یـــراق‌آلات درب و پنجره UPVC

شمار نشریه : 228

کد مطلب: 3450
 اسپانیولت یا همان یراق‌آلاتِ،  از مهم‌ترین قسمت های در و پنجره های UPVC است. آنچه در مهم‌ترین قطعه مربوط به اسپانیولت در حائز اهمیت است، مکانیزم مرکزی آن است که عدم استفاده از آلیاژ مناسب در ساخت قطعات مربوط به آن موجب ازکارافتادن چرخ‌دنده‌ها، شکست زبانه، فشار بیش‌ازحد بر روی دستگیره و درنتیجه عدم عملکرد مناسب فنر اسپانیولت می‌شود که این امر منجر به قفل شدن دائمی‌درها هنگام بسته شدن و نهایتاً عدم کارایی یراق می‌شود.
در اسپانیولت‌ در نحوه چپ و یا راست بازشو کردن زبانه قفل باید به‌گونه‌ای باشد که زبانه به‌سادگی به‌وسیله یک ضامن آزاد گردیده و امکان چرخش زبانه فراهم شود و پس از جابه‌جا کردن، نحوه طراحی ضامن باید به‌گونه‌ای باشد که زبانه، در هنگام فشار از جای خود به‌راحتی خارج نشود.
امروزه به علت عدم آشنایی برخی سازندگان و نیروی‌های انسانی شاغل در بخش مونتاژ با کارکردها و ویژگی‌های یراق‌آلات ازجمله، اسپانیولت‌ها، غلتک‌ها و لولاها، دستگیره‌ها و. . . پس از مدتی افت کیفیت در ساختار در و پنجره‌های UPVC مشاهده می‌شود و در و پنجره‌های نصب‌شده از کارایی لازم برخوردار نبوده و درنتیجه اعتراض و شکایت مشتریان را به همراه دارد.
بدون تردید نقش یراق‌آلات در ساخت و مونتاژ در و پنجره UPVC با کیفیت و استاندارد را نمی‌توان کمرنگ کرد و باید کیفیت یراق‌آلات را جدی گرفت. در این شماره به دنبال سلسله مقالات در و پنجره upvc قصد داریم به بررسی کیفیت قطعات مختلف به‌کاررفته در سیستم یراق‌آلات دوحالته بپردازیم؛
تحمل وزن اولین نکته حائز اهمیت در تمامی‌یراق‌آلات دوحالته است. 100 کیلوگرم حداقل وزنی است که این سیستم از یراق‌آلات در اندازه‌های مختلف بازشو باید تحمل کند.برای تحقق این امر مقاومت، اندازه و وزن مناسب لولاها باید موردتوجه قرار گیرد و همچنین پیچ‌های رگلاژ لولاها نیز باید از جنس مناسب برخوردار بوده تا در هنگام رگلاژ باعث هرز شدن رزوه‌ها نگردد.
یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی که باید در انتخاب این دسته از یراق‌آلات موردتوجه قرار گیرد تست آب‌نمک است. انجام تست آب‌نمک جهت جلوگیری از فرسودگی و زنگ‌زدگی هنگام استفاده از این یراق‌آلات در مناطق مرطوب است.
حداقل تست آب نمکی که می‌بایست گواهی آن توسط آزمایشگاه‌های معتبر و موردقبول RAL آلمان صادره شده باشد، برابر استاندارد معادل 500 ساعت است.
مسئله دیگری که در اینجا می‌توان به آن اشاره نمود این است که به دلیل تعداد زیاد قطعات موجود در هر ست از این نوع یراق‌آلات، باید طراحی به‌گونه‌ای صورت پذیرفته باشد تا در هنگام مونتاژ، حداقل زمان را صرف نموده و سایزبندی به نحوی انجام‌شده باشد که مقرون به‌صرفه بوده و با تحت پوشش قرار دادن دامنه وسیع‌تری از اندازه‌ها، ضایعات یراق را حتی‌المقدور کاهش داده و موجب گران شدن یراق مصرفی در سایزهای مختلف پنجره نگردد.
