌هایی که به ما داده‌اند سالن‌های به درد بخوری نیست چون انتهای نمایشگاه است و پاخور ندارند. بعد هم اینکه برای رده شیرآلات که خیلی مهم است نباید جای دورافتاده ای بدهند. وقتی اعتراض کردیم، می‌گویند احتمالاً برای ورودی غربی وسیله ایاب‌وذهاب می‌گذاریم و آن را پوشش می‌دهیم. البته درست است که نمایشگاه تخصصی است ولی باید دسترسی آسان‌تر باشد. آنجا نقطه کور است و پیاده نیم ساعت راه است. حتی تا چند سال قبل آنجا پارکینگ بود ولی الآن آنجا را جزو نمایشگاه کرده‌اند. ما باید این همه هزینه کنیم برای یک جای دورافتاده.