هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

انبوه سازان به دنبال طرح نو


گروه گزارش: از آنجا که انبوه‌سازان از جمله مخاطبان اصلی نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان هستند، بر آن شدیم تا نظر انبوه‌سازان کشور را نیز در خصوص برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ساختمان جویا شویم. به همین منظور با مهندس فرشید پور حاجت، دبیر انجمن صنفی انبوه‌سازان مسکن استان خوزستان گفتگو کردیم:

پیام ساختمان مطلع هستید که سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان از 12 تا 15 تیرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد. آیا در این نمایشگاه شرکت می‌کنید؟

با توجه به رکود اقتصادی در بخش تولید و صنعت کشور در راستای انسجام و همدلی تمام متصدیان صنعت ساختمان، حضور انبوه‌سازان و تمام صنوف و فعالان وابسته به بخش مسکن در نمایشگاه بین‌المللی ساختمان باعث دلگرمی و به نحوی تشریک مساعی با تولیدکنندگان داخلی حاضر در نمایشگاه می‌گردد.

پیام ساختمان آیا برپایی این نمایشگاه و حضور در آن را مفید می‌دانید؟

نمایشگاه صنعت ساختمان محل دیدار تولیدکنندگان مصالح ساختمانی و دستاوردهای واحدهای خدمات رسان به صنعت ساختمان است که انبوه‌سازان با شرکت در آن و بازدید از محل نمایشگاه از آخرین دستاوردها مطلع و نسبت به رفع نیازهای ساخت‌وساز در مراحل مختلف اقدام می‌نماید؛ بنابراین انبوه‌سازان در صورت مشارکت حداکثری تولیدکنندگان و سازندگان می‌توانند از امکانات یکدیگر حداکثر استفاده را بنمایند. از نکات قابل‌توجه در نمایشگاه‌های بین‌المللی حضور تولیدکنندگان خارجی است که موجب تبادل اطلاعات و کسب تجربه بین فعالان داخلی و خارجی می‌شود.

پیام ساختمان معمولاً انبوه‌سازان در نمایشگاه‌های صنعت ساختمان به دنبال چه کالاها و مصالحی هستند؟

از خاطر نبریم که انجمن‌های صنفی نظیر انبوه‌سازان می‌توانند نقشی بسیار مهم در ساماندهی سازندگان و هدایت آنها به سمت صنعتی سازی و بالا بردن کیفیت ساخت‌وساز داشته باشند. انبوه‌سازان در نمایشگاه صنعت ساختمان بیشتر به دنبال طرح‌های نو و سیستم های سازه ای جدید هستند که در بهینه کردن سازه‌ها و حداکثر کردن کیفیت و اقتصادی نمودن آن موثر باشند. مسئله دیگر، طراحی نما و دکوراسیون واحد و فضاهای عمومی مجتمع‌های مسکونی است.

همچنین بحث مصالح نوین ساختمانی هم مطرح می‌باشد که بایستی شرکت‌ها از مراحل تولید سنتی خارج و به تولیدات باکیفیت بهتر و اقتصادی تر روی بیاورند. در نهایت تربیت نیروی انسانی ماهر و عملیاتی با شاخص‌های استاندارد است که به نظر می‌رسد بایستی شرکت‌های خدماتی در زمینه آموزش و تربیت تکنسین ساختمان تشکیل شوند.

پیام ساختمان برای اینکه چنین نمایشگاه‌هایی بهتر برگزار شوند و در کیفیت ساخت‌وساز موثر باشند، باید چه کرد؟

با توجه به اینکه در بحث آموزش و آشنایی با مصالح و تکنولوژی های نوین، دستگاه‌های خدمات رسان به بخش مسکن به نوعی کارهای زیرساختی را انجام نداده‌اند، می‌توان گفت؛ نمایشگاه ساختمان کارگاه کوچک آموزشی برای سازندگان مسکن می‌باشد و از آنجا که نمایشگاه ساختمان پل ارتباطی انبوه‌سازان و تولیدکنندگان اصلی می‌باشد، متولیان برگزاری این نمایشگاه‌ها ارتباط خود را با تشکّل‌های تخصصی ساخت‌وساز بیشتر نمایند.

مطلب دیگر اینکه پیشرفت صنعت IT در قرن حاضر و دسترسی آسان به این تکنولوژی سبب کوتاه کردن زمان و فاصله‌ها بوده که با در نظر داشتن این موضوع، ایجاد و راه‌اندازی نمایشگاه مجازی ساختمان هم سو و در استمرار این نمایشگاه لازم به نظر می‌رسد.

پیام ساختمان گاهی انتقاد می‌شود که محصولات جدید با شرایط ساخت‌وساز در ایران همخوانی ندارند یا بعضاً فاقد کیفیت هستند، این موضوع را شما تأیید می‌کنید؟

بله درست است. در مبحث کیفیت به نظر می‌رسد که شرایط عمومی کشور و ظرفیت تولید در راستای کم کردن هزینه‌هاست که این امر موجب می‌گردد تولیدات صنعتی ساختمان از کیفیت مطلوب برخوردار نباشد و تولیدکنندگانی که با دلسوزی تمام می‌خواهند کالای بادوام و باکیفیت را تولید کنند در نهایت متضرر می‌گردند.

در رابطه با محصولات جدید همخوانی وجود دارد و بایستی فرهنگ‌سازی کرد و مردم و مصرف‌کنندگان را با این تولیدات آشنا کرده و در خصوص مزایای استفاده از محصولات جدید اطلاع‌رسانی دقیقی انجام داد.