هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   229   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

گورستان ظهیرالـدوله آرامگاه مـفـاخر ایران

کد مطلب : 3814
در گورستان ظهیرالدوله قبر کشیده و بزرگی در زیر یک تاقی، بالای دو یا سه پله خود نمایی می‌کند. این قبر محمد تقی بهار ملقب به ملک الشعراء بهار، ادیب، شاعر، نویسنده روزنامه‌نگار و سیاست مدار ایرانی است.وی در 16 آبان سال ۱۲۶۳ هجری شمسی در مشهد متولد شد و در روز دوم اردیبهشت ۱۳۳۰ در این گورستان تاریخی به خاک سپرده شد.
آرامگاه ظهیرالدوله در خیابان ظهیرالدوله واقع در خیابان دربند قرار دارد. این قبرستان پذیرای بسیاری از مشاهیر و بزرگان ادب، هنر و سیاست ایران است.
فروغ فرخزاد، ایرج میرزا ،روح الله خالقی و ... ملک الشعرا بهار از جمله بزرگانی هستند که در این آرامگاه تاریخی مدفون شده اند. اما این روزها شرایط نگهداری این گورستان مناسب نیست و جا دارد مسئولان و متولیان به خصوص اعضای محترم شورای شهر که تهران گردی را در دستور کار خود قرار داده اند به این مکان تاریخی و با ارزش توجه ویژه ای داشته باشند.
علی خان دولوی مشهور به ظهیرالدوله از شاهزاده‌های قاجاری بود. وی در سال 1342 درگذشت و پیکر وی را در باغ ظهیرالدوله دفن کردند. از آنجایی که وی دوستداران بسیاری داشت، بسیاری از اهل علم و ادب نیز وصیت کردند که پس از مرگ، در این مکان به خاک سپرده شوند.
گورستان زیبا و تاریخی ظهیرالدوله در سال 1377 به شماره ثبت 2001 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.