هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   227   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

صف خارجی ها برای ورود به بازار ایران

 کد مطلب: 3538
گروه تأسیسات: فرصت دیدار ما با رئیس شرکت نمایشگاه‌های کشور پس‌ازآن فراهم شد که محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه چهاردهمین نمایشگاه تأسیسات و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی به سؤال‌های خبرنگاران و ازجمله آنها سؤال در خصوص مقابله با تولیدات زیرزمینی در کشور پاسخ نداد و  ما روانه دفتر حسین اسفهبدی رئیس شرکت نمایشگاه‌های کشور و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت شدیم.
اسفهبدی باوجود ضیق وقت با روی گشاده پس از تشریح دو نمایشگاه تأسیسات و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی که چهاردهمین دوره آن و نمایشگاه معدن، صنایع معدنی، ماشین‌آلات و صنایع وابسته که یازدهمین دوره آن در حال برگزاری بود، برخی سؤال‌های مرتبط با بحث نمایشگاه ما را پاسخ داد که در ادامه می‌خوانید:
بازار فعلی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
برای من نیز جالب بود که واحدهای تولیدی ما بااین‌همه گرفتاری هنوز سر پا و فعال هستند و از همه مهم‌تر اینکه این وضعیت، اشتغال عظیمی را ایجاد و راهبری کرده و بخشی از تولیدات خود را نیز صادر می‌کنند.  کار تولیدکننده‌های ما ارزشمند است.
اما دراین‌بین برخی واحدهای زیرزمینی در حال تولید کالاهای بی‌کیفیت و بدون علامت استاندارد هستند. برای ممانعت از حضور آنها در نمایشگاه چه تدابیری اندیشیده‌اید؟
در نمایشگاه هیچ واحدی بدون تأییدیه ثبت‌نام نمی‌کند. از خصوصیات این نمایشگاه می‌توان به قبول و رؤیت پروانه بهره‌برداری و تولیدی واحد‌ها اشاره کرد. پس از رؤیت پروانه‌ها و اثبات قانونی بودن و زیرزمینی نبودن آنها قابل ثبت‌نام می‌شوند.
پس به اعتقاد شما واحدهای تولیدی زیرزمینی وجود ندارد؟
رادیاتور را که نمی‌توان در زیرزمین تولید کرد. اما در حال حاضر بسیاری از اقلام بی‌کیفیت و غیر معتبر در بازار موجود و به فروش می‌رسند!
من نمی‌گویم کالاهای زیرزمینی وجود ندارد اما امکان تولید زیرزمینی رادیاتور و دستگاه‌های عظیم بعید است و واحدهای عظیمی که در نمایشگاه حاضرشده‌اند هیچ‌وقت نمی‌توانند فعالیت زیرزمینی داشته باشند.
البته مشخص است که واحدهای مذکور مدنظر شما قانونی و زیر نظر کارشناسان در نمایشگاه حاضر شده‌اند، اما دیگر واحدهای تولید زیرزمینی چطور؟
من بحث نمایشگاه را دارم و غیر از این واحدها به ما مربوط نمی‌شود.
از میزان حضور شرکت‌های خارجی و داخلی در این نمایشگاه بگویید
حدود 202 شرکت خارجی( با رشد 50 درصدی نسبت به سال گذشته) و حدود 419 واحد تولیدی داخلی در نمایشگاه شرکت کرده‌اند.
در خصوص نمایشگاه معدن که به‌موازات نمایشگاه تأسیسات برگزارشده است نیز توضیحاتی بیان کنید
حضور شرکت‌ها در بخش معدن به دلیل رکود اقتصادی موجود و کاهش قیمت‌ها در سراسر دنیا نسبت به سال گذشته با رشد نزولی مواجه شده‌ است. در حال حاضر 102 شرکت خارجی از 11  کشور و 90 شرکت داخلی در نمایشگاه معدن حضور دارند.
چرا تصمیم بر عدم برگزاری نمایشگاه ساختمان گرفته شد؟
از یک‌سو نمایشگاه ساختمان به‌صورت خردشده در دیگر نمایشگاه‌های ساختمانی  وجود دارد  و از سوی دیگر ازدحام شرکت‌کنندگان و پشت در ماندن بسیاری دیگر از شرکت‌ها باعث شد تصمیم به تعریف نمایشگاه‌های جدید جهت تخصصی‌تر کردن حوزه ساختمانی و نمایشگاه‌های وابسته گرفته شد تا تمام شرکت‌ها بتوانند در خانواده کاری خود در نمایشگاه حاضر شوند.
بنابراین یک نمایشگاه حذف می‌شود و چند نمایشگاه دیگر اضافه می‌شود ؟
بله. بدین‌صورت یک نمایشگاه ساختمان به چند نمایشگاه تخصصی‌تر ساختمانی تبدیل خواهد شد.
نمایشگاه Expo میلان چگونه برگزار شد؟
ما در نمایشگاه اکسپوی میلان دو هدف اصلی داشتیم که به آن دست یافتیم؛هدف اول ما جذب گردشگر بود که رستوران ایرانی ما به خوبی توانست از بزرگان کشور ایتالیا مهمان‌نوازی کند و ازاین‌رو توانستیم به برتری مناسبی دست یابیم. بانوی اول ایتالیا و همسر نخست‌وزیر دو بار مهمان رستوران ایرانی شدند. حتی قرارداد کشورهای همسایه با رستوران ایرانی از دیگر موفقیت‌های ما بود. همچنین ایران در این نمایشگاه از بزرگ‌ترین تلویزیون منحنی دنیا به ابعاد 165 مترمربع و باکیفیت Full HED استفاده کرده بود تا جاذبه‌های گردشگری ایران را به نحو احسن نمایش دهد. 
دومین هدف شما از حضور در نمایشگاه چه بود؟
دومین هدف حضور در نمایشگاه Expo میلان، صادرات محصولات ایرانی بود .زعفران، چای زعفرانی، پسته خرما، خشکبار، گیاهان دارویی و ...از محصولات بنام و با مزیت نسبی ایرانی بودند که با دوم شدن چای زعفرانی، ایران به دومین هدف خود رسید.
 نظر شما در مورد تأثیر اجرای برجام بر اقتصاد ساختمان و حوزه‌های مربوط به این بخش چیست؟
همه می‌گویند بعد از تأیید برجام همه‌چیز تغییر خواهد کرد. شما می‌دانید هیئت‌های تجاری خارجی برای ورود به بازار ایران صف‌کشیده‌اند. فقط یک مثال می‌زنم من فقط در یک روز از کل آلمان؛ از هانوفر ، اشتوتگارت و مونیخ برای سرمایه‌گذاری و فعالیت نمایشگاهی با هیئت‌ها ملاقات داشته‌ام. به‌طورکلی نشانه‌های امیدواری و رونق اقتصادی دیده می‌شد و با رشد حضور 200 درصدی هیئت‌های تجاری خارجی و رشد 50 درصدی حضور خارجی‌ها در نمایشگاه و برداشتن تحریم‌ها می‌توان به آینده خوش‌بین بود.