سیستم‌های نصب خشک

شمار نشریه : 228

کد مطلب: 3657
سیستم‌های به‌روز نماسازی که با نصب سنگ به روش خشک در دهه هفتاد میلادی برای اولین بار در کشور آمریکا جهت برج‌های بلند طراحی و مورداستفاده قرار گرفت ، یکی از روش‌های نوین و منطبق با استانداردهای جدید ساختمانی بود که این روش‌ها در دهه هفتاد خورشیدی در ایران اجرا شد که طی سال‌های گذشته تا به امروز پیشرفت‌های چشمگیری در این زمینه ایجادشده است.
با توجه به مدرن شدن هرروزه تمامی‌بخش‌های زندگی در این قرن و درگیر بودن همه افراد با این مطلب و همچنین حس زیبایی‌شناسی و گرایش انسان به سمت زیبایی، علم معماری و طراحی ساختمان نیز طی سال‌های پایانی قرن بیستم تاکنون با شتاب زیادی دچار دگرگونی گردیده و به سمت صنعتی شدن پیش می‌رود . به‌گونه‌ای که نمای ساختمان‌ها نیز تغییر زیادی کرده است که ایجاد و توسعه تمامی‌روش‌های خشک و مدرن در نماسازی از محورهای آن بوده است .
درگذشته برای نصب نماهای ساختمان صرفاً از روش‌های ملاتی متشکل از سیمان و ماسه و آب استفاده می‌شد. اما امروزه برای ایمن‌تر کردن نما, کاهش زمان اجرا , کیفیت بالاتر و صرفه‌جویی در مصرف آب , روش‌های نصب خشک تا حدی جایگزین روش سنتی دوغابی شدند.
برخی مزایای سیستم های نصب خشک
۱-افزایش مقاومت نما در اثر کاهش حجم و وزن اسکلت و فونداسیون ساختمان و انطباق با آیین‌نامه‌های زلزله :
با توجه به کاهش قابل‌توجه وزن به ازای هر مترمربع از سطح نمای اجراشده نسبت به روش ملاتی , مقاومت ساختمان افزایش می‌یابد و تأثیر بسیار زیادی بر ایمنی و پایداری نما در زمان زلزله و مهار فروریزی نما در لحظه زلزله خواهد داشت .
سیستم های نصب back ventilation محافظی برای استراکچر ساختمان‌ها و کل ساختمان است که ساختمان را برای دهه‌ها محفوظ نگه می‌دارد.
اگر در اول کار طراحی ساختمان، نما به‌صورت خشک دیده شود با کاهش قابل‌توجه در وزن ساختمان، نه‌تنها قیمت تمام‌شده افزایش پیدا نمی‌کند بلکه با کاهش وزن اسکلت و فونداسیون در کاهش قیمت تمام‌شده نیز تأثیر زیادی دارد.
 کاهش وزن ساختمان ارتباط مستقیمی‌با کاهش نیروی زلزله بر ساختمان‌ها دارد و در راستای تذکرات و نکات ویژه آیین‌نامه زلزله ایران (۲۸۰۰) و دیگر آیین‌نامه‌های زلزله دنیا خواهد بود و طراحی زیرسازی ساختمان و مصالح هر نما بر اساس اصول طراحی استاندارد و منطبق با شرایط مندرج در آیین‌نامه ۲۸۰۰ ایران و اتصال به سازه اصلی ساختمان می‌باشد، بدان معنی که در هنگام وقوع زلزله، حرکات بخش نما و متعلقات مربوطه به‌صورت جداگانه با تغییر مکان جانبی سازه صورت می‌گیرد و این موضوع مانع ورقه شدن نما و سقوط قطعات آن به‌مانند نمای دوغابی خواهد شد لذا باعث کاهش تلفات انسانی و دیگر خسارات ناشی از سقوط نما می‌گردد.
۲-افزایش عمر مفید نما و کاهش هزینه بازسازی و ترمیم و امکان بازیافت دوباره مصالح :    
عمر مفید نماهای دوغابی تنها حدود ۱۵ سال هست و پس‌ازآن , احتیاج به ترمیم و تعمیر خواهد داشت که تعمیر آن نیاز به تخریب نما و ملات زیرین آن را دارد که این امر علاوه بر ایجاد هزینه اضافی مستلزم یافتن نما استفاده‌شده ۱۵ سال قبل است که اگر هم یافت نشود به علت فرسودگی نما, نما جایگزین شده در یک قطعه همرنگ نخواهد بود.اما در اجرای نماهای خشک با توجه به نصب به روش صنعتی , نمای ساختمان تا اتمام عمر ساختمان (بالای ۵۰ سال ) پایدار است و نیاز به تعمیر و نگهداری ندارد.