در استفاده از سیستم بازشوی دوحالته کوچک‌ترین و بزرگ‌ترین سایز اسپانیولت‌های عرض و ارتفاع جزو مواردی است که می‌بایست موردتوجه ویژه قرار گیرد و حتماً مطابق جدول نمودار استاندارد ارائه‌شده توسط هر کمپانی تولیدکننده آن مورداستفاده قرار گیرد.
اسپانیولت‌های قفل میانی که در ارتفاع پشت و عرض پائین لنگه قرار می‌گیرد در ارتفاع و عرض بزرگ‌تر از 800 میلی‌متر استفاده می‌شوند تا مانع نفوذ گردوغبار، باد و آب باران شده و هم‌زمان ضریب ایمنی پنجره‌ها را نیز افزایش می‌دهد.
گوشه‌های بالا و پائین مورداستفاده در یراق‌آلات دوحالته به جهت اهمیت فراوان این قطعات و نوع کاربرد آنها که به‌عنوان مفاصل اصلی باعث گردش یراق و انتقال نیرو به‌تمامی‌قطعات می‌شوند، باید ازلحاظ سایز، مقاومت و آلیاژ مصرفی موردتوجه قرار گیرند تا در هنگام عملکرد دچار شکستگی و هرز شدن دندانه‌ها نگردد.
اسپانیولت‌های دو حالته باید دارای شیارهایی باشند که بین صفحه اصلی و زیرین فاصله ایجاد نموده تا در هنگام اصطکاک، دستگیره روان‌تر عمل نموده و روکش یراق از بین نرود و باعث فرسودگی بین دو صفحه اسپانیولت نگردد.
اسپانیولت عرض این سیستم باید دارای ضامن امنیت باشد تا در هنگام باز شدن پنجره از بالا به‌صورت کلنگی این ضامن عمل نموده و باعث قفل شدن دستگیره گردد.
لولای بالای قاب باید دارای ضامن پین باشد تا پین به‌راحتی از جای خود خارج نشود. رعایت نکردن این امر می‌تواند منجر به جدا شدن لنگه از قاب شده و موجبات خسارات جبران‌ناپذیری را فراهم آورد.
بازویی دوحالته باید از دونقطه قابل رگلاژ شدن باشد که یکی از آنها جهت چپ و راست کردن بازشو پنجره و دیگری برای تنظیم فشار لنگه به فریم است. پیچ‌های استفاده‌شده در این قطعات می‌بایستی از مقاومت کافی برخوردار باشد تا در هنگام رگلاژ رزوه پیچ هرز نگردیده و یراق دچار مشکل نشود.
لولای پائین که روی قاب مونتاژ می‌گردد، به دلیل تمرکز فشار زیاد لنگه بر روی آن می‌بایست دارای پایه‌های بلند و مقاوم بوده و در داخل گالوانیزه به‌کاررفته در داخل قاب پنجره قرار گیرد. متأسفانه اخیراً در یراق‌آلات بی‌کیفیت موجود در بازار ملاحظه گردیده که این قطعات از لولاها حذف و لولاها بدون پایه می‌باشند که این امر بدون شک منجر به کاهش تحمل وزن لولاها می‌گردد و دارای یک پیچ رگلاژ جهت تنظیم لنگه به چپ و راست است.
لولای پائین لنگه نیز باید دارای دو پیچ رگلاژ باشد که یکی بالای لولا عهده‌دار بالا و پائین کردن لنگه باشد و دیگری روی لولا در قسمت پائین مسئولیت تنظیم فشار لنگه به فریم را عهده‌دار باشد. روکش لولاها باید از جنس مرغوب و با تکنولوژی دقیق تولید باشد تا به‌مرور زمان دچار تغییر رنگ و حالت نشود.
نکته آخر قفل امنیتی است که روی اسپانیولت قرار داشته و جهت قفل شدن دستگیره مورداستفاده قرار می‌گیرد و باید این قابلیت را دارا باشد که در هنگام بسته شدن پنجره، لنگه را کاملاً در محل استاندارد خود هدایت نموده و مانع نفوذ گردوغبار، آب و صدا گردد.