هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   227   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

سرمایه گذاری اروپایی ها در حوزه انرژی

 کد مطلب: 3480 
رئیس بنیاد جهانی انرژی گفت: با توجه به پتانسیل ایران در زمینه داشتن منابع پایدار حال وقت آن رسیده که پروژه‌های پایدار در این کشور را به دیگر کشور‌ها معرفی کنیم.
ولفگانگ نویمان با اشاره به توانمندی‌های ایران در عرصه انرژی گفت: با توجه به تمام فعالیت‌هایی که در اروپا انجام شده این نوید را می‌دهم که با تمام توان خود را برای حمایت از ایران آماده کرده‌ایم.
وی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از کشورهای اروپایی مایل به سرمایه‌گذاری در ایران هستند، اظهار کرد: در طی سال‌های گذشته فناوری‌های زیادی در اروپا توسعه‌یافته و حالا فرصت آن رسیده که از این فناوری‌ها استفاده کنیم.
رئیس بنیاد جهانی انرژی با اشاره به وظایف بنیاد جهانی انرژی اظهار کرد: وظیفه‌ ما نشان دادن پروژه‌های پایدار است. در همین راستا جایزه جهانی انرژی که یک جایزه جهانی برای توسعه پایدار انرژی است در نظر گرفته شده است.
نویمان با بیان اینکه این جایزه به راهکارهای نوین در مدیریت و مصرف منابع که توسط افراد خلاق شناسایی و به کار گرفته شده‌اند اعطا می‌شود، گفت: اولین جایزه جهانی در سال 2000 با ابتکار عمل اتریش برگزار شد، اما امروزه بیش از یک هزار و 700 طرح و پروژه سبز از 177 کشور به دبیرخانه بنیاد جهانی انرژی جهت دریافت جایزه جهانی که معتبرترین و شناخته‌شده‌ترین جایزه زیست‌محیطی در جهان است ارسال می‌شود.
وی با بیان اینکه امروزه کیفیت و تنوع پروژه‌ها و طرح‌های ارسالی به بنیاد جهانی انرژی بسیار چشم‌گیر است، گفت: این جایزه به موضوعات زمین، انرژی، آب، هوا و توسعه جوانان تعلق می‌گیرد. در همین مسیر در حال حاضر تقریباً در 100 کشور به پروژه‌ها و طرح‌های سبز خود براساس یک منطق ارزیابی جایزه ملی اعطا و همه این کشور‌ها سالی یک‌بار در رقابت این جایزه مشارکت می‌کنند.
رئیس بنیاد جهانی انرژی ادامه داد: بنیاد جهانی انرژی در شش سال گذشته همکاری گسترده‌ای با انجمن مدیریت سبز ایران برای توسعه رویکرد پایداری داشته است. این انجمن به‌طور سالانه یکی از مهم‌ترین جوایز ملی در حوزه سبز را برگزار می‌کند که در آن براساس یک منطق مشخص ارزیابی به پروژه‌های برجسته سبزی که در طیف گسترده‌ای مشارکت می‌کنند گواهینامه سبز ارائه می‌شود.
نویمان با بیان اینکه همایش جایزه جهانی انرژی در 29 و 30 دی‌ماه و اول بهمن‌ماه امسال در برج میلاد تهران برگزار می‌شود، گفت: تاکنون از 70 کشور برای حضور در این همایش جواب مثبت گرفته‌شده و تمامی کارها رو به انجام است.
وی در خصوص وضعیت فعلی دنیا در حوزه بهره‌وری انرژی اظهار کرد: برای مثال در کشور آلمان 320 میلیارد دلار برای استفاده از انرژی‌های نو هزینه شده است.
رئیس بنیاد جهانی انرژی با بیان اینکه در حال حاضر 20 درصد جمعیت جهان 75 درصد انرژی مصرف می‌کنند، گفت: این درحالی است که 25 درصد جمعیت جهان به‌طورکلی هیچ دسترسی به انرژی ندارند.
نویمان با بیان اینکه در این زمینه دو استراتژی برای کاهش مصرف انرژی و همچنین استفاده هرچه بیشتر از انرژی‌های تجدید‌پذیر وجود دارد، گفت: تمامی کشور‌هایی که فاقد انرژی هستند از تابش آفتاب خوبی بهره‌مند هستند به همین دلیل می‌توان این امکان را داد که توسعه انرژی در این کشورها وجود داشته باشد.
وی ادامه داد: اگر به این کشورها انرژی داده نشود، در 10 سال آینده شاهد مهاجرت 100 میلیون نفر خواهیم بود که البته در حال حاضر نیز این فرایند در اروپا اتفاق افتاده است.
رئیس بنیاد جهانی انرژی با بیان اینکه برای حل این مشکل باید تمامی ابعاد در نظر گرفته شود، گفت: باید یک سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی پایدار در این زمینه وجود داشته باشد تا بتوانیم این مشکلات را حل کنیم.
نویمان در خصوص جایزه جهانی انرژی گفت: بنیاد جهانی انرژی وظیفه انتقال فناوری و تکنولوژی را دارد به عبارتی اصلی‌ترین هدف این بنیاد نشان‌دادن بهترین راه‌حل برای ارتقای انرژی‌های تجدید‌پذیر است.