هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   228   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

چیدمان اتاق کار به سبک مدیران موفق

کد مطلب: 3613
طراحان داخلی معتقدند اتاق كار هر كسی بازگوی شخصیت تجاری و اداری اوست. پس اگر می‌خواهید به موقعیت شغلی خوبی برسید، بهتر است از اتاق كارتان شروع كنید. توصیه‌های مجله معروف فوربس - معروف‌ترین مجله تجارت و بازرگانی دنیا- شاید برای داشتن ایده‌های ساده اما كارآمد بد نباشد.
روی میزتان گلدان بگذارید
اصلاً خجالت نكشید. به‌محض اینكه به‌عنوان كارمند یك اداره انتخاب شدید با خودتان گل و گلدان به سر كار ببرید. اصلاً هم به این فكر نكنید كه دیگران درباره شما چه قضاوتی می‌كنند. ازقضا همین قضاوتی كه شما از آن واهمه دارید، جلوی رئیس و بالادستی‌ها پیغام خوبی دارد.
دكور چیدن با گل‌ها در محل كار به رئیس اداره این‌طور القا می‌كند كه شما از كارتان لذت می‌برید و می‌خواهید برای مدتی طولانی این پست را در اختیار داشته باشید. استفاده از گل‌های آپارتمانی در محل كار نه‌فقط به شادابی و طراوت محیط كمك می‌كند بلکه می‌تواند فضای خشك و رسمی آنجا را هم كمی صمیمانه‌تر نشان دهد. فقط یادتان باشد گل‌ها باید همیشه شاداب باشند.
روی دیوار و میز استیكر نچسبانید
خیلی از كارمندان اداره‌ها دوست دارند خودشان را پركار نشان دهند. آنها معمولاً برای نشان دادن حجم فعالیت‌های روزمره‌شان نشانه‌های خاصی دارند؛ یكی زونكن‌ها را روی‌هم سوار می‌كند و كنار دستش می‌گذارد و آن یكی روی صفحه مانیتور روبه‌رویش برچسب رنگی با نوشته‌های یادآوری می‌چسباند. شاید برای خود شخص این ساماندهی عجیب كارها با چسباندن استیكرها مناسب باشد اما برای ارباب‌رجوع و حتی رئیس اداره این مسئله اصلاً نشانه خوبی به‌حساب نمی‌آید.
برچسب‌های رنگی روی در و دیوار یعنی شما آدمی هستید كه زیاد از عهده مدیریت كارها برنمی‌آیید؛ البته برچسب‌ها لزوماً نشان‌دهنده بی‌نظمی شما نیست چراكه اگر آدم بی‌نظمی بودید، هیچ‌وقت از آنها استفاده نمی‌كردید. اما ازآنجاکه در طراحی‌های اتاق كار امروزی بیشترین مسئله روی بازخورد و واكنش‌ها معطوف می‌شود، ممكن است چسباندن این برچسب‌ها كمی ناخوشایند به نظر برسد. شاید بهتر باشد این برچسب‌ها را در صفحه مانیتورتان - با برنامه استیكر ویندوز- داشته باشید تا روی در و دیوار اتاق كار!
یك ساعت یا تقویم مدرن کنار میز داشته باشید
روی میز كار یا کنار آن حتماً یك ساعت و تقویم قرار دهید؛ آن هم در شكل و شمایلی به‌روز و مدرن و نه از مدل‌های قدیمی و درب‌وداغانی كه از ته انباری خانه پیداکرده‌اید یا از وسایل كنار گذاشته منزل. داشتن یك ساعت رومیزی یا حتی دیواری مناسب در اتاق كار با شكل و شمایلی كه بیشتر خودنمایی كند، می‌تواند یكی از راهكارهای القای درجه موفقیت شما به دیگران باشد.
داشتن تقویم یا ساعت نشان می‌دهد كه شما به وقت و زمان ارزش زیادی می‌دهید اما یادتان باشد هیچ‌چیزی نمی‌تواند در یك اداره به‌اندازه یك ساعت ازکارافتاده یا تقویمی كه آخرین برگ آن مال سه ماه پیش است به ارباب‌رجوع احساس ناامنی دهد.
یك عكس خانوادگی در دفترتان داشته باشید
در فضای محل كارتان حتماً از یك قاب عكس كوچك با تصویری از خودتان یا خانواده‌تان استفاده كنید. خیلی از ما از گذاشتن تصویر خانواده‌مان در جلوی چشم دیگران ترس داریم. ما فقط این كار را در فیلم‌های خارجی دیده‌ایم؛ تصویری از مادر و پدری خندان در كنار فرزندانشان اما هیچ‌وقت به این فكر نكرده‌ایم كه داشتن یك تصویر از خانواده خوشحال برای خوب شدن حال كارمند داستان ما نیست. آنها تصویر فامیل را روی میز می‌گذارند تا با چیدمان خاص عكس‌ها به ارباب‌رجوع حس راحتی و امنیت دهند.
طراحان داخلی معتقدند داشتن یك تصویر خانوادگی خوشحال روی میز كار یا حتی روی دیوار به بیننده از حال و هوای شما خبر می‌دهد؛ اینكه شما یك رئیس مهربان هستید یا مرد خانواده و ...
ظرف شكلات همخوان با اتاق انتخاب كنید
 روی میز كار حتماً یک‌کاسه پر از شكلات داشته باشید یا همیشه روی میزتان ظرفی حتی كوچك از شیرینی قرار دهید؛ البته تازگی‌ها خیلی‌ها روی میز كنفرانس محل كارشان یك آشپزخانه واقعی راه می‌اندازند؛ بساط قهوه، شیر، شكر و بیسكویت‌های رنگ‌به‌رنگ و حتی لیوان‌های ردیف چیده شده و پارچ آب. شاید همه اینها برای یك پذیرایی مناسب باشد و دلخواه اما واقعیت این است كه ارباب‌رجوع به اتاق پذیرایی نیامده بلكه به اتاق كار پا گذاشته است.
رنگ را متناسب با كارتان انتخاب كنید
از تأثیر رنگ‌ها در دفتر كار غافل نشوید. رنگ‌ها می‌توانند منعكس‌كننده واقعیت شغلی شما باشند؛ مثلاً اگر فعالیت تجاری دارید، رنگ‌های خنثی و ملایم مثل رنگ زرد كم‌رنگ یا كرم متمایل به سفید یا آبی روشن مناسب محل كارتان است یا اگر كار شما نیاز به خلاقیت داشته باشد مثل یك موسسه تبلیغاتی می‌توانید از رنگ‌هایی مثل نارنجی و سبز و آبی تیره استفاده كنید.
به‌طورکلی استفاده از رنگ‌های گرم مانند زرد و نارنجی با رنگ‌های روشن مثل طیف‌های ملایمی از سبز، هم به بالا بردن سطح انرژی فضا و افزایش كارایی افراد كمك می‌كند و هم مانع كسالت آنها در ساعات پایانی روز می‌شود.