خدمات مهندسی رقابتی شود

شمار نشریه : 227

کد مطلب: 3533
انحصارگرایی سازمان نظام‌مهندسی و تفسیر قوانین و آیین‌نامه‌ها به نفع خود، یکی از مهم‌ترین مواردی است که باعث ایجاد نگرانی در بین سایر تشکل‌های صنعت ساختمان شده است. یکی از این تشکل‌های معترض انبوه‌سازان هستند که معتقدند وزارت راه و شهرسازی باید نظارت عالیه بر سازمان نظام‌مهندسی را اعمال کند تا خدمات مهندسی در یک فضای رقابتی عرضه شود و از طرفی با اجرایی نمودن ماده 29 قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان انبوه‌سازان را به جایگاه واقعی خودشان برگردانند. در حاشیه برگزاری همایش انبوه‌سازان استان گلستان سراغ جمشید برزگر، رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان رفتیم و سؤالاتی در رابطه با عملکرد هیئت‌مدیره آینده نظام‌مهندسی از ایشان پرسیدیم.
پیام ساختمان: با توجه به آغاز دوره جدید سازمان نظام‌مهندسی، چه انتظاری از این سازمان دارید؟
قانون نظام‌مهندسی تنها مختص سازمان نظام‌مهندسی نیست و نباید قانون را مصادره کنند. قانون نظام‌مهندسی برای کلیه تشکل‌های حقوقی مرتبط با صنعت ساختمان شکل‌گرفته است. اگر غیر این است که مهندسان باید پاسخگوی تمام مشکلات صنعت ساختمان باشند. باید سازمان نظام‌مهندسی در جهت ارتقای کیفیت فعال باشد و در قالب بسته خدمتی که ارائه می‌کنند، حق‌الزحمه دریافت کنند. ضمن اینکه سازنده و مالک مختارند بسته به نوع، کیفیت و نحوه ارائه خدمات، مهندس خود را انتخاب کنند. بنابراین سیستم ارجاع کار از طریق نظام‌مهندسی متوقف شود و به‌جای آن دفاتر خدمات مهندسی حقوقی که پاسخگو باشند، شکل بگیرد.
پیام ساختمان: شما تاکنون با مهندسان ناظری که صرفا برگه‌ها را امضا می‌کنند، مواجه بوده‌اید؟
این مسئله به‌کرات اتفاق افتاده است. به‌عنوان‌مثال بنده مهندس ناظری داشتم که متوجه شدم 6 ماه در کانادا بوده‌اند. ما مشتریان مهندسان و گیرندگان خدمات هستیم و آنها باید اصول مشتری مداری را رعایت کنند. تنها در این صورت است که ارائه خدمت رقابتی می‌شود.
پیام ساختمان: مبحث دوم مقررات ملی ساختمان در حال اصلاح است. نظر شما دراین‌باره چیست؟
قرار بود نقطه نظرات آقای وزیر و جامعه مهندسی و سایر تشکل‌ها در آن اعمال شود اما مسائلی که در آن مطرح می‌شود، نمی‌تواند درد جامعه مهندسی را دوا کند زیرا متأسفانه اصلاحات یک‌سویه صورت می‌گیرد. اینکه بخش خصوصی و فعالان عرصه تولید را کنار بگذاریم و فقط مهندس را در نظر بگیریم، مشکلات را حل نمی‌کند. باید تمام فعالان مانند انبوه‌سازان و کاردان‌ها در نظر گرفته شوند.
پیام ساختمان: آقای بهرام غفاری به‌عنوان مشاور ارشد رئیس شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی عنوان کرده‌اند این قانون تنها برای سازمان نظام‌مهندسی نوشته‌شده است. نظر شما چیست؟
جملاتی که آقای بهرام غفاری در مصاحبه با پیام ساختمان عنوان کردند فقط نظر خودشان است. در کل جملاتی که ایشان در مصاحبه عنوان کردند، دیدگاه ایشان را نسبت به جامعه مهندسی نشان می‌دهد.