هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   228   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

حال شهر خوب می شود

کد مطلب: 3535
آرزو افشارزاده
مراسم اولین رویداد جایزه ملی« جستار کیفیت در تجربه‌های بازآفرینی شهری» با حضور معاونان وزارت راه و شهرسازی و سایر مدیران و مسئولان دولتی در سالن قلم کتابخانه ملی و با استقبال پرشور دانشجویان و پژوهشگران و مسئولان دولتی برگزار شد.
ارتقای کیفیت زندگی شهری
مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران ارتقای کیفیت زندگی شهری را هدف اصلی برگزاری همایش ذکر کرد و گفت:ضرورت دارد که سیاست‌گذاران، برنامه‌ریزان و طراحان در خصوص مقوله ارتقای کیفیت زندگی شهروندان دقت نظر بیشتری اعمال کنند.
وی در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان گفت: در سال‌های گذشته پروژه‌های زیادی برای بهسازی و ارتقای کیفیت شهری انجام‌شده ولی عمدتاً برنامه‌ریزی کمّی و کالبد محور بوده است.
محمد سعید ایزدی افزود: در این برنامه تلاش شده تا از طریق جستجوی شاخص‌هایی که بیشتر بر کیفیت پروژه توجه می‌کند و نیاز ساکنان و خواسته شهروندان را در نظر می‌گیرد مدنظر قرار داده و به جامعه معرفی شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: معرفی آثار علاوه بر اینکه می‌تواند الگویی برای سایر مدیران هماهنگ‌کننده داشته باشد نشان‌دهنده جریان جدیدی از توجه به سرمایه‌گذاری در امر کیفیت باشد.وی اظهار داشت: متأسفانه شهرهای ما با مشکلات چندوجهی روبه‌روست و پایین بودن کیفیت خدمات و ناکارآمدی سیستم‌های شهری ازجمله این معضلات است.
ایزدی خاطرنشان کرد: تلاش ما باید بر این باشد که به کیفیت شهر توجه کنیم و زمینه را برای برنامه‌های کارآمدتر فراهم‌سازیم.
حال شهر خوب می‌شود
رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری نیز در این مراسم به سخنرانی پرداخت و گفت:در شهر نشانه‌هایی دیده می‌شود که نشان می‌دهد حال شهر، دارد خوب می‌شود .
سید محمد بهشتی ادامه داد:اهالی شهر به صداهای نابهنجار اعتراض می‌کنند و از دیدن آشفتگی در شهر ناراحت می‌شوند. تابلویی از سوی سازمان زیباسازی شهر تهران نصب‌شده بود که روی آن نوشته‌شده بود «شهر را بشنویم». این علامت‌ این است که شهر دارد به سمت خوب شدن پیش می‌رود.
وی مسابقه جستار کیفیت در تجربه‌های بازآفرینی شهری را ترازویی برای سنجش کیفیت دانست و گفت:برگزاری چنین همایشی بر این موضوع دلالت دارد که به‌تدریج اتفاق‌های مثبتی در کشور در حوزه ساخت‌وساز در حال روی دادن است.
بهشتی بیان کرد:در گذشته حواسمان کار نمی‌کرد اما اخیراً چشم‌هایمان نمای ساختمان‌ها را می‌بیند یا مثلاً در گذشته بالکن‌ ساختمان‌ها را به پستو تبدیل کردیم چون نمای ساختمان را نمی‌دیدیم.
وی تأکید کرد: زمانی می‌توانیم کیفیت را دریابیم که حواسمان فعال باشد. متأسفانه در دورانی طولانی حواس جامعه شهری دچار قطع نخاع شده بود اما در حال حاضر در حال بهتر شدن است. دیگر این حواس در برابر بوی گند برخی نقاط شهر و تصاویر زشت عکس‌العمل نشان می‌دهد. همه این مسائل نشانه‌های بسیار خوبی در حوزه معماری و شهرسازی است.
کار معمار شکل دادن به زندگی است
عضو هیئت‌علمی معماری دانشگاه تهران در این مراسم بیان کرد:در حوزه طراحی شهری باید دقت کرد به شکل زندگی که در آنجا اتفاق می‌افتد توجه شود اما متأسفانه این موضوع کمتر اتفاق می‌افتد.
مهدی حجت با اشاره به اینکه در بهسازی بافت‌های تاریخی به کیفیت کالبدی توجه می‌شود، افزود:درصورتی‌که نظر متخصصان رشته‌های جز معماری و شهرسازی این است که مسئولان نباید تنها خود را محدود به کالبد کنند. آنچه مهم است کیفیت زندگی افرادی است که در یک منطقه زندگی می‌کنند.
حجت تأکید کرد:کار معمار شکل دادن به زندگی مردم است و این کار از طریق شکل دادن به ساختمان اتفاق می‌افتد. البته کیفیت روابط اجتماعی انسان‌ها را نیز معمار تعیین می‌کند که چگونه باشد .
وی ادامه داد: کیفیت ساختمان‌ها در محلات شمال شهر تهران به‌گونه‌ای است که به نظر می‌رسد تصنعی است و روابط گرم و صمیمانه‌ای که در محلات جنوب تهران وجود دارد در اینجا متفاوت است. آیا می‌خواهیم با بهسازی بافت‌های فرسوده کیفیت واقعی زندگی را از آنها بگیریم و به سمت کیفیتی مسخ‌شده برویم؟.
