هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   227   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بی مهری زیربنایی به مسکن مهر

کد مطلب : 3570
اواسط شهریورماه سال 93 بود که جلسه‌ای برای تأمین خدمات زیربنایی مسکن مهر با حضور مسئولان ارشد وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری در حضور جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهوری برگزار شد.
در این جلسه نوبخت به جهانگیری و سایر مسئولان ارشد وزارتخانه‌ها قول داد؛ دولت 700 میلیارد تومان و وزارت نیرو 300 میلیارد تومان برای تأمین خدمات زیربنایی مسکن مهر تا پایان شهریور 93 پرداخت کنند،البته در این جلسه قول داده شد تا 1000 میلیارد تومان دیگر هم در شش‌ماهه دوم سال 93 اختصاص یابد.
باگذشت بیش از یک سال از این وعده‌ها نه‌تنها این قول‌ها عملی نشد بلکه مسئولان وزارت نیرو نیز به تبعیت از این اقدام دولت همچنان از تأمین آب،برق و فاضلاب واحدهای مسکن مهر شانه خالی می‌کنند.در مهرماه سال گذشته تخصیص سهم 300 میلیارد تومانی وزارت نیرو از سوی نوبخت ابلاغ شد، اما گزارش‌ها حاکی از این است که با گذشت بیش از یک سال از این ابلاغیه هنوز از اختصاص اعتبار 300 میلیارد تومان خبری نیست و مشخص نیست وزارت نیرو این مبالغ را در کجا هزینه کرده است.
اگرچه 300 میلیارد تومانی هم که در اواسط مهرماه سال گذشته ابلاغ شد و 1700 میلیارد تومان وعده داده‌شده از سوی نوبخت را باید به فال نیک گرفت،اما این مبلغ در برابر اعتبار موردنیاز مسکن مهر برای زیرساخت‌ها بسیار ناچیز است و با مبلغ 5600 میلیارد تومان پیش‌بینی‌شده موردنیاز برای تکمیل آب و برق مسکن مهر فاصله زیادی دارد.
هیئت‌وزیران در شهریورماه امسال نیز مصوب کرد: مبلغ پنج هزار میلیارد ریال(500 میلیارد تومان) به‌صورت تملک دارایی سرمایه‌ای از محل منابع ماده 10 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده 12 قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور، برای احداث و تکمیل فاضلاب با اولویت شهرهای جدید پردیس، گلبهار، صدرا، هشتگرد، پرند و تصفیه‌خانه پروژه‌های مسکن مهر در شهرهای جیرفت، پیامبر اعظم بندرعباس،‌ لپویی ورزقان فارس، ولیعصر خوی، گلمان ارومیه، صفادشت تهران‌، مهرگان تبریز و مهرآباد رودهن در اختیار وزارت نیرو قرار گیرد.
البته هرچند بعدا مشخص شد که این مصوبه در حقیقت به‌روز شده مصوبه سال گذشته است و در اصل آن مصوبه تمدیدشده است، اما همین مصوبه نیز هنوز پرداختی برای تکمیل فاضلاب در پی نداشته است.
400 هزار مسکن مهر منتظر تأمین آب و برق
حال که شش‌ماهه دوم سال جاری آغازشده؛ گزارش‌ها حاکی از این است که 300 تا 400 هزار مسکن مهر آماده تحویل منتظر تأمین آب ، برق و گاز هستند تا واگذار شوند. انتظار می‌رود رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به وعده خود جامه عمل بپوشاند و وزارت نیرو نیز از ردیف اعتباری که برای تأمین آب و برق در نظر گرفته برای تکمیل خدمات زیربنایی مسکن مهر نیز استفاده کند.
خدمات مسکن مهر اعتبار جداگانه می‌خواهد
بی‌تفاوتی وزارت نیرو اینگونه نمود بیشتری پیدا می‌کند که درحالی‌که در بودجه 94 برای وزارت نیرو بابت تأمین خدمات زیربنایی آب، برق و فاضلاب اعتبار مشخصی تعیین‌شده است اما این وزارتخانه حاضر نیست از این ردیف اعتباری برای خدمات زیربنایی مسکن مهر هزینه کند.
این گزارش حاکی است؛ ظاهرا دلیل امتناع وزارت نیرو از عدم اختصاص اعتبار از ردیف بودجه این است که این وزارتخانه انتظار دارد بودجه جدیدی علاوه بر این ردیف بودجه به این وزارتخانه اختصاص یابد.
حمید چیت‌چیان وزیر نیرو نیز به‌تازگی در پاسخ به این سؤال که وزارت نیرو در بودجه 94 ردیف اعتباری برای آب، برق و فاضلاب دارد اما چرا از اعتبارات این ردیف برای تأمین آب و برق مسکن مهر استفاده نمی‌کند، گفت: این ادعای درستی نیست، تمام ردیف‌هایی که مربوط به مسکن مهر است را قانونا نمی‌توانیم جز در مسکن مهر استفاده کنیم.
چیت چیان ادامه داد: همان‌طور که بارها گفته‌ایم و درخواست کردیم برای تأمین آب و برق مسکن مهر 5 هزار و 600 میلیارد تومان نیاز است، پس باید برای تأمین خدمات زیربنایی مسکن مهر باید اعتباری جداگانه اختصاص یابد.
وزیر نیرو در پاسخ به این سؤال که منظور شما این است که اگر اعتباری جداگانه برای تأمین خدمات زیربنایی مسکن مهر اختصاص نیابد، نمی‌توانید به واحدهای مسکن مهر آب و برق برسانید، گفت:به‌هرحال اگر این 5 هزار و 600 میلیارد تومان درخواستی ما تأمین نشود، ما نمی‌توانیم با سرعت کافی آب و برق مسکن مهر را تأمین کنیم.
با توجه به تأخیر در اختصاص اعتبارات از سوی دولت برای تأمین خدمات زیربنایی و عدم تمایل وزارت نیرو برای تأمین خدمات زیربنایی مسکن مهر به نظر می‌رسد که افزایش سقف فردی تسهیلات مسکن مهر نیز نتوانسته مسکن مهر را در مدار افتتاح قرار دهد.