پیـشرفـت‌هــای چیـن در انرژی‌های خورشیدی

شمار نشریه : 227

کد مطلب: 3466
گروه تأسیسات: کشور چین که بزرگ‌ترین تولیدکننده کربن در جهان محسوب می‌شود و از آلودگی شدید هوا رنج می‌برد، پیش‌تر متعهد شده بود علاوه بر کاهش میزان تولید گازهای گلخانه‌ای خود تا سال 2030 میلادی، سهم انرژی تولیدشده از منابع غیر فسیلی (ازجمله انرژی هسته‌ای و خورشیدی) را در این سال به 20 درصد برساند و اینک این کشور اعلام کرد که این صنعت در این کشور طی چند سال گذشته بیش از 230 درصد رشد داشته است.
افزایش 75 درصدی انرژی خورشیدی
انرژی خورشیدی یکی از روش‌هایی است که چین با انجام برنامه‌ریزی‌های گسترده در این زمینه توانست سال گذشته با تولید نزدیک به نیم میلیارد کیلووات انرژی تجدیدپذیر و استفاده از آن، در رتبه نخست دنیا قرار بگیرد. چین هدف خود را افزودن سالانه 10 گیگاوات بر میزان برق تولیدی خورشیدی اعلام کرده است که با این حساب از سال 2013 تاکنون باید 33 گیگاوات برق خورشیدی تولید کرده باشد.
دولت چین به‌شدت از بازار انرژی خورشیدی و توسعه سلول‌های خورشیدی حمایت می‌کند. البته این کار سختی است اما اقتصاد کلان چین با پرداخت وام و ایجاد محیط مناسب برای پیشبرد این برنامه امیدوار است به این هدف دست پیدا کند.
مسئولان شرکت «اینگ لی» بزرگ‌ترین سازنده سلول‌های خورشیدی در جهان که شرکتی چینی است و فراز و نشیب‌های زیادی را برای توسعه خود متحمل شده، بر این باور هستند که تکنولوژی سلول‌های خورشیدی می‌تواند انقلابی در بخش تولید نیرو و ازجمله در امور کشاورزی و صنعتی ایفا کند. تلاش‌های چین در تولید انرژی خورشیدی سبب شده که این کشور در سه‌ماهه اول سال 2015 میلادی 5 گیگاوات بر توان تولید برق کشور بیفزاید. چین می‌خواهد تولید برق خورشیدی خود را که تا سال 2014 میلادی فقط 40 گیگاوات بود، تا سال 2020 میلادی به 500 گیگاوات برساند.
این کشور البته در کنار توجه به تولید برق خورشیدی، توجه ویژه‌ای نیز به انرژی‌های بادی دارد. بر اساس آمارهای اعلام‌شده، میزان تولید برق از انرژی باد در چین بین سال‌های 2005 تا 2012 میلادی، 50 برابر شده است.
همچنین میزان تولید برق از انرژی باد در چین در سال 2012 نسبت به سال قبل میلادی 36 درصد افزایش‌یافته است. در همین مدت تولید برق از انرژی خورشیدی نیز در چین 75 درصد افزایش داشت.دولت چین همچنین بیشتر از رقبای صنعتی خود در جهان، در زمینه تولید انرژی پاک سرمایه‌گذاری کرده است. بر اساس اعلام منابع رسمی در چین، این کشور ضمن تدوین استراتژی جدید در حوزه انرژی قصد دارد تا سال 2020 با کاهش قابل‌توجه سوخت‌های فسیلی، بر تعداد نیروگاه‌های هسته‌ای، بادی و انواع سوخت‌های موسوم به سبز خود را افزایش دهد. این کشور همچنین قصد دارد با توجه به تعرفه‌های بالای برق و حمایت‌های مالی برای گسترش و توسعه انرژی‌های قابل بازیافت، طرح‌های چندین میلیارد دلاری انرژی خورشیدی را در صحرای «گبی» و شمال غربی آغاز کند.