هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   162   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

جاذبه‌هاي معروف آمريکاي جنوبي


 

گروه معماری ودکوراسیون:امروزه مي‌توان خيل عظيم گردشگراني را ديد که از شمال قاره آمريکا به سوي جنوب اين قاره حرکت کرده و علاوه بر مکزيک فصل تازه‌اي در مسافرت‌هاي گردشگري در کشورهاي امريکاي لاتين باز کرده‌اند.

بهره مندي از جاذبه‌هاي ديدني و تاريخي متعدد امريکاي لاتين منظره‌اي را به وجود آورده که گردشگران مي‌توانند با مشاهده آنها همه آن چيزي را که در مسافرت‌هاي تفريحي به قاره اروپا مي بينند را يکسره تجربه کنند و در برخي موارد شايد بيشتر از آن.

آنچه را که در ادامه مي‌خوانيد توضيحاتي در مورد مناطقي است که يک علاقه مند به جاذبه‌هاي آمريکايي جنوبي نيازمند شناخت آنها است.

اوکزاکا، مکزيک:

ايالت اوکزاکا، در بخش جنوب شرقي مکزيک قرار گرفته و يکي از کهن‌ترين شهرهاي مکزيک با تنوع فرهنگي زياد است. اين منطقه که در فهرست ميراث جهاني يونسکو نيز به ثبت رسيده است، 1500 قبيله اصيل بومي مکزيک را در خود جاي داده است. قبايلي که هنوز هم به شيوه نياکان خويش زندگي مي کنند.

اين تنوع فرهنگي فرصت مناسبي را براي گردشگران به وجود مي‌آورد تا آگاهي خود را از گذشته اين کشور افزايش داده و از جشنواره‌ها و غذاهاي گوناگون آن لذت ببرند. اين شهر مکان مناسبي براي تحليل و بررسي تاريخ و شناخت مناطق باستاني تمدن‌هاي کهن اين کشور همچون مونت آلبان و ميتلا است.

شهر باستاني تيکال، گواتمالا:

گواتمالا، موطن صدها منطقه باستاني و محل مناسبي براي افزايش تجربه گردشگران از شناخت تمدن‌هاي گذشته حاکم در اين کشور است که در اين ميان تمدن تيکال، از بزرگترين و با شکوه‌ترين آنها به شمار مي‌رود. منطقه تيکال، با برخورداري از منطقه‌اي به وسعت 10 مايل مربع، يکي از بزرگترين مناطق باستاني شناخته شده در قاره آمريکا به شمار مي‌رود، اگر چه پس از روي کار آمدن حکومت ماياها بيش از 1000 سال متروکه و رها ماند، اما هنوز هم ويرانه‌هاي آن را پوشش وسيعي از تاريخ، افسانه و رمز و راز در برگرفته است.

کارتجنا، کلمبيا:

پس از سپري شدن چند دهه خشونت بار ديگر مي‌توان کلمبيا را به عنوان يکي از مناطق گردشگر پذير جهان به شمار آورد از اين رو دولت کلمبيا تلاش‌هاي گسترده‌اي را جهت استحکام وضعيت اقتصادي و حکومتي خود به منظور ترغيب مسافران به ورود و حضور در اين کشور انجام داد که يکي از اين نمونه‌ها، شهر تاريخي و ساحلي کارتجنا، در شمال کلمبيا با برخورداري از مناطق تاريخي و فرهنگي بکر و دست نخورده است. شهري مملو از خاطرات دزدان دريايي کارائيب با برج و باروهاي تاريخي و ديوارها و حصارهايي شهري با ساختمان‌هاي مستعمره‌اي که هر تماشاگري را به دوران شکوفايي خود مي‌برد. هتل‌ بوتيک‌هاي تاريخي آن که در کنار ديگر بقاياي تاريخي در فهرست ميراث جهاني به ثبت رسيده‌اند محل مناسبي براي گذراندن يک شب خاطره انگيز در زمان گذشته خواهد بود.

دره مقدس، پرو:

دره مقدس يکي از مناطق اسرار آميز و اسطوره‌اي پرو به شمار مي‌رود که مکان مناسبي براي تجربه اندوزي مسافران در شناخت فرهنگ بومي و تماشاي ويرانه‌هاي باستاني است. کاسکو، پايتخت امپراتوري اينکاها، دروازه ورودي به دره مقدس بوده است. از مشهورترين مناطق ديدني موجود در دره مقدس، شهر ماچوپيچو يکي از پرجاذبه‌ترين مناطق باستاني امريکاي جنوبي است. شهري که دسترسي به ويرانه‌هاي آن امروزه با وسايل نقليه به روز همچون قطار يا به صورت پياده روي در مسيري 45 کيلومتري امکان پذير است. اگر چه سابقاً معابد متعدد و ناشناخته آن مناطقي مناسب براي کشف گذشته‌هاي دور بوده و بازديدکنندگان بسياري را به سوي خود مي‌کشانده است، اما گذشت زمان محدوديت‌هايي را براي آن به وجود آورد که باعث کم شدن بازديدکنندگان به 400 نفر در روز شد.

تورس دل پن، شيلي:

اين منطقه که در بخش پاتاگوني شيلي واقع شده يکي از پربيننده‌ترين مناطق اين کشور محسوب مي شود، اين منطقه که پارک ملي شيلي است و در فهرست منابع زيست کره‌اي يونسکو به ثبت رسيده است در سلسله جبال کورديلرا دل پن و در حصاري از کوه‌هاي سر به فلک کشيده گرانيتي قرار دارد. اين پارک طبيعي علاوه بر مناطق کوهستاني، يخچال‌هاي طبيعي، درياچه‌ها، رودخانه‌ها و حيات وحشي وسيع را نيز تشکيل داده است. گردشگران مي توانند با راهپيمايي چند صد مايلي و اردو زدن در مناطق مختلف آن، خاطره‌اي فراموش نشدني را براي خود به ثبت برسانند.

منطقه درياچه‌اي

(Lake District)، آرژانتين:

يادآور مهاجرت عظيم اروپايي‌هايي است که در طي چندين سال به اين کشور عزيمت کرده‌اند. منطقه ليک ديستريکت که مسافت هوايي دو ساعته با بوينس آيرس دارد، برداشتي کامل از مناطق کوهستاني سوئيس با مناظري مشابه با خط سير کوهستاني کشيده شده از آلمان تا سوئيس است. ليک ديستريکت، منطقه مناسبي براي انواع گشت‌هاي ماجراجويانه همچون کوه نوردي و پياده روي‌هاي بلند مدت گرفته تا اسکي در فاصله ماه‌هاي ژوئن تا سپتامبر است. نزديکي آن با سواحلي درياچه‌اي شيلي اين فرصت را براي علاقمندان به وجود مي‌آورد تا تجربه مسافرت به مناطق تفريحي دو منطقه را از طريق قايق به دست آورند.