800 مشـارکت کننـده از 19 کشـور

شمار نشریه : 162


گروه گزارش: حدود یک هفته مانده به برگزاری نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان، با اطلاع قبلی به رسانه ها و دعوت از ارباب جراید، نشست خبری دبیرکل اتاق تعاون برگزار شد.

این نشست خبری، همانگونه که انتظار می رفت مورد استقبال خبرنگاران حوزه های تعاون، اقتصاد و صنعت ساختمان قرار گرفت. در ابتدای نشست مهندس شکرابی، مدیرکل روابط عمومی اتاق تعاون مرکزی به خبرنگاران خیرمقدم گفت و سپس داریوش پاکبین، دبیرکل اتاق تعاون مرکزی به تشریح برنامه های اتاق در خصوص سیزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان پرداخت. آخرین بخش نشست خبری، مبادله پرسش و پاسخ بین خبرنگاران و دبیرکل اتاق تعاون بود.

680 درخواست، پذیرش فقط 60 درصد

دبیرکل اتاق تعاون ایران از برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان در تهران با حضور ۸۰۰ شرکت داخلی و خارجی و نمایندگانی از ۱۹ کشور جهان خبر داد.

داریوش پاکبین در نشست خبری، از برگزاری سیزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان در تهران در فضایی به وسعت حدود ۵۰ هزار متر مربع خبر داد و گفت: در این نمایشگاه ۸۰۰ شرکت حضور خواهند داشت و نمایندگانی از ۱۹ کشور خارجی نیز در آن دستاوردهای خود را به نمایش می گذارند.

دبیرکل اتاق تعاون ایران اظهار داشت: برای هشتمین سال پیاپی این نمایشگاه توسط اتاق تعاون برگزار می شود و برای اولین بار مراحل ثبت نام، جانمایی و پرداخت هزینه مشارکت کنندگان به صورت الکترونیکی انجام شد.

پاک بین با اعلام اینکه 1680 درخواست برای حضور در نمایشگاه امسال داشتیم که به دلیل محدودیت فضا تنها ۶۰ درصد این شرکت ها امکان حضور در نمایشگاه را خواهند یافت، افزود: نمایندگان کشورهای فرانسه، سوئیس، کره جنوبی، امارات، چین، تایوان، اسپانیا، ایتالیا، مالزی، ترکیه، آلمان، آمریکا، سوریه، ژاپن، فنلاند، استرالیا، سوئد، انگلستان و بلژیک در نمایشگاه امسال حضور خواهند داشت.

زیبایی، امنیت و آسایش در ساختمان ایرانی

پاک بین شعار امسال نمایشگاه را «زیبایی، امنیت و آسایش در ساختمان ایرانی» اعلام کرد و افزود: هیئت های مختلفی از کشورهای جهان برای بازدید در نمایشگاه امسال حضور خواهند یافت.

پاک بین با اشاره به اینکه ایجاد چهار پایگاه مشاوره و ارائه مشاوره رایگان در خصوص بازار املاک، ساخت و ساز، معماری و دکوراسیون و اعطای تندیس و تقدیر از برترین ها در مراسم اختتامیه، از کارهای نوین در نمایشگاه سیزدهم خواهد بود، گفت: حدود 200 نفر از کشورهای عراق، تاجیکستان، افغانستان، صربستان، بوسنی، هند و پرتغال از هیئت‌های خارجی برای حضور در نماشگاه دعوت شده‌اند که احتمالا حدود 60 تا 70 درصد از آنها در این نمایشگاه حضور پیدا خواهند کرد.

این مقام مسئول در بخش تعاون همچنین از برگزاری ۴ کارگاه آموزشی در بخش انرژی و فناوری های نوین در ساختمان سخن گفت و افزود: از خانه مدرن در نمایشگاه امسال رونمایی می شود.