 شهری که کیفیت ایجاد کند
عضو هیئت داوری رویداد نخستین جایزه ملی جستار کیفیت در تجربه‌های بازآفرینی شهری نیز به سخنرانی پرداخت و گفت:متأسفانه رشد کمی بر توسعه کیفی در رشد شتابان شهری پیشی گرفته است. ما به دنبال ‌شهری هستیم که کیفیت با تمام ابعاد را برای زندگی شهروندان ایجاد کند.
دکتر مظفر صرافی اظهار داشت: فضای شهری و فضای زیست شهروندان کالایی برای سوداگری سوداگران شده است تا آنجا که برخی به‌جای ادای وظایف حاکمیتی، به کارهای تصدی‌گری و درآمدزایی روی آورده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: در بررسی‌های انجام‌شده مسئله کیفیت زندگی برای شهروندان در نظر گرفته‌شده و تلاش شده از جباریت فن‌سالارانه در قضاوت خودداری و زمینه‌ساز مبانی تعامل مردم‌سالاری برای داوری‌ها شویم.
امیدوارم جایزه تکرار شود
محسن حبیبی عضو هیئت داوری رویداد نخستین جایزه ملی جستار کیفیت در تجربه‌های بازآفرینی شهری در این مراسم گفت: هیئت‌داوران از جامعه‌شناس، معمار، اقتصاددان و برنامه‌ریز شهری ترکیب‌شده تا بتوانند از زوایای مختلف آثاری که ارائه‌شده را بررسی کنند.
حبیبی اظهار امیدواری کرد: این جایزه ملی مانند همه جوایز بزرگی که در دنیا اهدا می‌شوند تکرار شود.
وی اظهار داشت: ممکن است در اولین دوره این جایزه ازلحاظ روند و محتوا اشکالاتی وجود داشته باشد اما در سال‌های بعد این جایزه با کیفیت بیشتری برگزار خواهد شد تا ذهن جامعه نسبت به مسئله کیفیت که ثروتی دست‌نیافتنی است حساس شود.
در پایان،  شورای داوران تجربه‌های برتر این رویداد را در چهار حوزه «نوسازی تک بنا یا مجموعه مسکونی در بافت تاریخی»، «مرمت و استفاده مجدد از ابنیه ارزشمند در بافت تاریخی»، «بهسازی عرصه‌های همگانی در بافت تاریخی» و «ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی» اعلام کردند.
در حوزه نوسازی مجموعه بافت تاریخی دو اثر برگزیده شدند که برگزیده اول دو شرکت مهندسین مشاور شبستان و تعاونی مسکن کاشی کویر به ترتیب به‌عنوان طراح و کارفرمای «مجموعه مسکونی همسایگی کویر» در شهر یزد و همچنین برگزیده دوم مهندس دهقان و شرکت عمران و مسکن‌سازان استان همدان به ترتیب به‌عنوان طراح و کارفرمای پروژه «مجموعه مسکونی آیت‌الله تألهی» در شهر همدان معرفی شدند.
در حوزه مرمت و استفاده مجدد از بناهای تاریخی، محمدرضا قانعی به‌عنوان کارفرما، مجری، مشاور و بهره‌بردار پروژه «مرمت خانه زاولیان» در شهر اصفهان، خانم منوچهری به‌عنوان کارفرما و بهره‌بردار پروژه «مرمت خانه منوچهری» در شهر کاشان، خانم بلوچ به‌عنوان کارفرما و بهره‌بردار پروژه «مرمت خانه ایرانی» در شهر کاشان و شهرداری قزوین به‌عنوان کارفرمای پروژه «مرمت حمام قجر» در شهر قزوین از سوی هیئت‌داوران برگزیده شدند.
هیئت‌داوران در حوزه بهسازی عرصه‌های همگانی در بافت تاریخی از شهرداری نراق به‌عنوان کارفرما، مجری و بهره‌بردار پروژه «بهسازی بافت تاریخی نراق»، اوصیا به‌عنوان کارفرما، مجری، مشاور و بهره‌بردار پروژه «بهسازی مرکز محله حصیرفروشان» در شهر بابل، هیئت‌امنای امامزاده اسحاق بن موسی بن جعفر (ع) به‌عنوان مجری و بهره‌بردار پروژه «بهسازی عرصه همگانی و بافت پیرامونی امام‌زاده نور» در شهر گرگان و سازمان نوسازی شهرداری اصفهان به‌عنوان مشاور و مجری پروژه «بهسازی محله جلفا» در شهر اصفهان تقدیر به عمل آوردند.
همچنین در حوزه ساماندهی سکونتگاه‌های غیررسمی دو نهاد شهرداری زاهدان و اداره کل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان به‌عنوان بهره‌برداران پروژه «ساماندهی محله شیرآباد» شهر زاهدان، دیانت و شرکت عمران و مسکن‌سازان استان فارس به ترتیب به‌عنوان مسئول خانه محله سهل‌آباد و مجری پروژه «ساماندهی محله سهل‌آباد» در شهر شیراز و نهایتاً قاسمی عضو هیئت‌امنای مسجد نورالحسین (ع) کرمانشاه و شرکت عمران و مسکن‌سازان استان کرمانشاه به‌عنوان مجری پروژه «ساماندهی محله شاطرآباد» شهر کرمانشاه معرفی شدند.