هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   227   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

17 میلیارد یورو پروژه برای شهرهای جدید

کد مطلب : 3333
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید کشور گفت: در همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در راه، مسکن و شهرسازی؛ طرح‌ها و پروژه‌های متعددی از شهرهای جدید کشور به ارزش سرمایه‌گذاری 17 میلیارد یورو عرضه شد.
محسن نریمان در گفتگو با پیام ساختمان، با اشاره به همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری در شهرهای جدید که سال گذشته در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد گفت: بعدازآن همایش، کمیته ویژه سرمایه‌گذاری تشکیل دادیم و پروژه‌ها را از طریق شرکت‌های عمران شهرهای جدید در نشست‌های متعددی که با متقاضیان برگزار شد به آنان ارائه کردیم.
وی افزود: طبق آخرین گزارش، حدود شش هزار میلیارد تومان به شیوه‌های مشارکتی که در آن زمان مشخص‌شده بود و با مشوق‌هایی مانند دادن تخفیف و زمین با قیمت‌های مناسب‌تر به متقاضیان سرمایه‌گذاری که در آن همایش ارائه دادیم به سرمایه‌گذاران عرضه کردیم.
نریمان ادامه داد: قبلا «دولت» محوریت شهرهای جدید بود ولی در نسل نوی شهرهای جدید که در دولت یازدهم شکل می‌گیرد محوریت بیشتر مردم و بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برگزاری همایش بین‌المللی وزارت راه و شهرسازی برای جذب سرمایه‌های خارجی و داخلی به بخش‌های راه، مسکن و شهرسازی گفت: ما برای این همایش بین‌المللی پروژه‌های 10 شهر از نسل دوم شهرهای جدید را آماده ارائه کرده‌ایم که بیشتر در جنوب کشور در کناره خلیج‌فارس و دریای عمان و منطقه مکران واقع‌شده‌اند، مانند شهرهای جدید تیس، تابناک، جاسک، سیراف، پارس و چند شهر دیگر.
نریمان ادامه داد: پروژه‌های ارائه‌شده حدود 10 میلیارد یورو برای فاز اول این شهرهاست و قصد داریم با تضمین‌ها و تخفیف‌هایی که می‌دهیم سرمایه‌گذاری خارجی و «جوینت» شرکت‌های داخلی را به این شهرها جلب کنیم.
وی کل پروژه‌های قابل‌ارائه در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری را 50 پروژه ذکر کرد و افزود: 12 پروژه در پنل ها معرفی می‌شوند و در غرفه‌ها نیز کارشناسان پروژه‌ها را برای میهمانان معرفی و ارائه می‌کنند.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید کشور پروژه‌های شهرهای جدید را شامل طرح‌های گردشگری، محله‌ای، مسکونی، تجاری و زیرساخت‌های حمل‌ونقل برشمرد و گفت: قصد داریم همه شهرهای جدید را به شهرهای مادر وصل کنیم.
وی افزود: این پروژه‌ها در شهرهای جدید پرند، پردیس، هشتگرد، صدرا، سهند، بهارستان و رامشار است و مجموعه این طرح‌ها، به‌اضافه طرح‌های انبوه‌سازی، گردشگری، بیمارستان‌ها، فضاهای ورزشی و آموزشی را آماده ارائه کرده‌ایم.
نریمان با استناد به سخنان کارشناسان که معتقدند موتور پیش برنده اقتصاد، بخش مسکن است و این بخش باید فعال شود تا بخش‌های دیگر صنعتی هم درگیر کار شوند، گفت: ما در همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در راه، مسکن و شهرسازی؛ 17 میلیارد یورو طرح و پروژه عرضه کرده‌ایم که 10 میلیارد آن مربوط به ایجاد شهرهای جدید و 7 میلیارد برای دیگر شهرهای نسل نو است که شامل طرح‌های زیربنایی هم می‌شود.