هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   228   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بازار مسکن در آیینه آمار

کد مطلب : 3688
تمهیدات بانک مرکزی با افزایش سقف وام خرید و ساخت‌وساز در حالی سعی در گرم کردن بازار معاملات مسکن دارد که از یک‌سو برخی کارشناسان مسکن سعی در شفاف‌سازی معاملات دارند و از سوی دیگر سکوت مرکز آمار، خریدار و فروشنده را بر سر دو راهی، بلکه چند راهی انتخاب نگاه داشته است.
به گزارش پیام ساختمان، بانک مرکزی با انتشار گزارش آخرین تحولات بازار مسکن در مهرماه امسال اعلام کرد وضعیت فعلی بازار مسکن نشانگر کف قیمتی مسکن در شهر تهران است که پیش‌بینی می‌شود ماه‌های پیش رو، زمان مناسبی برای ورود خریداران مصرفی به بازار مسکن خواهد بود اما سکوت مرکز آمار به‌عنوان نهاد رسمی اعلام نرخ رشد اقتصادی، باعث سردرگمی بیشتر معامله‌گران شده است و این درحالی است که کارشناسان اقتصادی مسکن نیز بر این باورند که سیر نزولی قیمت مسکن ادامه خواهد داشت.
خریداران آماده باشند
طبق آمار بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در شهر تهران در مهرماه سال جاری متوسط قیمت خریدوفروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله‌شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران 3.9 میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل 0.5 و نسبت به ماه مشابه سال قبل 0.9 درصد افزایش یافته است.
در مهرماه سال جاری تعداد آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به 11.5 هزار واحد رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل 8.2 درصد کاهش دارد درعین‌حال که در قیاس با شهریور امسال هم کاهش حدود 10.4 درصدی داشته است.
همچنین در ماه قبل از میان مناطق 22 گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده 7.9 میلیون تومان و مربوط به منطقه یک و کمترین آن با حدود دو میلیون تومان مربوط به منطقه 18 بوده است.
اما بانک مرکزی در نتیجه آمار و ارقامی که از بازار مسکن در مهرماه منتشر کرد در تحلیلی اعلام کرده است که بررسی تغییرات قیمت مسکن در تهران در ماه‌های اخیر بیانگر آن است که علی‌رغم کاهش حجم معاملات نسبت به دوره مشابه سال قبل ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار برقرار است؛ بنابراین با توجه به اینکه قیمت مسکن در دو سال اخیر تغییر چندانی نداشته، وضعیت فعلی تا حدودی بیانگر کف قیمت مسکن در بازار تهران است.
سکوت مرکز آمار
در حالی این روزها نیاز به اعلام آمار نرخ رشد اقتصادی موردتوجه قرارگرفته است که مرکز آمار ایران به‌عنوان متولی اصلی اعلام آمارهای اقتصادی سکوت را در پیش‌گرفته‌ است.
این در حالی است که طبق گزارش مرکز آمار ایران، تورم سالانه مناطق شهری ایران در مردادماه سال جاری به 13.8 درصد کاهش یافته است.
در شرایطی مرکز آمار سکوت پیش گرفته که با مشخص شدن نتایج مذاکرات هسته‌ای و افزایش اطمینان به فضای اقتصاد کلان و همچنین مصوبات اخیر شورای پول و اعتبار در کمک به تسهیل اعتباری بخش مسکن و ارتقای قدرت خرید خانوارها بهبود معاملات بازار مسکن در فصل‌های آتی دور از انتظار نیست.