هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   163   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

حمايت وزارت صنعت از صنعتي سازي


محمد پارسا نجفی: دكتر مهدي غضنفري وزير صنعت، معدن و تجارت عالی‌رتبه‌ترین مقام كشور بود كه در مراسم اختتاميه سيزدهمين نمايشگاه صنعت ساختمان سخنراني كرد. وزير صنعت،معدن و تجارت در مصاحبه با خبرنگار پيام ساختمان گفت: اگرچه نمايشگاه صنعت ساختمان را از نزديك نديدم اما در گزارش‌هایی كه از نمايشگاه دریافت كردم متوجه ارزش و اهميت آن شده و نقش نمايشگاه را در توليد و صادرات كالاهاي ساختماني مهم می‌دانم.

مهدي غضنفري در خصوص نحوه تعامل شركت نمایشگاه‌ها با رسانه‌های تخصصي تاكيد كرد: شركت نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران بايد در اطلاع‌رسانی همكاري بالايي داشته باشد كه تصور می‌کنم همين كار هم انجام می‌شود.

وي با اشاره به اینکه؛ سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده در توليد محصولات و مصالح ساختماني، چه مصالح پایه‌ای و چه محصولات مصرفي بسيار خوب بوده است، ادامه داد: اخیراً شاخص‌های سرمایه‌گذاری انجام‌شده را اعلام كرديم كه حداقل ظرفیت‌های نصب‌شده نسبت به 8 سال قبل دو برابر شده است.به عنوان مثال ظرفيت نصب‌شده فولاد كشور در حال حاضر 24ميليون تن است كه در سال 1384 حدود 10 ميليون تن بود. البته ظرفيت توليد معمولاً 70 يا 80 تا 90 درصد ظرفيت نصب شده است. همچنين ظرفيت توليد سيمان كشور در حال حاضر 80 ميليون تن است كه در 8 سال قبل حدود 33 ميليون تن بود. همين وضعيت را در مورد كاشي و سراميك نيز می‌توانید بينيد.

اين مقام بلندپایه صنعت با اشاره به 36 هزار واحد صنعتي كه به صورت مستقيم يا غیرمستقیم به توليد كالاهاي ساختماني می‌پردازند، تاكيد كرد : بخشي از صادرات كشور نيز مربوط به صادرات همين كالاهاي ساختماني است و حتي برخي از صادرات خدمات فني و مهندسي كشور نيز به ساختمان و ابنيه مربوط می‌شود.

غضنفری در مورد شوراي رقابت گفت: شوراي رقابت بايد بالاتر از كار اجرايي باشد و بهتر است قوانين و قواعدي را از مجلس درخواست كند كه انحصار بعد از چند سال کاملاً از بین برود. مثلاً در مورد واردکننده‌ای كه بالاتر از 20 درصد بازار را در مورد كالایی در اختيار دارد، ما بايد اين اختيار را داشته باشيم كه از ثبت سفارش آن واردکننده جلوگيري كنيم. وزير صنعت، معدن و تجارت در مورد صادرات خدمات فني و مهندسي اظهار داشت: صادرات غير نفتي ما به 150 كشور دنيا صورت می‌گیرد و صادرات خدمات فني و مهندسي نيز به بيش از 33 كشور انجام شده كه صادرات علمي محسوب می‌شود. از اين رو ما در گستره‌ای وسيع از كشورهاي دنيا صادرات علمي و مهندسي داشته‌ایم.

خوشحالي غضنفري درباره نمايشگاه چهاردهم

وي در پاسخ به اين سؤال كه نمايشگاه سال آينده به چه صورتي برگزار خواهد شد، تاكيد كرد : درخواست اتاق تعاون خبر خوشي بود كه تنوع محصولات و تعداد شرکت‌های ساختماني و كالاهاي مرتبط به حدي زياد شده كه در نمايشگاه فضاي كافي براي همه آنها وجود ندارد و تقاضا داشتند كه نمايشگاه در دو نوبت يا به صورت تخصصي برگزار شود كه البته پاسخ نهايي را به همكارانم واگذار کرده‌ام.

وزير صنعت در سخنراني چه گفت

وزير صنعت، معدن و تجارت در سخنراني مراسم اختتاميه سيزدهمين نمايشگاه بين المللي صنعت ساختمان تهران در خصوص نقش وزارت صنعت در صنعتي سازي ساخت‌وساز گفت: اخیراً وزارت صنعت معدن و تجارت، ساخت‌وساز صنعتي را به صورت آزمايشي به پايان برد كه نتايج خوبي را به همراه داشت و چنين اقدامي اين اميدواري را براي ما ايجاد كرد كه نسل بعدي ساخت و ساز كه در آينده انجام مي شود هم به لحاظ نوع مصالح و هم از نظر نوع ساخت و ساز موجب صرفه جويي براي كشور شود.

