هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آبگرمكن‌هاي خورشيدي بر فراز شهرها


مجيد ثقفي*

اواسط سال گذشته در يكي از کارخانه‌هاي تولید تجهيزات خورشیدی اتفاق بی نظیر و عجیبی رخ داد و آن هم هجوم بي سابقه مردم براي خريد آبگرم كن‌هاي خورشيدي بود. به دنبال رونق بازار مسکن، برخی از انبوه سازان و سازندگان آپارتمان‌ها در مناطق میانی و شمالی شهر ترجيح دادند ساختمان‌های در حال ساخت خود را به سامانه‌های آب گرم خورشیدی مجهز كنند.

در آن زمان اكثر فعالان حوزه انرژي و تاسيسات با شگفتي از يكديگر مي‌پرسيدند؛ چطور امکان دارد در صنعتی که همواره با کمک پروژهای دولتی سرپا مانده شاهد افزايش تقاضا براي آبگرمكن از بخش خصوصی هستيم؟ از آنجا که فعالان بخش تاسيسات را افرادي تیز هوش می‌دانم لذا بررسی دلایل رونق بازار این طیف از صنعتگران آبگرمکن‌های خورشیدی را در دستور كار قرار دادم.

پس از بررسی مقدماتی به این نتيجه رسیدم که افزایش قیمت مسکن در تمامی نقاط کشور، به ويژه در نقاط میانی و شمالي شهر، زمينه رقابت را افزايش داده است.

بدون شک این قیمت‌ها بر اساس محل جغرافیایی و البته امکانات آپارتمان‌ها برآورد می‌شود. آپارتمان‌های شیک و مدرن که دارای امکانات متنوع از آسانسورهای نسل جدید تا استخرهای روباز هستند، با قیمت‌هایی به‌مراتب بالاتر از هزینه‌های صورت گرفته به فروش می‌رسند و به همین جهت استفاده از آبگرمكن‌هاي خورشیدی ارزش افزوده زیادی را براي سازنده يا مالك ساختمان در پي دارد.

در تهران با متوسط روزانه تابش 5 کیلووات ساعت بر متر مربع، از هر متر مربع فضای پشت بام می‌توان انرژی قابل ملاحظه‌ای استحصال نمود. این انرژی بی‌نهایت حتي در صورت بروز اتفاقات و حوادث ناخواسته قطع نمی‌شود. بنابراين دارنده آبگرم كن‌هاي خورشيدي اطمینان دارد که حتی با فرض قطع گاز و برق، همچنان آب گرم مصرفی خود را در اختيار دارد.

به علاوه با اتصال این سیستم به پکیج هر آپارتمان و یا سیستم موتورخانه مرکزی، بار زیادی از روی دوش این سیستم‌ها برداشته شده و علاوه بر صرفه‌جویی در پرداخت بهای سوخت و برق‌، استهلاک پکیج یا موتورخانه به نحو محسوسي كاهش مي‌يابد.

سوال اساسی برای من این بود که فعالان بازار ساخت و ساز از نصب این سیستم‌ها چه ارزش افزوده و سودی کسب می‌نمایند؟ برای پاسخ به این سوال لازم بود که هزینه نصب یک سامانه متمرکز برای یک مجتمع آپارتمانی جدید و قیمت آپارتمان با آپشن خورشیدی مورد مقایسه قرار گیرد.

در حال حاضر به ازای هر متر مربع آپارتمان در تهران بین 20 تا 30 هزار تومان هزینه نصب سیستم پشتیبان آبگرمکن خورشیدی محاسبه شده است. در مناطق میانی و شمالی شهر که متوسط قیمت آپارتمان 7 میلیون تومان برآورد شده، نصب این سامانه‌ها تا 160 هزار تومان برای هر متر، قیمت آپارتمان را افزایش داده است. این مسئله سود 7 تا 8 برابری را نصيب سازندگان آپارتمان می‌كند. این در حالی است که اگر در مراحل ابتدایی ساختمان‌سازي پیش‌بینی‌هاي لازم براي نصب سامانه خورشیدی انجام گيرد، هزینه آن از مبلغ فوق نیز کمتر می‌شود.

البته از ياد نبريم كه خریداران آپارتمان‌های مدرن، جدا از امکانات فوق‌الذكر، انتظار دارند، آرامش و آسایش داشتن سامانه‌های پشتیبان مانند برق اضطراری برای راهروها و آسانسورها و همچنین آبگرم ذخيره در هنگام قطع سامانه‌های تامین انرژی را نیز مد نظر دارند.

توجه به تمام اين موارد هجوم علاقه‌مندان به خرید این گونه آپارتمان‌ها و همچنين هجوم انبوه‌سازان به بازار آبگرمکن‌های خورشیدی را توجیه می‌نماید. در شرايط فعلي به نظر می‌رسد که بازار بی‌رونق دهه گذشته صنعت آبگرمكن‌هاي خورشيدي به تدریج توسعه مي‌يابد و با تكميل امكانات ساختمان‌هاي جديد، باعث افزايش ارزش افزوده و بهاي نجومي آنها خواهد شد.

* مدرس و كارشناس ارشد انرژي هاي نو