قیمت مسکن دچار تحول نمی شود

شمار نشریه : 228

کد مطلب: 3674
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: سامانه املاک وزارت راه و شهرسازی بر اساس اطلاعات بازار و معاملات انجام‌شده در تمامی مناطق تهران پایه‌گذاری شده است.
علی چگینی در حاشیه برگزاری پنجمین نمایشگاه راه و شهرسازی و صنایع وابسته در گفتگو با پیام ساختمان با بیان این مطلب، افزود: در سال 87 مصوبه‌ای گذرانده شد که وزارت بازرگانی وقت را موظف به ثبت کد رهگیری کرد. وزارت راه و شهرسازی در حدود دو سال پیش برای دستیابی آزاد مردم به این اطلاعات سامانه‌ای تعریف کرد که تمامی معاملات خریدوفروش که در مشاوران املاک صورت می‌گیرد و دارای کد رهگیری می‌باشند، در این سامانه ثبت شوند.
وی افزود: کافی است کاربران وارد این سایت شوند و آخرین اطلاعات بازار مسکن را در این سایت به تفکیک منطقه، محله، کوچه قابل‌رؤیت است و معاملات انجام‌شده را در مدت‌زمان معین مثلاً یک روز پیش، یک هفته پیش، یک ماه پیش و ... می‌توان مشاهده کرد. در این جستجو کاربر به اطلاعاتی مانند تعداد معاملات انجام‌شده، قیمت معاملات، عمر ساختمان، متراژ‌های معامله‌شده و ... دست پیدا می‌کند. بنابراین به تصمیم بهتر خریداران و فروشندگان و همچنین برنامه ریزان کمک می‌کند.
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در پاسخ به این سؤال که چه ارتباطی بین سامانه شما و مشاوران املاک وجود دارد، گفت: اطلاعات مستقیماً پس از ثبت معاملات و کد رهگیری وارد سامانه وزارت راه و شهرسازی می‌شود و ربطی به سامانه اتحادیه مشاوران املاک ندارد.
چگینی با بیان اینکه با استفاده از این سامانه می‌توان وضعیت بازار را مشاهده کرد،گفت:‌ به دلیل اینکه ثبت اطلاعات اجاره هنوز به‌طور کامل انجام نمی‌شود، فعلاً سامانه رکود‌های مربوط به خریدوفروش را نشان می‌دهد اما قطعاً در آینده اتفاق خواهد افتاد.
وی در پاسخ به این سؤال که امسال چه تغییر قیمتی را در خریدوفروش املاک مشاهده کرده‌اید، اظهار داشت: قیمت مسکن همواره سیر نزولی داشته است. به عبارتی قیمت مسکن در مهر 94 معادل اردیبهشت 90 بوده است و پیش‌بینی نمی‌شود که امسال قیمت مسکن دچار تحول شود اما به نظر می‌رسد سال آینده با توجه به تسهیلاتی که پرداخت می‌شود، آرام‌آرام قیمت‌ها کمی افزایش پیدا کند.
چگینی در مورد مقصد سرمایه‌ها پس از رفع تحریم‌ها نیز اظهار داشت: بخش‌هایی از صنعت در سالیان اخیر به دلیل تحریم‌ها، مغفول مانده است که ممکن است بخشی از سرمایه‌ها به این سمت برود. اینکه تصور کنیم تمام سرمایه‌ها به بخش مسکن بیاید غلط است چون بستر در سایر بخش‌ها هم فراهم است.