وي با اعلام اینکه بيشتر شرکت‌های حاضر در نمايشگاه ساختمان عرضه‌کننده مصالح ساختماني هستند، افزود: طبق گزارش‌های دریافتی، افزون بر 750 گروه كالايي و همچنین بيش از 36 هزار واحد توليدي کارخانه‌ای و كارگاهي مربوط به ساختمان است كه اين اختصاص 36 درصد از صنعت كشور به ساختمان اهميت اين بخش را در اقتصاد كشور نشان می‌دهد. وي ادامه داد: در حال حاضر حدود 24 ميليون تن ظرفيت نصب‌شده صنعت فولاد است كه البته 70 تا 80 درصد از اين ظرفيت توليد فولاد است و بيش از 80 درصد از نياز كشور به اين كالا در داخل توليد می‌شود.

بازيابي ضايعات ساختماني

يكي از مواردی كه در صنعت ساختمان كمتر به آن پرداخته‌شده، بازيافت ضايعات ساختماني است . اخیراً به اطلاع من رسيده كه کارخانه‌ای در تهران به اين كار اقدام كرده و از خاک‌های ناشي از گودبرداري شن و ماسه توليد می‌کند كه اقدامی در خور تحسين است. اين نوع بازيافت آغاز شده و در آينده بازار خوبي خواهد داشت. اين نكته موجب اميدواري است كه بازار خوب و جديدي براي فعاليت هاي صنعتي ايجاد شده است چرا كه رها شدن نخاله هاي ساختماني در طبيعت از اقداماتي است كه هم اتلاف منابع و هم آلودگي محيط زيست را به دنبال دارد .

صنعتي سازي از زبان وزير

غضنفري گفت: ما در پرند به همت بخش خصوصي و نيز سازمان ايدرو اقدام به ساخت‌وساز صنعتي در يك طرح آزمايشي كرديم كه خوشبختانه نتايج خوبي گرفتيم. از اين رو صنعتی سازی يكي از گزینه‌هایی است كه می‌تواند هزینه‌ها را كاهش دهد و سرعت و كيفيت را بالا ببرد و اميدوارم كه در آينده مهندسان و شرکت‌ها از اين روش بيشتر استفاده کنند. وزير صنعت، معدن و تجارت، در مورد تأثیر صنعتي سازي در ساخت 15 ميليون واحد مسكوني مطابق استانداردهاي جهاني گفت: معادل 55 ميليارد کیلووات ساعت صرفه‌جویی انرژی ، در مورد نيروي انساني 3.7 ميليارد نفر ساعت، فولاد 4.5 ميليون تن و در نهايت 15 ميليون تن سيمان صرفه‌جویی می‌شود كه ما هم در وزارت صنعت معدن و تجارت از اين روش حمايت می‌کنیم. وي ادامه داد : اگر روش هاي جديد ساخت و ساز مورد توجه و تشويق قرار گيرد هم مي تواند موجب صرفه جويي در زمان ، منابع و مصالح شود بنابراين وزارت صنعت معدن و تجارت با جديت از اين روش ها حمايت مي كند.

مصالح صنعتي در صعود صادراتي

غضنفري در مورد صادرات در حوزه ساختمان تاكيد كرد: محصولات و مصنوعاتي مانند كاشي و سراميك، سيمان ، لوله هاي پلي اتيلن ، پي وي سي ، يراق آلات ، محصولات بهداشتي و .... صادر شده است كه مثلا در مورد سيمان از 5 ميليون تن به 15 ميليون تن رشد در صادرات رسيده ايم .

وي اضافه كرد: كل صادرات خدمات فني و مهندسی ايران از سال 1380 تا 91 در حدود 23 ميليارد دلار بوده كه 9.7 ميليارد دلار آن در بخش ساختمان صورت گرفته كه به خوبي نشان مي دهد بيش از 49 درصد از ميزان كل صادرات خدمات فني و مهندسي كشور متعلق به بخش ساختمان است.

وزير صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: در سال 1380 تنها 35 میلیون دلار صادرات در اين زمينه داشتيم و در ده سال بعد حجم اين صادرات در سال 1390 به 3 ميليارد دلار ارتقاء يافت. از اين رو مي توان گفت بخش ساختمان از توليد، تا توزيع و صادرات ، حوزه پر بازدهي است كه می‌تواند مانند لکوموتیو اقتصاد كشور عمل كند. اگر به بازار سرمايه نيز توجه كنيد، بازدهي خوب شركت هايي كه در زمينه ساختمان فعاليت دارند كاملا مشهود است.

حاشیه‌های حضور وزير صنعت در اختتاميه

در پايان مراسم پس از اهداي تعدادي از تندیس‌ها ، وزير صنعت، معدن و تجارت از مراسم خارج شد و در ورودي سالن اختتاميه گفتگوي مختصري با خبرنگاران داشت اما قبل از خروج از ساختمان مورد اعتراض شخصي قرار گرفت كه با فرياد گفت: «ما می‌خواستیم تندیس‌های خود را از دست عالی‌رتبه‌ترین مقام صنعت كشور كه شخص وزير صنعت است دريافت كنيم و شما در حالي از سالن خارج شده‌اید كه تندیس‌های بسياري هنوز روي ميز باقي است.» پس از اين اعتراض وزير به سالن بازگشت و به تعدادي از شرکت‌های باقی‌مانده تنديس اهدا كرد.