استقبال جهانی از دو سازه معماری ایران

شمار نشریه : 156

گروه معماری ودکوراسیون: طراحی ساختمان آمفی تئاتر و کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان که در سایت اصلی این دانشگاه در حال ساخت است، در کنار طرح بزرگترین معماران دنیا قرار گرفت. طرح این ساختمان به عنوان کانسپتهای برتر معماری و هنر در مجلات و وب سایت های معتبر بین المللی به صورت پی در پی به چاپ رسیده است. مجله و وب سایت "evolo" ایالات متحده آمریکا که تنها به طرح های پیشرو و خلاقانه و دارای ارزش هنری در سطح بسیار بالا در قرن 21 می پردازد، این طرح را به صورت مفصل مورد بررسی قرار داده است.

اخیرا وب سایت معتبر "arthitectural" طرح آمفی تئاتر و کتابخانه مرکزی دانشگاه سمنان را در کنار طرح بزرگترین معماران دنیا از جمله "زاها حدید"، "نورمن فاستر"، استیون هال" و گروه "BIG" به عنوان پربازدید کنندهترین طرح های فرهنگی دنیا در سال 2012 اعلام کرده است. این طرح در لیست مورد نظر در کنار موزه ماکسی رم اثر "زاها حدید" برنده بهترین ساختمان سال دنیا در سال 2010 در فستیوال جهانی معماری قرار گرفته است.

در این پروژه سعی شده که حجم مجموعه کتابخانه دانشگاهی و سالن آن به عنوان یک تندیس یا یک عکس به یاد ماندنی باقی بماند. گره و چفد ضربدری در نما، حجم را از نظر بصری به هم پیوسته نشان میدهد، در حالی که شیشههای ثابت تیره مثلثی شکل، فضا را روشن میکند و در واقع به نوعی با نور و سایه، بازی میکند. این عناصر با کاهش نور خورشید به ویژه در تابستان گرم و خشک سمنان یک فضای آرام را به وجود میآورد.

آمفی تئاتر شامل بیش از 1000 صندلی، فضای چند منظوره، فضای انتظار و... است. کتابخانه شامل بخش مطالعه، نشیمن مخصوص مطالعه روزنامه، ذخیره سازی چند زبانه، کافی نت، سالن مجموعه مراجع، دفتر اداری، فضای کتاب های نفیس و ... است. طراحی آمفی تئاتر و کتابخانه دانشگاه سمنان در سال 2006 انجام شده و در مساحت ناخالص هشت هزار متر مربع در حال ساخت است.