هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   227   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

چســـب سیـلیـــکـــون

کد مطلب : 3544
چسب‌های یک جزئی سیلیکون اغلب به چسب‌های ولکانیزه‌شونده در دمای اتاق (RTV) معروفند و شامل پی‌دی متیل سیلوکسان (PDMS) یا گروه‌های انتهای استات، کتوکسیم یا اتر هستند. این گروه‌ها توسط رطوبت اتمسفر، هیدرولیزشده، گروه‌های هیدروکسیل تشکیل می‌دهند که بعدا با حذف آب متراکم می‌شوند. چسب‌های سیلیکونی نرم، مطلوب و دارای مقاومت محیطی و شیمیایی خوبی هستند. این چسب‌ها به‌عنوان پوشش برای استفاده در درزگیری محیط بهداشتی شناخته شده‌اند.
چسب سیلیکون خواص و کاربردهای منحصربه‌فردی دارد، کاربرد اصلی چسب سیلیکون چسباندن قطعات شیشه‌ای به هم است. چسبندگی خوبی به کاشی، سرامیک، PVC، آلومینیوم، مس، استیل و بسیاری از پلاستیک‌ها دارد. از جمله فواید چسب سیلیکون می‌توان به انعطاف‌پذیری بسیار بالا، مقاومت در برابر فشار و دمای بالا، قابلیت چسبندگی و درزگیری، مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش (UV)، مناسب برای آب‌بندی، جلوگیری از رشد قارچ و کپک در رنگ‌بندی‌های مختلف (سفید، مشکی، قهوه‌ای، بی‌رنگ و...) اشاره کرد.
چسب‌های سیلیکونی همگی حاوی مواد پلیمری هستند. پلیمرها در حین سخت شدن چسب‌ها به‌وسیله واکنش شیمیایی پلیمر شدن افزایشی یا پلیمر شدن تراکمی حاصل می‌شوند. پلیمرها به چسب قدرت چسبندگی می‌دهند و می‌توان آنها را به‌صورت رشته‌هایی از واحدهای شیمیایی همانند که به‌وسیله پیوند کووالانسی به هم متصل شده‌اند، در نظر گرفت.
چسب‌های سیلیکونی، علاوه بر مواد پلیمری دارای افزودنی‌هایی از قبیل مواد پایدارکننده‌ای در برابر تخریب توسط اکسیژن ماورای بنفش (UV) را کاهش می‌دهند، مواد پرکننده معدنی که میزان انقباض در سخت شدن را کاهش می‌دهد و خواص روان‌شدن را قبل از سخت شدن تغییر می‌دهد و خواص مکانیکی نهایی را بهبود می‌بخشد.
اجزای پلیمری تشکیل‌شده به‌طور عمده به سه دسته تقسیم می‌شوند:
سیال، الاستومر، رزین سیلیکونی
مهم‌ترین مونومر مورداستفاده در تولید این پلیمرها متیل کلروسیلان‌ها هستند.
سیلیکون‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:
1ـ استوکسی
2ـ خنثی
استوکسی‌ها: سیلیکون‌های استوکسی پایه اسیدی بوده و ترکیبی از سیلیکون و حلال هستند که بویی (همچون بوی سرکه) می‌دهند. قابلیت رنگ‌آمیزی ندارند اما رنگ تولید می‌شوند. استوکسی‌هایی که حلال دارند کاهش حجم داشته و حتی ممکن است تغییر رنگ دهند، گردوغبار را جذب می‌کنند و زمان خشک شدن آنها طولانی است.
خنثی: 100 درصد سیلیکونی بوده و بی‌بو هستند، مقاومت و ماندگاری بیشتری دارند و در مقابل ماورای بنفش (UV) مقاوم هستند، مقاومت شیمیایی بالایی دارند و الاستیسیته آنها بالاتر است.
نحوه استفاده چسب سیلیکون:
به‌منظور بهترین کاربری چسب سیلیکون، از خشک و تمیز بودن سطح اطمینان حاصل کنید، چسب سیلیکون را در سطح موردنظر به‌راحتی بریزید. باقی‌مانده‌های اضافی چسب سیلیکون، با آب و صابون قابل پاک شدن است.
نکات ایمنی: در محیط کار از تهویه مناسب استفاده گردد و دور از اشعه و جرقه نگهداری شود. به هنگام کاربرد حتی‌المقدور از دستکش و ماسک استفاده شود. در صورت تماس با پوست و چشم سریعا شسته شود.
واحد تشکیل‌دهنده اکثر صمغ‌های سیلیکونی متیل پلی‌سیلوکسان است. اما برای اینکه صمغ‌های سیلیکونی در صنعت قابل استفاده باشند نیاز به عمل ولکانیزاسیون دارد. محصول به‌دست‌آمده از عمل ولکانیزاسیون الاستومر نامیده می‌شود. با اضافه کردن مقدار کمی گروه‌های فنیل به زنجیره سیلوکسان در دمای پایین انعطاف‌پذیری افزایش می‌یابد.
صمغ‌های مورداستفاده در تولید الاستومرها از پایداری فشاری کمی برخوردارند که این مشکل نیز با افزودن مقداری از گروه‌های وینیل به ساختار الاستومر رفع می‌شود.
الاستومرهای سیلیکون در برابر ازن، باکتری‌ها، قارچ‌ها، ماوراءبنفش (UV)، مادون قرمز و گاما مقاوم بوده و با وجود شفاف بودن قابلیت رنگ‌پذیری و شکل‌گیری در مقاطع و ابعاد گوناگون را داراست.
تهیه شده توسط واحد فنی شرکت بازرگانی کالامهر