ایـران بهترین بازار دنیا

شمار نشریه : 227

کد مطلب: 3528 
گروه تأسیسات: همایش‌ها و نمایشگاه‌هایی که در کشور برپا می‌شود در بیشتر موارد توسط بخش‌ دولتی برنامه‌ریزی و اجرا می‌گردد. در این میان تعداد کمی از همایش‌های کشور توسط بخش خصوصی برگزار می‌شوند که نشانه ورود کم‌رنگ این بخش به عرصه‌های کلان‌ بوده و بسترسازی بازار را برای بخش خصوصی در پی خواهد داشت. همایش نقش پمپ در ساختمان از جمله این همایش‌هاست که با همکاری دو شرکت سوپرپایپ و شرکت آلمانی ویلو (Wilo) روز 23 مهر در مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن برگزار شد و در آن سخنرانانی از سوپرپایپ ایران و مسئولان ویلو در روسیه و آلمان به ارائه راهکارهایی برای مدیریت مصرف در ساختمان پرداختند.
بازار تنها فروش نیست
مسئول بخش خاورمیانه شرکت ویلو که دفتر آن در امارات متحده عربی است، بازار ایران را به دلیل گستردگی و روند رو به توسعه خود بسیار جذاب دانست و گفت: می‌خواهیم به مشتریانمان در ایران نزدیک‌تر شویم چرا که ایران یکی از مهم‌ترین بازارهای خاورمیانه است که به دلیل باز شدن فضای سیاسی روند باثبات‌تری در پیش خواهد گرفت.
عامر مکبل در این زمینه گفت: بازار ایران دو خصوصیت دارد؛ یکی اینکه سطح تقاضا در اینجا بسیار بالاست در نتیجه بازار گسترده‌ای نیز دارد؛ دوم اینکه سطح فنی و تخصصی کارشناسان نیز از سطح خوبی برخوردار است و به همین دلیل این ظرفیت وجود دارد که به‌راحتی نصب، اجرا و سرویس محصولاتمان را بر عهده متخصصان محلی بگذاریم.
وی با بیان اینکه تنها هدف ایشان از ورود به بازار ایران فروش محصولات نیست ادامه داد: بازار تنها به فروش محصولات منحصر نمی‌شود و به همین دلیل نیز این سمینار برگزار شده است تا راهکارهایی برای مدیریت مصرف عرضه بشود. می‌خواهیم به مشتریانمان کمک کنیم و راهکارهایی برای رفع مشکلات به آنها بدهیم، به همین دلیل است که در این همایش در کنار همکاران ایرانی‌مان قرار گرفته‌ایم چرا که اهداف مشترکی داریم.
مکبل با اشاره به شرکت سوپرپایپ گفت: شرکت‌های ایرانی از کیفیت بسیار خوبی حتی در سطح شرکت‌های اروپایی و دیگر کشورهای صاحب صنعت برخوردار هستند و برخی نیز حتی کیفیتی به مراتب بهتر دارند.
راهکارهایی برای کاهش مصرف انرژی
محمدمهدی یوسفی، مدیر بازاریابی شرکت سوپرپایپ نیز هدف خود از برگزاری سمینار نقش پمپ در ساختمان را اینگونه شرح داد: باید راه‌حل‌های نوآورانه‌ای در صنعت تأسیسات ایجاد نمود که تاکنون ما این هدف را دنبال کرده‌ایم و منظور من از راه‌حل‌های نوآورانه عرضه محصولاتی با کیفیت خوب و همچنین اشاعه دانش فنی است که توسط کتاب‌های مختلف، اطلاع‌رسانی در سایت و همچنین برگزاری همایش‌ها و سمینارهایی مانند سمینار نقش پمپ در ساختمان دنبال خواهد شد.
وی در پاسخ به سؤالی در مورد ورود شرکت‌های ایرانی به بازار صادرات گفت: بازار اروپا جزو بازارهای هدف ما نیست البته شرکت‌های ایرانی در منطقه حضور دارند و خود ما در پروژه‌های بزرگی در امارات متحده عربی، ارمنستان و عراق حضور داشته‌ایم.
یوسفی در مورد توافق هسته‌ای و نقشی که بر صادرات محصولات ایرانی دارد، تصریح کرد: توافق هسته‌ای بر حضور بین‌المللی شرکت‌های ایرانی حتماً نقش تأثیر خواهد داشت چرا که کار صادرات به خودی خود سخت است و سخت‌تر خواهد شد اگر شما با کشور مقصد مشکلات سیاسی هم داشته باشید.
وی در مورد پمپ‌های  موجود در بازار ایران گفت: پمپ‌هایی که در کشور عرضه می‌شوند بسیار پرمصرف هستند و تقریباً این پمپ‌ها در سایر نقاط جهان مورداستفاده قرار نمی‌گیرد. در این زمینه پمپ‌های کم‌مصرف مورداستفاده قرار گرفته است. موضوع کاهش مصرف انرژی باید جزو اولویت‌های شرکت‌های تأسیساتی قرار بگیرد چرا که در ایران به دلیل قیمت ارزان انرژی توجه کمتری به آن می‌شود و در بعد جهانی نیز مصرف انرژی بحرانی است.
ایران بهترین بازار دنیاست
محمد میانجی، مدیرفروش شرکت ویلو در ایران با اشاره به اهمیت مدیریت آب گفت: این سمینار را برگزار کردیم تا راه‌حل‌های خود را در اختیار متخصصان بگذاریم.
وی ادامه داد: در بازار ایران دو رویکرد تازه وجود دارد؛ یکی اینکه به دلیل افزایش قیمت انرژی محصولاتی باید تولید و عرضه شود که انرژی کمتری را مصرف کنند که ما در این زمینه راه‌حل‌هایی داریم، دوم اینکه در نتیجه کمبود آب سیستم‌هایی مانند بازیافت آب، تصفیه‌خانه‌های فاضلاب و سیستم‌های نمک‌زدایی در آینده ایران می‌توانند بازار خوبی داشته باشند.
وی با اشاره به اهمیت پمپ در کاهش مصرف ساختمان و سیستم‌های پمپاژ گفت: در این زمینه همکاری خوبی با ادارات آب، پیمانکاران و شرکت‌های نفت و گاز داریم.
وی افزود: یکی از مشکلاتی که در سیستم‌های پمپاژ شهری طراحی‌های قدیمی است که با دانشی که در زمینه پمپ در حال انتقال است و توجهی که دولت به مبحث انرژی دارد این مسئله مرتفع خواهد شد.
وی با بیان اینکه ایران بهترین بازار دنیاست، گفت: برای هر کالا و هر تجهیزی در ایران بازار وجود دارد و دنیا منتظر باز شدن گره تحریم‌هاست تا شرکت‌ها بیایند و از بازار ایران استفاده کنند. اصولاً مردم ایران مصرف‌کننده‌های خوبی هستند و می‌دانند کالای خوب چیست و به همین دلیل برای پولی که صرف می‌کنند ارزش قائل هستند.