وی همچنین از رونمایی تمبر نمایشگاه برای اولین بار خبر داد و افزود: سایت مجازی نمایشگاه برای امکان دسترسی بازدیدکنندگان در فضای مجازی نیز فعال می شود و مسابقه ای نیز در قالب ۲۷ بسته برای انتخاب محصولات برتر کشورها خواهیم داشت.

دبیرکل اتاق تعاون ایران بیان داشت: همچنین در این دوره ۱۲ سمینار و ۴ کارگاه آموزشی برگزار خواهد شد و پروژه سنجش رضایت شرکت کنندگان و بازدیدکنندگان از نمایشگاه نیز جزو برنامه ها است.

مشارکت تعاونی‌های مسکن در نمایشگاه

پاک بین در بیان گروه های تخصصی مشارکت کننده در برگزاری نمایشگاه عنوان کرد: تشکل‌ها، انجمن‌ها و مراکز علمی، پژوهشی، آزمایشگاهی، مشاوران، پیمانکاران و ناظران ساختمانی، نشریات، نرم‌افزارها و مراکز اطلاع رسانی و موسسات مالی و اعتباری از شرکت کنندگان در نمایشگاه هستند.

دبیرکل اتاق تعاون مرکزی ایران گفت: همچنین یکی از گروه های مشارکت‌کننده در برگزاری نمایشگاه تعاونی‌های مسکن هستند که برای آنها تسهیلات ویژه در نظر گرفته شده است.

داریوش پاک بین اظهار کرد: مساحت نمایشگاه امسال نسبت به نمایشگاه سال گذشته نزدیک به 8 درصد افزایش داشته است.

وی متراژ کل نمایشگاه را 49 هزار و 200 متر خواند و ادامه داد: از این میان 34 هزار و 636 متر مربع سرپوشیده است.

پاک‌بین در بیان تفاوت‌های این نمایشگاه با سال گذشته اظهار کرد: یکی از تفاوت‌های عمده نمایشگاه دوازدهم با سیزدهم ثبات در تاریخ نمایشگاه است زیرا در سال های گذشته تاریخ نمایشگاه چندبار دستخوش تغییر می‌شد که این مسئله لطمه‌ای را به نمایشگاه وارد می‌کرد.

وی ادامه داد: هماهنگی و همکاری کامل با نمایشگاه و سازمان توسعه تجارت در انجام امور نمایشگاه و سازماندهی پیمانکاران نیز از جمله موارد تفاوت با دوره‌های قبلی است.

مسائل تعاونی ها

در بخشی از نشست خبری، دبیرکل اتاق تعاون مرکزی ایران در پاسخ به پرسش برخی از خبرنگاران به مسائل روز بخش تعاون کشور پرداخت.

داریوش پاک‌بین در این بخش از سخنان خود، با اشاره به تحقق ۸۰ درصدی برنامه‌های اتاق تعاون مرکزی ایران گفت: ضرورت دارد بخش تعاون تا ۲ سال آینده به سهم ۱۵ درصدی تعاون برسد.

دبیرکل اتاق تعاون مرکزی ایران اظهار کرد: 80 درصد برنامه‌های اتاق تعاون از جمله اصلاح ساختار ،راه‌اندازی کمیسیون‌های مختلف و افتتاح مرکز آموزش و پژوهش عملیاتی شده است.

وی با اشاره به راه‌اندازی دانشگاه غیردولتی تعاون افزود: بحث واگذاری‌های مباحث تصدی‌گرایانه از سوی دولت در سال جاری برای بخش تعاون عملیاتی شد و امیدواریم دولت آینده با اجرایی کردن سند بخش تعاون راه را برای رشد این بخش فراهم کند و در صورتی که این سند عملیاتی شود، دیگر نیاز به فروش نفت نخواهیم داشت .

پاک‌بین تاکید کرد: امسال مباحثی از جمله ایجاد سازمان تعاون را پیگیری خواهیم کرد تا موضوع بخش تعاون به صورت تخصصی دنبال شود.

