هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   227   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ایرانی‌ها قوی‌تر از خارجی‌ها

 کد مطلب: 3546 
گروه تأسیسات: در شرایط فعلی که مردم، بازاریان و تجار،گوش‌به‌زنگ اخبار خوش اقتصادی هستند و تحلیل‌های بازار پرنوسان و اتخاذ رفتارهای تجاری کم نوسان تبدیل به یکی از مهم‌ترین کارهای روزمره شده است،فعالان و بازاریان حوزه سیستم‌های گرمایشی از رکود و عدم ‌رونق بازار می‌نالند؛ هرچند به‌زعم بسیاری از کارشناسان اقتصادی کشور  به نظر می‌رسد کسادی بازار با اجرای برجام به پایان خواهد رسید و رونق نسبی به بازار بازخواهد گشت.
به گزارش پیام ساختمان، در میان مؤلفه‌های مصرف انرژی در ساختمان، به دلیل گرانی قیمت برق و استفاده بیش از 70 درصد از گاز طبیعی، سیستم‌های گرمایشی گازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند و همین موضوع باعث شده تا تولیدکنندگان ایرانی در امر تولید پکیج و رادیاتور فعال‌تر شوند و محصولات آنها مورد پسند و اقبال بیشتری قرار گیرند.
بر این اساس با شروع فصل سرما امیدوارانه درصدد برآمدیم تا پس از معرفی انواع سیستم‌های گرمایشی مرسوم و مورد اقبال مصرف‌کننده و موجود  در بازار به کیفیت و کمیت این سیستم‌ها از زبان تولیدکننده‌ها و فروشنده‌های این اقلام بپردازیم.
سیستم‌های گرمایشی مرسوم بازار
کارشناسان بازار معتقدند؛ سیستم‌های گرمایشی به سیستم گرمایش مرکزی، موضعی، آب، کف و ... تقسیم می‌شوند. در سیستم‌های گرمایش مرکزی، گرمای موردنیاز از یک منبع انرژی به شکل دیگ آب گرم یا دیگ بخار به رادیاتور، فن کوئل یا هواسازها منتقل می‌شود.
سیستم گرمایشی موضعی در شکل‌های شومینه و بخاری فضای محدودی از ساختمان را گرم می‌کند. در انتخاب بخاری باید به عواملی ازجمله ایمنی، مصرف کم، هزینه نصب مناسب، برچسب انرژی و تناسب ظرفیت و اندازه بخاری نسبت به فضای موجود توجه کرد. شومینه نیز جزو قدیمی‌ترین و البته مدرن‌ترین سیستم‌های گرمایشی محسوب می‌شود که در زندگی امروزی بیشتر جهت تزئین فضای داخلی ساختمان کاربرد دارد. شومینه‌ها نیز در انواع مختلف سنگی، آجری، چوبی و ... وجود دارند و بنا به سلیقه شخص نوع کاربرد آن نیز تغییر می‌کند.
ازآنجاکه سیستم گرمایشی آب، حدود 20 درصد انرژی مصرفی هر خانوار را به خود اختصاص می‌دهد، هنوز دو نوع گازی و نفتی آن طرفداران زیادی دارد. همچنین استفاده از آبگرمکن خورشیدی با ترویج استفاده از انرژی طبیعی خورشید مورد استقبال قرارگرفته است. باید توجه کرد که هرچه رده انرژی بالاتر باشد آبگرمکن دارای بازده و صرفه‌جویی بیشتر در مصرف گاز می‌شود.
پکیج دیواری یکی از معمول‌ترین وسایل ایجاد گرما در رادیاتورهای شوفاژ محسوب می‌شود که امکان گرمایش از کف، رادیاتور، فن‌کوئل را فراهم  و  آب گرم مصرفی واحدها را مهیا ‌می‌کند. در صورت صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌توان از ترکیب پکیج و کوئل آب گرم استفاده کرد. بدین گونه گرمای بهتر و  با هزینه کمتری دریافت خواهید کرد. این درحالی است که پکیج دیواری در زمستان آب گرم مدار گرم‌کننده و رادیاتورها را تأمین می‌کند  و در فصول گرم فقط به هنگام نیاز به آب گرم مصرفی به‌صورت اتوماتیک روشن می‌شود .
