نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ترکان هشدار داد


اکبر ترکان، معاون اسبق برنامه‌ریزی وزارت نفت در دولت نهم درباره تعلیق بزرگترین قرارداد ساخت خرید دکل‌های حفاری توسط سازندگان ایرانی و امضای قراردادهای خرید دکل از سازندگان چینی، گفت: در حال حاضر هر آنچه امکان ساخت داخلی آن وجود دارد باید در صنعت نفت کشور بومی‌سازی شود در خصوص طراحی و ساخت دکل‌های حفاری خشکی نيز اجزا و تجهیزاتی وجود دارد که امکان داخلی‌سازی آنها در صنعت نفت کشور وجود دارد.

این کارشناس اقتصاد انرژی با تاکید بر اینکه ساخت دکل بومی و ملی حفاری در شرایط تحریم و غیر تحریم حتی از نان شب هم برای صنعت نفت واجب‌تر است، خواستار هوشمندی مسئولان در واردات دکل‌های حفاری چینی شد و اعلام کرد: اگر نظارت و هوشیاری کافی نباشد علاوه بر افزایش فعالیت‌های دلالی و سوآوری کاذب، تجهیزات درجات پايين هم وارد صنعت نفت می‌شود.

وي در عين حال تصریح کرد: هم اکنون سازندگان و صنعتگران ایرانی در طراحی و ساخت برخی از این اجزاء خودکفا شده‌اند اما در یک دکل حفاری خشکی تجهیزاتی هم وجود دارد که امکان بومی‌سازی آنها فعلاً وجود ندارد. بنابراين در ساخت تجهیزات پیچیده دکل‌های حفاری خشکی باید از روش انتقال تکنولوژی استفاده کرد زيرا در مدت زمان کوتاه امکان تولید تمامی این تجهیزات با کیفیت بالا در داخل کشور وجود دارد.

ترکان ضمن تشریح مهم ترین اجزا و تجهیزات تشکیل شده یک دستگاه دکل حفاری خشکی، گفت: مهمترین بخش دکل را اسکلت و سازه فلزی آن تشکیل می‌دهد که امکان ساخت داخلی شاسی و اسکلت فلزی توسط صنعتگران ایرانی وجود دارد. در حال حاضر ماشین سازی اراک، صنایع فجر شیراز و برخی از صنعتگران در مشهد توان ساخت این اسکلت و سازه‌های فلزی را دارند. میز دوار، سامانه قرقره‌ای، قلاب‌های اصلی «هوک»، کلاهک تاج و تجهیزات یک سو کننده برق از دیگر تجهیزات دکل‌های حفاری خشکی بوده که امکان ساخت آنها در داخل ایران وجود دارد.

این کارشناس اقتصادی درباره برخی از اظهارنظرها در خصوص اقتصادي نبودن ساخت دکل حفاری و تجهيزات جانبي در ایران گفت: ساخت تجهیزات و کالا در بخش بالادستی صنعت نفت شامل دکل‌های حفاری، شیرهای سرچاهی، لوله‌های جداری و سایر تجهیزات زیرسطحی از نان شب هم برای صنعت نفت واجب‌تر است و حتی در شرایط غیر تحریم هم ساخت بومی و ملی این نوع تجهیزات لازم و ضروری است زيرا صنعت نفت به عنوان موتور محرک توسعه اقتصادی کشور که نباید لنگ ابزار باشد.