پاک‌بین با اشاره به فعالیت تعاونی‌های توزیعی و مصرف عنوان کرد: این تعاونی‌ها اکنون در قالب طرح تعاونی همیار اجناس و کالاهای خود را 30 درصد ارزان‌تر از بازار ارائه می‌دهد و برای اعضا کارت عضویت در نظر گرفته شده است.

وی در خصوص دلایل عدم حضور بخش تعاون در بورس تصریح کرد: طبق سند توسعه تعاون سهم 15 درصدی این بخش از بازار بورس باید در دو سال آینده محقق شود و تعاونی‌های سهامی عام در بورس پذیرش شوند.

دبیر کل اتاق تعاون مرکزی ایران با انتقاد از همکاری نکردن مسئولان بورس یادآور شد: این موضوع تاکنون به دلایل نامعلومی انجام نشده و مسئولان بورس از زیر این کار شانه خالی کرده و به بهانه‌های مختلف از انجام آن فرار می‌کنند.

پاک‌بین رویکرد اصلی تعاونی‌ها را عدالت محوری خواند و افزود: به دلیل محدودیت در خریدن سهام از سوی شرکت‌های حقوقی و حقیقی این عامل به دلیل عمده عدم حضور تعاون در بورس تبدیل شده و باتوجه به حاکم بودن تفکر سرمایه‌داری تاکنون به نتیجه نرسیده است.

وی در خصوص بیمه تعاون گفت: پذیره نویسی این بیمه در حال انجام است و همچنین تعاونی سهامی عام ایرانیان در مراحل اولیه برای حضور در بورس قرار دارند.

پاک‌بین تاکید کرد: تا زمانی که در چرخه تولید تا مصرف و صادرات مباحث از سوی تعاونی‌ها دنبال نشود، نمی‌توان آمار و سهم دقیق این بخش را در اقتصاد کشور تعیین کرد.

دبیر کل اتاق تعاون مرکزی ایران در خصوص حضور نماینده اتاق تعاون در شورای پول و اعتبار بیان داشت: مشکلات حقوقی و تفسیر‌های متفاوت از این موضوع حل شده و از هفته آینده نماینده اتاق در این شورا حضور خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه باید حداقل 20 درصد از منابع قرض‌الحسنه کشور در بخش تعاون قرار گیرد، اظهار کرد: راه‌اندازی بانک قرض‌الحسنه زنان نیز در دستور کار قرار دارد.

دبیر کل اتاق تعاون مرکزی ایران همچنین در خصوص اعتبارات اختصاص یافته در سال گذشته گفت: در این سال 2 هزار میلیارد تومان از منابع بانک توسعه تعاون پرداخت شده و قطعا برای تحقق اهداف این بخش نیاز به اختصاص 30 درصد منابع صندوق توسعه ملی داریم.

پاک‌بین با اشاره به اینکه در حال حاضر 36 درصد گردش مالی بانک‌ها از سوی تعاونی‌ها است ،اظهار کرد: با این وجود عملا کمتر از 7 درصد از تسهیلات پرداخت می‌شود.

وی از ضرورت افزایش سهم اقتصادی تعاونی‌ها به 25 درصد تا پایان سال 93 خبر داد و گفت: بخش تعاون نیازمند مدیرانی توانمند و آشنا به مسائل روز است.

پاک‌بین تصریح کرد: تفسیر به رای از حضور بخش تعاون در عرصه بازار حقوقی و مالی وجود دارد و به همین دلیل تاکنون نتوانسته سهم خود را در این بخش محقق کنیم.

وی به مشکلات تعاونی‌های مسکن پرداخت و یادآور شد: این تعاونی‌ها زیر شدیدترین انتقادات وزارت راه و شهرسازی قرار دارد. در حالی که یک و نیم میلیون ساختمان از سوی این تعاونی‌ها ایجاد شده اما نگاه تیز انتقادات مسئولان این بخش به تعاونی‌ها وجود دارد و انگار بخش خصوصی تاکنون تخلفی نداشته است.