هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   227   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

خانـه ای بـرای مسـابـقه

 کد مطلب: 3439 
سازمان انرژی خورشیدی دیکتلون آمریکا مسابقه ای ترتیب داده است که در آن معماران، طراحان و سازندگان خانه های خورشیدی شرکت دارند. برنده این رقابت تیمی است که طراحی‌شان -هم از نظر موقعیت و ظاهر و هم از نظر کیفیت در تامین بیشترین انرژی خورشیدی  سرآمد باقی ساختمان‌ها باشد.  
دانشجویان دانشکده فنی نیویورک سیتی نوعی خانه خورشیدی طراحی کرده و ساخته‌­اند که توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.
هربار که سخن از خانه خورشیدی به میان می‌آید، سازندگان بیشتر به ساخت این نوع خانه‌ها در روستاها یا حومه‌های شهر فکر می‌کنند اما این بار این دانشجویان تصمیم گرفتند خانه شان را درون شهر و میان دیگر ساختمان‌ها بنا کنند. آنها نام ساختمانشان را «دورا» –خانه‌های متنوع شهری و سازگار با شرایط سخت- گذاشته‌اند. مساحت این خانه نسبتاً کم است اما به گونه‌ای طراحی شده که می‌شود چند طبقه دیگر روی آن سوار کرد. در واقع این تیم طراحی تصمیم دارد سه طبقه دیگر روی آن قرار دهد. هر خانه دارای یک اتاق خواب و یک اتاق مجزا، آشپزخانه و سرویس بهداشتی است. انرژی این خانه خورشیدی با استفاده از قاب‌های خورشیدی  100در150 سانتی‌­متری که درسراسر نمای ساختمان قرار گرفته‌اند تامین می شود. هر طبقه از این ساختمان به گونه­‌ای روی طبقات پایینی قرار می‌گیرد که ایجاد سایه نکند و کل ساختمان تا جایی که می تواند به نور خورشید دسترسی داشته باشد. البته قاب‌های خورشیدی 5.8 کیلوواتی به اندازه خانه‌های دیگر قوی نیستند اما آنقدر انرژی تولید می کنند که ساکنانشان به زحمت نیفتند. از آنجایی که این خانه از نوع غیرفعال است برای گرمایش و یا سرمایش فضا به انرژی بسیار کمی نیاز دارد.
بنابه گفته تیم سازنده، این خانه علاوه بر انرژی مورد نیاز خود می تواند باتری یک خودروی الکتریکی را برای مسافت روزانه 40 کیلومتر شارژ کند.