بررسی شائبه های انتخابات نظام مهندسی

شمار نشریه : 227

کد مطلب : 3576
الهام صمدزاده
گروه نظام‌مهندسی: هفتمین دوره انتخابات مدیره سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها پس از عبور از فراز و نشیب‌های فراوان به کار خود پایان داده و در این دوره شاهد ورود چهره‌های نسبتاً جدید به هیئت‌مدیره سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها هستیم. این در حالی است که این دوره انتخابات سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان از حواشی بسیاری برخوردار بود.
آنچه پس از اعلام اسامی نهایی منتخبان این دوره انتخابات بیش از هر چیز دیگری خودنمایی می‌کند، شائبه‌ها و اعتراضات برخی از داوطلبان و اعضای سازمان‌های نظام‌مهندسی است که با نامه‌نگاری و مراجعه به وزارت راه و شهرسازی، اعتقاد بر ابطال هفتمین دوره انتخابات مدیره استان‌ها دارند.
شایان‌ذکر است برخی از اعضای سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها، به مواردی چون اختلال در سیستم رایانه‌ای موجود برای رأی‌گیری،استفاده از امکانات سازمان برای تبلیغات، عدم تمدید زمان رأی‌گیری و مواردی ازاین‌دست اعتراض دارند.
حال این سؤال مطرح می‌شود که چرا با توجه به تذکر «در صورت امکان بروز اختلال در سیستم رایانه‌ای موجود برای انتخابات» مسئولان رسیدگی جدی را در این خصوص انجام ندادند؟ هرچند سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها، تجربه برگزاری انتخابات الکترونیک را در سال‌های گذشته داشتند اما باید در نظر داشت که برگزاری یکپارچه انتخابات و به‌صورت هم‌زمان با سیستم موجود امکان‌پذیر نبود و به همین دلیل است که وزارت کشور نیز در دوره‌های گذشته انتخابات نتوانست انتخابات الکترونیک را در سراسر کشور به‌صورت هم‌زمان اجرا نماید، چرا با این اوصاف مسئولان انفورماتیک برگزاری هفتمین دوره انتخابات هیئت‌مدیره نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها ،به این مشکل قابل‌توجه و جدی قبل از روز رأی‌گیری رسیدگی ننمودند؟ البته این مورد از اعتراض بنا به دلیلی قابل‌قبول است اما باید توجه داشت که هیئت نظارت و اجرایی هر استان با توجه به بررسی شرایط موجود نسبت به ادامه و یا لغو انتخابات تصمیم گرفتند و اگر قصوری نیز در این مورد مشاهده‌شده، انتظار می‌رود با ارائه مستندات به دستگاه نظارت استان، در رفع ابهام مسائل پیش روی اقدام نمایند، هرچند به‌غیراز سه استان گیلان، فارس و تهران مشکلات فنی سیستم رایانه‌ای انتخابات تا ساعاتی بعد از زمان برگزاری انتخابات رفع شد و عوامل اجرایی نیز بدون مشکل به کار خود ادامه دادند.
گفتنی است؛ برخی اعضای سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها نامه رئیس شورای مرکزی ساختمان کشور خطاب به وزیر راه و شهرسازی را ملاک اعتراض خود قرار داده‌اند، اما بنا به اظهارنظر ترکان این یک نامه اداری به شخص آخوندی بوده و نمی‌بایست در رسانه‌ها منتشر می‌شد و وجود این نامه نیز نمی‌تواند دلیلی بر ابطال هفتمین دوره انتخابات مدیره نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها تلقی شود.
یکی از شائبه‌های دیگر در انتخابات هیئت‌مدیره سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها، ابلاغیه معاونت مسکن راه و شهرسازی تنها چند روز مانده به برگزاری انتخابات مبنی بر شرکت نمودن تمامی اعضای سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها حتی بدون داشتن حق عضویت بود که موجی از اعتراضات اعضای سازمان‌های موردبحث را در پی داشت که طبق ماده 44 آیین‌نامه اجرایی قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان عضویت در سازمان منوط به پرداخت حق عضویت مصوب هرسال است. اما آنچه در بطن این ابلاغیه معاون وزیر نهفته است نادیده گرفتن قانون نبوده بلکه این ابلاغیه تنها به درخواست هیئت اجرایی و سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها صورت گرفته است . همچنین با توجه به بروکراسی اداری که در فرآیند تمدید کارت عضویت و پرداخت حق عضویت اعضا در سازمان‌های نظام‌مهندسی وجود دارد و این فرآیند نیز می‌توانست بخشی از مهندسان را از مشارکت در این انتخابات محروم کند، تصمیم بر آن شد تا اعضای سازمان تنها با دارا بودن کارت ملی در این انتخابات شرکت نمایند.
یکی دیگر از حاشیه‌های انتخابات این دوره عدم حضور برخی از اعضای شورای مرکزی فعلی در هفتمین دوره هیئت‌مدیره استان‌هاست اما باید توجه داشت که اعضای شورای مرکزی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور تا پایان دوره سه‌ساله خود در شورای مرکزی باقی خواهند بود درحالی‌که بسیاری از آنها دیگر عضو هیئت‌مدیره استان خود نیستند.