راهكار كاهش هزينه گاز

شمار نشریه : 162


دكتر جواد نوفرستي*

اجراي قانون هدفمند كردن يارانه‌ها و اولين مرحله افزايش قيمت گاز موجب شد تا مصرف زياد گاز و هزينه‌هاي بالاي آن در قبوض دريافتي به دغدغه‌اي مهم براي مردم تبديل گردد. در اين راهنما، شيوه‌هاي ساده و عملي در مورد اصول صرفه‌جويي در مراحل مختلف انتخاب تا استفاده و نگهداري از وسايل گازسوز در بخش‌هاي خانگي و اداري، ارائـه شده كه با به كارگيري آنها مصرف گاز و هزينه‌هاي آن به صورت چشمگير كاهش يافته و به آساني تا بيش از 50 درصد صرفه‌جويي در هزينه گاز محقق مي‌شود. از آنجا كه مطابق قانون، هنوز چند مرحله ديگر از افزايش چند برابري قيمت گاز در راه است، توصيه مي‌شود فقط به تعرفه‌ها و هزينه‌هاي فعلي گاز توجه نكرده و از امروز به فكر سال‌هاي آينده هم باشيم.

انتخاب و خريد لوازم گازسوز

قبل از اقدام به خريد، طي تماس با شركت مربوطه و اخذ مشاوره خريد، مدلي با ظرفيت حرارتي متناسب با نياز خود انتخاب كنيد تا با انتخابي درست و مطمئـن، متحمل پرداخت هزينه اضافي براي گاز مصرفي نشويد.

انتخاب وسايل تامين آب گرم

*راندمان آبگرمكن ديواري فوري، به مراتب از آبگرمكن‌هاي مخزن‌دار بالاتر بوده و مصرف گاز كمتري دارد. *مصرف متوسط گاز انواع آبگرمكن مخزني در سال، حدود 350 متر مكعب بيشتر از مصرف گاز آبگرمكن ديواري فوري است. *آبگرمكن ديواري زودجوش (مخزني) با آبگرمكن ديواري فوري متفاوت است و مصرف گاز آن نزديك به مصرف گاز آبگرمكن مخزن‌دار ايستاده بوده و زياد است. *با انتخاب و استفاده از آبگرمكن ديواري فوري به جاي آبگرمكن مخزن‌دار، ضمن رفاه بيشتر، مصرف گاز حداقل به ميزان 40 درصد كاهش مي يابد.

*آبگرمكن‌هاي بدون شمعك (آيونايز) نسبت به انواع شمعك‌دار، مصرف گاز كمتري دارند. از خريد آبگرمكن‌هاي فاقد برچسب انرژي خودداري نماييد. *هنگام خريد آبگرمكن، انتخاب مدلي با رده انرژي بالاتر موجب صرفه‌جويي بيشتري در مصرف گاز مي‌شود.

نصب وسايل گازسوز

*با نصب وسايل گازسوز توسط سرويسكاران مجاز شركت مربوطه و انجام صحيح تنظيمات اوليه دستگاه، ضمن آرامش خاطر از بابت موضوعات ايمني، در مصرف گاز نيز صرفه‌جويي مي‌شود. *از نصب خودسرانه وسايل گازسوز يا استفاده از يا افراد غير متخصص براي اين كار خودداري نماييد. *انتخاب صحيح محل نصب وسايل گرمايشي و تامين آب گرم، موجب صرفه‌جويي در مصرف گاز مي‌گردد. *عملكرد صحيح دودكش وسايل گازسوز علاوه بر اهميت ايمني آن، در افزايش راندمان وسايل گازسوز و در نتيجه كاهش مصرف گاز تاثيري زيادي دارد.

*تامين مناسب هواي مورد نياز براي شعله مناسب وسيله گازسوز (كاركرد با شعله آبي)، علاوه بر ارتقاي سطح ايمني، در افزايش راندمان وسايل گازسوز و در نتيجه كاهش مصرف گاز تاثير زيادي دارد.

استفاده از وسايل گازسوز

*قبل از استفاده از وسايل گازسوز، دستورالعمل و راهنماي استفاده از آن را به دقت مطالعه نماييد. *به توصيه‌هاي سرويسكاران مجاز توجه نماييد. *از وسيله گازسوز هميشه در حداكثر توان و شعله زياد استفاده نكنيد. *از سرويسكاران مجاز درخواست كنيد سالي يك بار وسيله گازسوز شما را سرويس دوره اي نموده تا راندمان آن افت نكرده و مصرف گاز آن افزايش نيابد. *هنگام ترك منزل به منظور سفر، وسيله گازسوز را به طور كامل خاموش نموده و شير گاز را ببنديد.

*در فصل زمستان در منزل از لباس بيشتر و پرده‌هاي ضخيم استفاده نموده و فشار كمتري به وسايل گازسوز وارد نماييد. *افزايش بيش از اندازه حرارت داخل ساختمان، علاوه بر افزايش مصرف و اتلاف گاز، موجب خواب آلودگي، كسالت و كاهش هوشياري ساكنين شده و از نشاط اعضاي خانواده مي كاهد.

تعمير و جايگزيني وسايل گازسوز

*براي تعمير دستگاه از سرويسكاران مجاز درخواست خدمت نماييد. *تنها از قطعات اصلي و مورد تاييد شركت سازنده براي تعميرات استفاده كنيد. *راندمان وسايل گازسوز بعد از 10 سال استفاده، به شدت كاهش مي‌يابد و تعمير آنها اقتصادي نيست.

*جايگزين نمودن وسايل گازسوز جديد به جاي قديمي (با رده بالاي انرژي)، ضمن كاهش چشمگير مصرف گاز و رفاه بيشتر، هزينه خريد دستگاه نو نيز، از محل صرفه‌جويي حاصل شده به سرعت جبران مي‌شود. *در زمان جايگزيني وسايل گازسوز، با اخذ مشاوره از شركت‌هاي معتبر سازنده وسايل گازسوز، از مدل‌ها، محصولات و سيستم‌هاي جديدتر و با راندمان بالاتر و درنتيجه مصرف گاز كمتر، بهره‌مند شويد.

*راهكارهاي مورد اشاره، ضمن كاهش هزينه گاز مصرفي، آسايش و رفاه بيشتري براي خانواده ها فراهم مي‌كند.

*كارشناس بهينه‌سازي انرژي و ايمني ساختمان