در صورت آسیب‌دیدگی براثر حادثه نیز , تعمیر , اصلاح و تعویض پنل ها بسیار آسان است , حتی پس از اتمام عمر ساختمان می‌توان از تمام زیرسازی‌ها و مصالح نمای ساختمان در صورت پایدار بودن در محل دیگر استفاده مجدد نمود و یا آن را بازیافت کرد که صرفه‌جویی بسیار مناسبی در هزینه‌هاست و این بدین معنی است که تمامی‌هزینـه‌هایی که برای اجرای این نما صورت می‌گـیرد بعـد از پایان کار ساختمـان، با لـحاظ درصـد استانـداردی از استـهلاک مصـالح، به کارفرما بازخواهد گشت.
۳-بالا رفتن خاصیت عایق بودن نما             
با توجه به فاصله‌ای که بین سطح بیرون نما با بدنه اصلی ساختمان با توجه به زیرسازی‌های فلزی ایجاد می‌شود, در این فضا هوا وجود دارد و این هوا خود به‌صورت عایق عمل می‌کند و در تنظیم دمای داخل ساختمان و جلوگیری از هدر رفت انرژی در داخل ساختمان مؤثر است
سیستم های نصب خشک تا ۱۰ درصد باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود.
۴-مزایایی که از عملیات مهندسی حاصل می‌شود :       
سیستم نصب خشک , یک سیستم کاملاً مهندسی است و برای پیاده‌سازی سیستم , ابتدا نمای پروژه نقشه‌برداری شده و سپس با طراحی فاز ۲, میزان دقت مصالح نما تعیین می‌گردد.
این عملیات نتایج زیر را در بر دارد:
الف-موجب کاهش پرت مصالح می‌شود.
ب- تمام مصالح زیرسازی به‌صورت استاندارد و صنعتی تولید می‌شود و تعداد آنها از قبل محاسبه می‌شود.
در مقایسه با ملات و دوغاب که با اشتباه کارگر ممکن است ملات از استحکام کافی برخوردار نباشد , در سیستم خشک با توجه به مصالح زیرسازی که به‌صورت صنعتی تولیدشده‌اند , محلی برای اشتباه تکنسین فنی وجود ندارد.
ج-قابلیت تنظیم و رگلاژ :             
یکی دیگر از مزایای نماهای خشک این است که می‌توان در زمان اجرا و یا حتی پس از اتمام کار به‌سادگی نسبت به اصلاح خطاهای احتمالی در میلی‌متر اقدام کرد و حتی امکان جابه‌جایی متریال نما و اصلاح آنها وجود دارد اما در سیستم های نصب ملاتی , شاهد به وجود آمدن درزهای غیر هم‌سطح هستیم که بدون تخریب امکان اصلاح وجود ندارد.
سازگاری رفتار مصالح در مقابل تغییرات دمایی جوی :
در سیستم های نصب خشک محاسبات مهندسی لازم برای پیش‌بینی ضریب انتقال حرارتی و میزان انقباض و انبساط مصالح زیرسازی و متریال نما برآورد شده و بر این اساس دیتیل های اجرایی طراحی‌شده‌اند و امکان فروریزی مصالح در اثر تغییرات جوی وجود ندارد اما متأسفانه در سیستم های ملاتی به علت تفاوت ضریب انتقال حرارت و متفاوت بودن میزان انبساط و انقباض ملات و مصالح ، پس از مدتی سنگ‌ها جدا می‌شوند .
صرفه‌جویی در زمان :
سیستم های مهندسی و صنعتی نمای ساختمان طوری طراحی‌شده‌اند که همه‌چیز حساب‌شده و به‌دوراز خطا و نیاز به دوباره‌کاری در زمان مناسب انجام گیرد و برخی از این مصالح با سیستم های نصب بسیار ساده ، زمان اجرا را به حداقل رسانده‌اند .در ضمن امکان اجرای نما در جبهه‌های مختلف کاری توسط اکیپ‌های مختلف نیز باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود .
صرفه‌جویی در هزینه‌ها :
با توجه به کاهش پرت مصالح ، عمر مفید بالای نما ، مقاومت بالا و عدم فروریزی مصالح در اثر تغییرات جوی و زلزله ، کاهش حجم و وزن اسکلت و فونداسیون ساختمان ، روش اجرای خشک صرفه اقتصادی بالاتری دارد و ارزش‌آفرین است .