صدور پایان کار پس از 20 سال!

شمار نشریه : 227

کد مطلب : 3577
گروه ساخت‌وساز: بعد از رکود سنگین چندساله در صنعت ساختمان، برخی آمار‌های رسمی گویای سیر صعودی میزان صدور پروانه‌های ساخت‌وساز است. بخش اعظم این رونق به خاطر توافقات هسته‌ای و اجرای برجام بوده که در حال حاضر امیدواری را در جامعه به وجود آورده است. علاوه بر این برنامه دولت برای خروج از رکود هم مزید بر علت شده تا قبل از اجرای این برنامه‌ها جو روانی رونق را البته با شیب بسیار ملایم به بازار بیاورد. این رونق بیش از هر نهاد دیگری با سکه شدن کاروبار شهرداری‌ها همراه خواهد بود چرا که حدود 70 درصد درآمد این نهاد از راه ساخت‌وساز به دست می‌آید. در ادامه تهیه سلسله گزارش‌های پیام ساختمان از مراجعات مردم به شهرداری سراغ یکی دیگر از مناطق 22 گانه تهران رفته‌ایم و نظرات شهروندان را در مورد عملکرد شهرداری جویا شدیم.
نمی‌توانید هر زمان خواستید بسازید
پژمان، ارباب‌رجوع شهرداری به پیام ساختمان گفت: چندی پیش ساختمانی مسکونی ساختیم. در آن زمان بنده به عمد یک طبقه بیشتر از حد مجاز ساختم و طبق روال، شهرداری فوری مچ ما را گرفت. در نهایت کمیسیون ماده 100 تصمیم گرفت با ارفاق، ما را جریمه مالی کند و بنا را تخریب نکند.
وی ادامه داد: بعد از اینکه جریمه مشخص شد و ما این پول را پرداخت کردیم، مجدد نامه‌ای برای ما ارسال شده که لطفاً جریمه ساخت‌وسازتان را در سریع‌ترین زمان پرداخت کنید. برای بنده عجیب بود اما به شهرداری که مراجعه کردم عنوان می‌کنند یک تخلف شما که مربوط به ایجاد یک انباری در زیر راه‌پله به‌علاوه نصب یک پنجره در پاگرد راه‌پله یکی از طبقات بوده، محاسبه نشده است و جالب اینکه برای این دو مورد خیلی ریز مبلغ بالایی از من درخواست کرده‌اند. بنده هم بلافاصله طی نامه‌ای نوشتم که بنده در سریع‌ترین زمان پنجره را برداشته و انباری را تخریب می‌کنم.
این ارباب‌رجوع افزود: با مسئول یکی از باجه‌ها که صحبت می‌کردم عنوان می‌کرد شما نمی‌توانید هر وقت خواستید بسازید و هر بار شهرداری مچ تان را گرفت تخریب کنید؛ به‌هرحال شما توان و وقت نیرو‌های اینجا را می‌گیرید.
رابطه تغییر کاربری و افت فشار آب
تغییر کاربری بیشتر از اینکه عواقبش دامن ساکنان ساختمان را بگیرد، نصیب همسایه‌ها می‌شود. یک نمونه از این تغییر کاربری‌ها را علیرضا، ارباب‌رجوع دیگر شهرداری برای خبرنگار ما این‌گونه بیان کرد: تغییر کاربری از مسکونی به اداری در کوچه شش متری زندگی همه ما را با مشکل مواجه کرده است. تصور کنید در یک ساختمان 5 طبقه حدود 200 نفر کار می‌کنند و ماشاالله همه هم ماشین دارند. اصلاً آنقدر وضعیت بد شده که نمی‌توانیم وارد پارکینگمان شویم. باور کنید از وقتی این همسایه محترم به کوچه ما آمده‌اند، مشکل افت فشار آب هم بیداد می‌کند.
وی اظهار داشت: مأمور شهرداری هم می‌گوید شما باید به‌جای این اعتراضات به دنبال حل مشکل زیرساخت‌های منطقه‌تان باشید؛ بنابراین ما را به نهاد‌هایی مانند آب و فاضلاب پاس می‌دهند درحالی‌که اصل مشکل از تغییر کاربری آغاز می‌شود.
پایان کار برای ساختمان 20 سال ساخت
مهدی، ارباب‌رجوع دیگر با بیان اینکه برای گرفتن سند تفکیکی ساختمان 20 سال ساخت از بنده پایان کار می‌خواهند، اظهار داشت: ساختمان ما در حدود 25 سال پیش بدون پایان کار ساخته‌شده و امروز برای صدور سند از ما پایان کار می‌خواهند. حالا شهرداری کارشناسش را به محل اعزام کرده که تخلفات ساختمان را برای صدور پایان کار محاسبه کند. واقعاً این پایان کار چه معنایی جز واریز پول دارد؟!
وی افزود: نسبت به چند ماه پیش که به شهرداری مراجعه کردم، حسابی سرشان شلوغ است و خیلی‌ها دنبال پروانه هستند اما متأسفانه شهرداری برای خودش هم نمی‌داند چگونه درآمدزایی کند. برای پرداخت پول یامفت هم باید نوبت بگیریم. اینها که می‌خواهند جان ما را بگیرند، راحت بگیرند. برخی کار‌ها معنایی جز دریافت پول ندارد.
شاه بخشیده؛ شاه‌قلی نمی‌بخشد
مثل «شاه بخشیده و شاهقلی نمی‌بخشد» را حتماً شنیده‌اید. آخرین ارباب‌رجوع یک نمونه عینی این مثل را برای ما ذکر می‌کند: بنده یک ساختمان تجاری چهار طبقه داشتم که تصمیم گرفتم به دلیل درخواست‌های بالایی که برای اجاره مغازه در ساختمان وجود داشت، یک طبقه دیگر را بدون تخریب سایر طبقات بسازم. در نهایت مجوز را هم از شهرداری گرفتم. بعدازاینکه کار را شروع کردم، مهندس ناظر در اقدامی عجیب از بنده طی تماس تلفنی خواستند که در سریع‌ترین زمان کار را متوقف کنم چرا که این کار شدنی نیست و ساختمان توانایی این طبقه را ندارد.
وی ادامه داد: بنده هم کار را متوقف کردم و به شهرداری موضوع را گزارش کردم. مسئول شهرداری عنوان می‌کند که اگرچه ما مجوز را صادر کرده‌ایم اما ما مسئول اینکه ساختمانتان توانایی مهار طبقه پنجم را دارد یا خیر، نیستیم.‌ شما باید با ناظرتان کنار بیایید. سراغ مهندس ناظر را که می‌گیرم، متوجه می‌شوم ایشان تهران تشریف ندارند؛ در نهایت که با ایشان ارتباط برقرار کردم و توسط سازنده نحوه احداث طبقه پنجم به ایشان توضیح داده شد، ایشان با هزار خواهش و تمنا قانع شدند. اگر واقعاً تا این اندازه حساسیت دارند چرا در محل پروژه تشریف ندارند و اگر تا این اندازه بی‌خیال‌اند که بگذارند ما هم به درد خودمان بمیریم.