هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مجلس جلوی انتقال آب را گرفت


وزیر نیرو با انتقاد از تصمیم مجلس، به برنامه این وزارتخانه برای انتقال آب از دریاهای شمال و جنوب اشاره کرد و گفت: انتظار نداشتیم در مجلس بداخلاقی شود و بحث اجرا را از این طرح بردارند؛ باید تلاش شود اجرای این پروژه صورت گیرد.

مجید نامجو با اشاره به برنامه‌های طراحی شده در وزارت نیرو که برای سال جاری در نظر گرفته شده‌اند ومقدمات آن‌ها انجام شده، افزود: در بحث آبرسانی از دریای خزر همه کارها از جمله طراحی‌ها، مطالعات، اخذ مجوزهای زیست محیطی، اخذ مجوز از طریق وزارت نفت، بستن قرارداد، مشخص شدن قیمت ها و ... انجام شده اما با یک جمله که به کمیسیون تلفیق آمد اجرا را برداشتند.

وی افزود: کشور ما از مرحله تنش آبی عبور کرده و از 130 میلیارد متر مکعب آب، 96 میلیارد متر مکعب را مصرف می‌کنیم؛ اکنون باید سراغ سریع الوصول‌ترین راه که دریاهای شمال و جنوب است برویم، طرح‌های دیگر مثل واردات آب از تاجیکستان و ... نیز وجود دارد اما با چه هزینه‌ای؟ نقدترین چیزی که در اختیار داریم دریاهای شمال و جنوب است.

وزیر نیرو با تاکید بر این‌که هر جا آب آمده آبادانی هم صورت گرفته، گفت: با تمام ظرفیت باید پیش برویم چرا که اگر به اهداف چشم انداز نرسیم خطر بزرگی رقم خورده است؛ اگر بخش آب پیش نرود توسعه کشور پشت خط آب متوقف می‌شود.

نامجو با اشاره به دیگر اقدامات نمایندگان مجلس به موضوع محدود کردن استفاده از منابع صندوق توسعه ملی تاکید کرد و گفت: استفاده از منابع صندوق توسعه ملی را به 10 درصد به صورت ریالی آن هم از منابعی که در سال 92 به دست می‌آید محدود کرده‌اند که بسیار خطرناک است.

وی تصریح کرد: باید از تمام ظرفیت صندوق توسعه ملی استفاده کرد و اجازه دهند که بخش آب از 10 درصد تمام منابع صندوق استفاده کند.

وزیر نیرو با اشاره به این‌که تعدد مراکز وزارت نیرو در استان‌ها مشکلاتی را برای دولت در زمینه ارتباطات و ... ایجاد کرده است گفت:‌ بارها اعلام شده که وزارت نیرو باید به سمتی برود که در هر استان یک شرکت داشته باشد در حال حاضر فضای حاکمیتی در یک شرکت و تصدی گری ما در شرکتی دیگر متمرکز شده اما تاکنون نگذاشتیم در مورد یکی شدن شرکت‌ها حکم قطعی صادر شود و تلاش کردیم براساس خرد جمعی کارها را پیش ببریم.

وزیر نیرو با اشاره به این‌که مجموعه اعتباراتی که در سال 90 وزارت نیرو توانست به دست آورد 22 هزار و 800 میلیارد تومان بود، اظهار کرد:‌ مجموعه اعتبارات وزارت نیرو به 18 هزار و 200 میلیارد تومان رسید که با توجه به فشارهایی که به وزارت نیرو آمد حدود 20 درصد کاهش اعتبار داشتیم اما دشمن به برنامه‌اش نرسید.

وی افزود: دولت برای خنثی کردن توطئه ‌ها گام‌های بسیار بزرگی را برداشت. در وزارت نیرو بیش از 500 میلیون یورو تهاتر با صادرات برق صورت گرفت که بار را از روی دوش وزارت نیرو برداشت.