هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   163   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اختصاص 70 درصد توليدات معدني


رشد توانايي كشور در توليد مصالح ساختماني را در سال‌های اخير نمی‌توان ناديده گرفت. اين مهم براي كشوري كه بيشتر مصالح ساختماني آن وابسته به توليدات صنايع معدني است، داراي اهميت وافري است. مهندس وجيه اله جعفري، معاون معدن و صنايع معدني وزير صنعت، معدن و تجارت كه مسئول اصلي توليد مصالح ساختماني عمده با پايه معدني می‌باشد، معتقد است: حدود 65 درصد از توليدات معدني با مصالح ساختماني مرتبط است و 5 درصد هم به سنگ‌های تزئيني مربوط است و در مجموع بيش از 70 درصد توليدات صنايع معدني به صنعت ساختمان اختصاص دارد. از اين رو بايد با استفاده صحيح از منابع و روش‌های جديد تلاش كنيم محصولات و مصالح جديد و به‌روز توليد كنيم. وي با اشاره به توليد مازاد سيمان دركشور اعلام كرد : يكي از نقاط قوت بخش صنايع معدني توليد مازاد و بيش از نياز سيمان و تفكر تلاش براي صادرات اين كالاهاست.

معاون معدن و صنايع معدني وزير صنعت ، معدن و تجارت، در پاسخ اين سؤال خبرنگار پيام ساختمان كه چرا برخي از واحدهاي توليد سيمان هنوز از آسیاب‌های گلوله – ساچمه به جاي آسیاب‌های غلتكي استفاده می‌کنند،گفت: اينكه برخي از واحدهای تولیدکننده سيمان بايد فناوری‌های خود را به‌روز كنند، مسئله‌ای بجاست اما غير اين مورد در بحث توليد سيمان مشکل خاصي نداشته‌ایم و تنها مسئله‌ای كه لازم است براي كمك به اين صنعت پيگيري كرد، حمل‌ونقل اين كالا و صادرات آن به ويژه وسايل نقليه ارزان و مسيرهاي جاده‌ای، ريلي و آبي است چرا كه سيمان كالايي سنگین‌وزن است و به حمل‌ونقل ارزان نياز دارد و اين نكته می‌تواند در قيمت آن تأثیرگذار شود.

مهندس جعفري ، با اشاره به برگزاري سيزدهمين نمايشگاه صنعت ساختمان تهران تاكيد كرد: چنين نمايشگاهي می‌تواند هم در نوع توليدات صنايع معدني و هم در كاربرد و ميزان مصرف مصالح ساختماني معدن پايه زمینه‌ساز پیشرفت باشد .