10هزار میلیارد تومان برای شهرهای جدید

شمار نشریه : 228

کد مطلب : 3672
محسن نریمان مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: برای ساخت ۱۳ شهر جدید برنامه داریم که در نقاط مختلف کشور ازجمله سواحل مکران ساخته می‌شود که بالغ‌بر ۱۰ هزار میلیارد تومان برای این شهرها سرمایه‌گذاری تعریف‌شده است.
در حاشیه برگزاری نمایشگاه راه و شهرسازی نشستی خبری با موضوع شهرهای جدید با حضور مدیرعامل شرکت عمران شهر‌های جدید برگزار شد.
محسن نریمان، معاون وزیر راه و شهرسازی در این نشست با بیان اینکه ساخت مسکن مهر پردیس برای ما بسیار گران‌تر از ساخت‌وساز در حریم شهر‌ها تمام شد، اظهار داشت: عمده مشکلات در بخش‌های جدید شهر‌های جدید به وجود آمده و بخش‌های قدیمی‌تر مشکلاتی مانند کمبود خدمات زیر بنایی و روبنایی ندارند.
وی ادامه داد: به دلیل انتخاب غلط مکان شهر‌های جدید در دولت گذشته با مشکلات زیادی در ساخت‌وساز تأمین زیرساخت‌ها مواجه هستیم. برای مثال می‌توان به مسکن مهر در شهر جدید پردیس اشاره کرد که به دلیل احداث شهر در تپه‌ماهور باید بودجه زیادی صرف ساختمان‌سازی شود. حتی در برخی فاز‌های این شهر شاهد هستیم که ساختمان‌ها 15 متر بالاتر از سطح خیابان هستند و به همین دلیل آب‌رسانی به این واحد‌ها با مشکلاتی مواجه شده است.
نریمان در ادامه به دیگر مشکلات شهر جدید پردیس اشاره کرد و گفت: متأسفانه مشکلات احداث شهر در مکان نامناسب تنها به افزایش هزینه‌های تأمین خدمات زیر بنایی خلاصه نمی‌شود. در برخی از پروژه‌های مسکن مهر پردیس به دلیل کمبود فضا امکان ساخت پارکینگ وجود ندارد و حتی هزینه تمام‌شده ساخت پارکینگ طبقاتی برای هر واحد ۳۰ میلیون تومان خواهد بود، بنابراین امکان ساخت پارکینگ نداریم.
وی با انتقاد از تراکم فشرده در برخی پروژه‌های مسکن مهر گفت: حتی در کوه‌ها هم که امکان ساخت ساختمان‌ها با تراکم پائین تر وجود داشت هم تراکم‌ها بسیار فشرده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه فاصله پردیس تا تهران ۱۵ کیلومتر است اما باید ۱۳۵ کیلومتر دیوار حائل برای ایمنی ساختمان‌ها بسازیم، گفت: ساخت دیوار حائل برای هر واحد ۵ تا ۶ میلیون تومان هزینه در پی دارد. طبق برآوردی که داشتیم معلوم شد چنانچه به‌جای مسکن مهر پردیس در محله پامنار تهران زمینی را خریداری می‌کردیم و ساختمان می‌ساختیم، ارزان‌تر تمام می‌شد.
نریمان با بیان اینکه دولت یازدهم از محل آورده مردم خدمات زیر بنایی را تأمین نمی‌کند، اظهار داشت: در دولت گذشته از محل آورده مردم پل و جاده در پردیس ساخته شد اما ما به‌هیچ‌عنوان چنین قصدی نداشته و نداریم.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در شهر جدید گلبهار ارتباط ریلی در حال ایجاد است، افزود: ۸۰ درصد از مسیر آماده‌شده و ما به دنبال این هستیم که به کمک فاینانس خارجی این مترو را کامل و به بهره‌برداری برسانیم.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهر‌های جدید در خصوص مترو پرند گفت: ساخت مترو پرند بر عهده شهرداری تهران گذاشته‌شده و در هشتگرد هم ساخت مترو پیشرفت فیزیکی بالایی دارد و آماده‌ایم تا در ابتدای سال ۹۵ این ارتباط برقرار شود. برای شهر جدید اندیشه هم در حال بررسی هستیم تا به یکی از خطوط مترو متصل شود.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید در مورد اینکه چه نظارتی بر عملکرد تعاونی‌ها دارید، گفت: ما وظیفه نظارت بر تعاونی‌ها را نداریم. در بخش‌هایی هم که با مشکل مواجه شدیم با برگزاری جلسات با مسئولان وزارت تعاون سعی در حل مشکلات داشته‌ایم اما برخی از این پروژه‌ها نیاز به پیگیری و بررسی‌های قضایی دارد.
وی در خصوص اینکه چه تمهیداتی برای پروژه مسکن مهر «هسا» در نظر گرفته‌اید، گفت: اخیراً جلسه‌ای با مسئولان این پروژه گذاشتیم و تلاش داریم تا با پیمانکار به توافق برسیم.
وی در خصوص خریداران ثانویه مسکن مهر گفت: ما اطلاعی از مشخصات خریداران ثانویه نداریم و آنها باید در زمان خرید با شرکت عمران در تماس باشند در غیر این صورت مشکلی متوجه شرکت عمران نیست البته شیوه‌نامه‌ای تهیه‌شده تا خریداران بر اساس آن مسکن مهر را خریداری کنند.