سیستم گرمایش از کف نیز از سیستم‌های مدرنی است که به‌تازگی مورداستفاده منازل قرارگرفته است. عدم حرکت و جابه‌جایی گردوغبار، عدم احساس حرکت جریان هوای گرم، دمای ثابت در ارتفاع دو متری از سطح زمین، توزیع یکنواخت گرما، 30 درصد صرفه‌جویی در مصرف انرژی و... باعث شده است این سیستم جزو کارآمدترین سیستم‌های گرمایشی روز شناخته شود.به‌منظور آشنایی بیشتر با محصولات گرمایش گزارشی میدانی در گفتگو با فعالان این بازار تهیه‌کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:
موتورخانه مرکزی کارآمد‌تر است
علی‌اصغر معصومی،مدیرعامل یک شرکت تولیدکننده محصولات گرمایشی به خبرنگار ما گفت: پکیج در بین سیستم‌های گرمایشی فروش بالاتری دارد اما کارآمدترین سیستم‌های گرمایشی، موتورخانه مرکزی است.البته پکیج به دلیل راهنمایی غلط یا مستقل بودنش در بین مردم محبوب‌تر شناخته‌شده است.
وی نوع استفاده از پکیج را بسیار مهم دانست و اظهار داشت: به دلیل اینکه آب مصرفی ما مشکل دارد و TDS  آن بالاست، پکیج‌ها رسوب می‌گیرند و طول عمر آنها پایین می‌آید. این در حالی است که طول عمر موتورخانه بیشتر از پکیج است و نوع استفاده ما از آب مصرفی با موتورخانه مرکزی سازگارتر است.
معصومی از پرفروش‌ترین برندهای تولیدکننده پکیج با کسب سهام فروش بیش از 60 درصدی به بوتان و ایران رادیاتور اشاره کرد و گفت: در بین نام‌های غیر ایرانی ال‌جی نسبت به دیگر برندها پرفروش‌ترین است.
معصومی به‌عنوان تولید‌کننده رادیاتور، امید چندانی به آینده بازار اقتصادی در کوتاه‌مدت ندارد و خاطرنشان کرد: شاید با اتخاذ تدابیر کارشناسانه و مدیریت بهینه اقتصاد کشور بتواند در درازمدت نتیجه بگیرد، اما تا پول‌ها باز گردد، تحریم‌ها برداشته شود و اوضاع اقتصادی بهینه شود زمان بر خواهد بود.
پکیج‌هایی با 25 سال سابقه
کارشناس فروش محصولات بوتان گفت: بوتان گاز در زمان دکتر مصدق تأسیس‌شده است اما پکیج‌های این شرکت 25 سال است که در حال تولید هستند. او بیشترین فروش محصولات شرکت را به آبگرمکن‌های بوتان نسبت داد و گفت: میزان فروش پکیج‌های بوتان بعد از آبگرمکن‌های این شرکت قرار می‌گیرد.
متخصص تولید محصولات الکتریکی هستیم
کارشناس فروش سیستم‌های سرمایشی- گرمایشی ال‌جی گفت: هرچند اسپیلیت(گرما-سرما) و داک اسپیلیت(گرما-سرما)  نیز موجود است اما مصرف‌کننده معمولاً به‌منظور گرم کردن از این محصولات استفاده نمی‌کند و پکیج‌های این برند در بین خارجی‌ها از سهم فروش بیشتری برخوردار است. چراکه کار ال‌جی بیشتر الکتریکی است و در ایران قیمت برق از گاز بیشتر است مصرف‌کننده معمولاً از محصولات برقی استفاده نمی‌کند به همین دلیل این شرکت زیاد وارد این مقوله نمی‌شود.
سعید نظری ادامه داد: معمولاً پیمانکاران ایرانی در ساخت ساختمان‌های 10 واحدی به دنبال کیفیت نیستند و از تجهیزات ارزان‌قیمت‌تر استفاده می‌کنند.به‌عنوان‌مثال برخی کالاهای خارجی با قیمت حدود 3 میلیون تومان و کیفیت برتر نسبت به رقیب ایرانی خود با قیمت یک‌میلیون تومان از اقبال کمتری برخوردار هستند.
دو رقیب دیرینه در کنار هم
کارتن‌هایی با نام ال‌جی - گلدیران در فروشگاه سامسونگ یکی از عجیب‌ترین صحنه‌های بازار سیستم‌های سرمایشی گرمایشی خیابان طالقانی بود. این در حالی است که از دیرباز دو برند قدر کره‌ای ال‌جی و سامسونگ به‌عنوان دو رقیب دیرینه در کل دنیا شناخته‌شده‌اند و دیدن این دو برند در کنار هم دو موضوع را در ذهن تداعی می‌کرد؛ از یک‌سو تأثیر دنیای مدرن تجارت و از سوی دیگر رکود موجود در بازار این دو غول صنعتی را کنار هم قرار داده است تا به‌صورت هماهنگ بازار ملتهب خارجی را به نفع ال‌جی اداره کنند.