هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

واکنش مجلس به واردات دکل‌های حفاری

عضو کمیسیون انرژی مجلس، در واکنش به واردات دکل‌های حفاری از چین، با بیان اینکه برداشت سریع‌تر از مخازن مشترک نباید بهانه واردات دکل های چینی شود، از پيگيري موضوع در کمیسیون انرژی مجلس خبر داد. عبدالله تمیمی با اشاره به واردات دکل‌های حفاری صنعت نفت، از کشور چین، گفت: دکل‌های حفاری ساخته شده توسط متخصصان داخلی به مراتب با کیفیت‌تر از دکل‌های وارداتی چینی است، از این رو ورود این نوع کالاهای چینی به کشور توجیه اقتصادی ندارد. در حال حاضر شرکت‌های داخلی تولیدکننده دکل‌های حفاری نه‌تنها می‌توانند نیاز صنعت نفت کشور را برطرف کنند، بلکه این دکل‌ها به مراتب ارزان‌تر از کالاهای وارداتی است.

وی با تاكيد بر پيگيري موضوع در كميسون مجلس تصریح کرد: هرچند ممکن است دکل‌های حفاری وارداتی چینی در مقایسه با دیگر کالاهای این کشور از نظر کیفیت در سطح بالایی قرار داشته باشد، اما این امر دلیلی بر عدم حمایت از تولیدکنندگان داخلی نخواهد بود. متاسفانه شنیده شده است که دکل‌های حفاری صنایع نفت و گاز از کشورهایی همچون کره جنوبی و چین وارد عراق شده و سپس توسط سرمایه‌داران ایرانی وارد کشور می‌شوند که این موضوع جای تامل دارد. مسئولین وزارت نفت باید به جای استفاده از کالاهای خارجی با سرمایه‌گذاری و حمایت بیشتر از تولیدکنندگان داخلی و شرکت‌های سازنده قطعات صنعت نفت، از خروج بی‌رویه ارز از کشور جلوگیری کنند.

سازندگان را ورشکسته نکنید

ورود دکل‌های حفاری از کشور چین، زیان‌های هنگفتی را به صنعت نفت و گاز ایران وارد کرده، چراکه این دکل‌ها بسیار گران قیمت بوده و از کیفیت لازم برخوردار نیست. امیر عباس سلطانی، عضو ديگر كميسیون انرژي مجلس با اشاره به واردات دکل‌های حفاری چینی، گفت: در حالی که شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران داخلی در تولید و ساخت دکل‌های حفاری با مشکلی مواجه نیستند، واردات چنین قطعاتی آن هم از کشور چین که بسیاری آن را با کالاهای بی‌کیفیت می‌شناسند، قابل تامل است.

نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی، به دلیل اصلی واردات دکل‌های حفاری از کشور چین اشاره کرد و افزود: چین یکی از بزرگترین خریدارن نفت ایران است، اما در شرایط کنونی این کشور در پرداخت بدهی‌های خود بابت خرید نفت با مشکلاتی مواجه شده، از این رو واردات دکل‌های حفاری از چین، یکی از راه‌های پرداخت پول‌های نفت کشور عنوان شده است. در حالي كه واردات دکل‌های حفاری از چین منافع ملی را به خطر انداخته و بیشتر سازندگان و تولیدکنندگان داخلی صنعت نفت کشور را با ورشکستگی اقتصادی مواجه کرده است. سلطاني تصريح كرد: مسئولین وزارت نفت بهتر است با سرمایه‌گذاری در بخش تولیدات داخلی از خروج بی‌مورد ارز از کشور جلوگیری کنند. زيرا دکل‌های حفاری تولید شده توسط متخصصان داخلی به مراتب با کیفیت‌تر و ارزان‌تر از دکل‌های وارداتی چینی است، بنابراين ورود این نوع کالاهای چینی به کشور از هیچ‌گونه توجیه اقتصادی برخوردار نیست.