هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   228   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بـازار مصالح ساختمانی در هفته اول آبـان ماه

به گزارش پیام ساختمان، با توجه به رایزنی های اقتصادی و ورود هیئت های خارجی برای از سرگیری مذاکرت تجاری امیدهایی برای رونق کل اقتصاد و به تبع آن بازار مصالح ساختمانی به وجود آمده که بر این اساس پیش بینی می شود آینده روشنی در انتظار این بازار باشد.
 کارشناسان اقتصادی با توجه به تحرکات سیاسی اخیر معتقدند: بازار مصالح ساختمانی در سال 95 با روند رو به رشد و قابل توجهی مواجه خواهد شد و بازار ساخت و ساز با ورود سرمایه گذاران خارجی و ارائه انواع تسهیلات ویژه جهت ساخت و ساز و خرید مسکن انگیزه تولیدکنندگان برای ترمیم بازار دوچندان خواهد شد.
اگرچه طبق آمارها در این فصل با رو به سردی نهادن هوا ساخت و ساز به طلسم رکود خود وفادار خواهد ماند ولی با افزایش روابط خارجی و بسترسازی‌های دولت برای مسکن و ورود نقدینگی لازم به حوزه ساخت و ساز می‌توان برآورد خوش بینانه ای از آینده داشت و امید است که پس از خروج از فصل سرما این رونق در بازار نمود یابد.
سیمان
به گزارش پیام ساختمان، با وجود صادرات بالا بازار سیمان هنوز راکد و بی رونق است. رشد اقتصادی هر کشور با مصرف سیمان رابطه مستقیم دارد بنابراین رکود فعلی بازار سیمان نشات گرفته از اوضاع اقتصاد بیمار ماست، اما کارشناسان پیش بینی می‌کنند با توجه به اینکه کشورهای همسایه بازار صادرات سیمان ایران هستند، با بازگشت آرامش سیاسی به منطقه خاورمیانه رونق نسبی نیز به بازار سیمان بازگردد و با بازسازی و ترمیم اوضاع کشورهای همسایه مصرف و تکاپوی بازار تحت تاثیر قرار گیرد.
با توجه به رقابتی بودن فضای بازار صادرات در دنیا از رقبای تولیدکننده سیمان ایران می‌توان به دو کشور چین و آمریکا اشاره کرد و با بررسی اوضاع ساخت و ساز در این دو کشور می‌توان پی برد ایران چقدر فضای بالقوه برای صادرات در دنیا دارد که بعد از عادی‌ سازی روابط سیاسی می‌تواند بر این فضاها استیلا یافته و به رونق صادرات خود در این محصول دست یابد.
در این بین دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان درباره تاثیر سیمان چین بر بازار دنیا گفت: تولید سالانه سیمان در چین بیش از ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تن است که با وجود مصرف بالای داخلی، صادرات چندانی در حوزه سیمان ندارد.
 عبدالرضا شیخان درباره میزان مصرف، تولید و عرضه سیمان کشورهای دیگر دنیا که در بازار جهانی تاثیر گذارهستند به چین اشاره کرد و گفت: تا زمانی که رشد اقتصادی در این کشور مثبت باشد بدون شک مصرف سیمان نیز به رشد خود ادامه می‌دهد. اما در کشور ما به دلیل پایین بودن رشد اقتصادی مصرف سیمان رشد قابل‌توجهی ندارد.
او معتقد است: میزان مصرف سیمان چین بر بازار دنیا تاثیرگذار است، در واقع اگر این کشور مصرف سیمان نداشته باشد توان رقابت در بازار کاهش می‌یابد.
شیخان با اشاره به میزان مصرف سیمان آمریکا ادامه داد: آمریکا نیز در سال‌های گذشته با رکود اقتصادی مواجه شد که این موضوع بر مصرف سیمان این کشور تاثیر گذاشته و میزان آن را کاهش داده است.
این در حالی است که با حضور کمرنگ سیمان کشورهای مهم دنیا ایران به دلیل عرضه بالای سیمان خود توانسته است میزان صادرات سیمان جهانی را به خود اختصاص دهد. با این حال جدول قیمت شرکت های تولیدکننده سیمان داخلی نشان دهنده آن است که این تولیدکنندگان هنوز از رکود موجود  رنج می‌برند و قیمت ها نسبت به هفته گذشته با تغییر چندانی مواجه نشده است.
آهن و میلگرد
به گزارش پیام ساختمان، بررسی‌ها نشان می‌دهد با وجود روند نزولی اخیر بازار میلگرد برخی کارشناسان پیش بینی کرده اند طبق خوش بینی های موجود در بازار و اقتصاد کشور به زودی دوران سردرگمی تولیدکننده، خریدار و فروشنده به سر خواهد آمد و تکلیف بازار تا حدودی مشخص می شود که در این حالت تمایل کارخانه ها به فروش و عرضه ارزان قیمت محصولات کاهش خواهد یافت.
کارشناسان بر این باورند که کم کاری یا تعطیلی برخی پروژه‌های بزرگ عمرانی در کشور و رکود در ساخت‌وسازها سبب شده تا تقاضا برای مصرف این محصول کاهش یابد.
 لطف‌علی بخشی، عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه و تحلیلگر بازار فلزات در مورد علت کاهش قیمت میلگرد گفت:  میلگرد از اصلی ترین ارکان فلزی ساخت و ساز است که در حال حاضر مدتی است با کاهش قیمت رو به رو شده و با کاهش ساخت‌وساز، عدم تقاضا و عرضه زیاد؛ قیمت ها پایین و بازار راکد است.
وی در مورد طرح های خاک خورده عمرانی گفت: در دولت قبل با توجه به افزایش قیمت نفت و بی‌اعتنایی مسئولین به عواقب بیماری هلندی، دولت به هر منطقه‌ای که می‌رفت کلنگ پروژه‌ای را به زمین می‌زد به همین خاطر اکنون صدها طرح نیمه تمام روی میز مانده و پولی هم برای تکمیل آن وجود ندارد.
او با اشاره به کمبود منابع در دولت فعلی افزود: طی سال گذشته و سال 1392 شاهد کاهش پروانه‌های ساختمانی بودیم که ساخت و ساز ساختمان بسیار کم شد و این امر باعث شد که قیمت میلگرد، آهن و سیمان کاهش پیدا کند.
بخشی در مورد پیش‌بینی قیمت میلگرد افزود: به نظر می رسد راه صادرات و واردات هموار خواهد شد و پیش‌بینی می شود در سال آینده رونق به بازار آهن و میلگرد بازگردد.
 جدول قیمت‌های میلگرد و تیرآهن که در ادامه آمده است هنوز نشان دهنده رکود حاکم بر این بازار است که در مقایسه با هفته‌های گذشته نوسان قیمت چندانی مشاهده نمی شود.