افزایش قیمت مصالح با سقوط ارزش پول ملی

شمار نشریه : 227

کد مطلب: 3593 
دومین همایش انجمن صنفی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان استان گلستان با رویکرد «روش‌های تأمین منابع مالی و تکنیک‌های فروش»، با حضور شهردار گرگان و مسئولان و مقامات محلی، اعضای انجمن انبوه‌سازان استان، جمعی از انبوه‌سازان کشور و برخی از اعضای شورای مرکزی کانون سراسری برگزار شد. به دلیل اینکه گزارش همایش بعد از ارسال نشریه برای چاپ آماده شد نتوانستیم مخاطبان را در جریان قرار دهیم. بنابراین با یک هفته تأخیر گزارش این همایش را ارائه می‌کنیم:
افزایش قیمت مصالح با سقوط ارزش پول ملی
به گزارش خبرنگار اعزامی پیام ساختمان، در مراسم افتتاحیه این همایش، سید محمد مرتضوی، رئیس انجمن انبوه‌سازان استان گلستان، با اشاره به واقعی شدن قیمت حامل‌های انرژی و تأثیرات تحریم‌های بین‌المللی گفت: طی سال‌های گذشته شاهد سقوط ارزش پول ملی بودیم که این موضوع افزایش قیمت ساختمان را به همراه داشت و درنتیجه آن، شکافی بین خریدار و فروشنده به وجود آمد.
توقف اجرای قانون پیش‌فروش ساختمان و مسکن
مرتضوی به تلاش‌های کانون سراسری انبوه‌سازان در راستای کم کردن فاصله بین خریدار و فروشنده اشاره کرد و افزود: اقداماتی در کانون سراسری برای تسهیل شرایط ساخت‌وساز صورت گرفت که ازجمله آنها می‌توان به قانون پیش‌فروش ساختمان و مسکن اشاره کرد، هرچند با اجرایی نبودن آیین‌نامه قانون مذکور، به پیشنهاد کانون سراسری روند اجرایی شدن آن متوقف شد.
وی در ادامه سخنانش به موضوعاتی نظیر پرداخت مالیات مضاعف توسط انبوه‌سازان و حتی مالیات بر قیمت زمین، متضرر شدن سازندگان از قانون مالیات بر خانه‌های خالی، مشکلات تسهیلات پرداختی توسط بانک‌ها و ... نیز اشاره کرد.
مسکن مهر یا پاشنه آشیل
در ادامه همایش رئیس کانون سراسری انبوه‌سازان، صنعت ساختمان را یک محرک اقتصادی بزرگ برشمرد و گفت: بر اساس آمارها، این صنعت با 300 واحد صنفی و تولیدی ارتباط مستقیم دارد و توجه به این صنعت می‌تواند کشور را از حالت رکود خارج کند ضمن اینکه جایگاه ویژه‌ای در بحث اشتغال‌زایی دارد.
جمشید برزگر در بیان اقدامات انجام‌شده توسط کانون گفت: کانون سراسری انبوه‌سازان تابه‌حال طی بیش از 20 نامه به مقامات دولتی، با آنان مکاتبه و موضوعاتی را پیشنهاد کرده که عموماً مورد استقبال قرارگرفته‌اند ولی متأسفانه در مقام عمل توجه چندانی به آنها نشده است.
وی افزود: در 8 سال گذشته دولت حدود 750 میلیارد دلار درآمد داشته و باوجود این کوچک‌ترین اقدامی در جهت توسعه زیرساخت‌های کشور نداشته است. تنها اقدام دولت مسکن مهر بود که آن هم تبدیل به پاشنه آشیل دولت گردید و در آن از نظرات بخش خصوصی استفاده‌ای نشد.
برزگر ادامه داد: اگر به مسکن، اشتغال و ازدواج توجه نشود ناهنجاری‌های زیادی به وجود می‌آید. خوشبختانه وزیر راه و شهرسازی این مهم را به‌خوبی درک کرده و به دنبال این است که چگونه یک شهروند ایرانی می‌تواند صاحب‌خانه شود.
چرا همه حق ساختمان‌سازی دارند؟
رئیس سازمان نظام کاردانی نیز در دومین همایش انجمن صنفی انبوه‌سازان مسکن و ساختمان استان گلستان با بیان اینکه باید رویکردمان را عوض کنیم، اظهار داشت: متأسفانه در دوره‌های مختلف شاهد عملکرد سلیقه‌ای مدیران راه و شهرسازی بوده‌ایم در یک دوره رویکرد به انبوه‌سازان خوب و در دوره‌ای نگاه‌ها به‌گونه‌ای دیگر بوده است. بنابراین می‌توان استنباط کرد که نحوه برخوردها سلیقه‌ای است.
مهدی مؤذن با بیان این مطلب، افزود: سال‌هاست که انجمن انبوه‌سازان فریاد می‌زنند، قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان باید عملیاتی شود اما با وجود 20 سال از تصویب قانون هنوز این مهم را شاهد نیستیم. حال جای این سؤال است که متولی این کار کدام نهاد است؟.
رئیس سازمان نظام کاردانی خاطرنشان کرد: متأسفانه اخیراً عده‌ای از بزرگان نظام‌مهندسی عنوان می‌کنند، این قانون تنها برای سازمان نظام‌مهندسی نوشته‌شده و حتی می‌گویند؛ روز اول آشی پختیم و هرکس نخود خودش را به آن اضافه کرده است.درحالی‌که آنها حق ندارند سایر تشکل‌ها را اینگونه مورد خطاب قرار دهند .
وی همچنین با انتقاد از نگاه جزیره‌ای به ساختمان اظهار داشت: تشکل‌ها را باید زنجیره‌وار در کنار هم ببینیم. با تمام گرفتاری و بی‌مهری‌هایی که نسبت به سازمان نظام کاردانی صورت گرفت ، وظیفه خود دیدیم که در جریان استیضاح آقای آخوندی ایشان را حمایت کنیم. امیدواریم وزیر محترم راه و شهرسازی با نگاهی نو مشکلات کاردان‌ها را حل کند و اجازه ندهد صنعت ساختمان تک‌محور باشد.
 در این همایش تفاهم‌نامه‌ای بین انبوه‌سازان استان گلستان و بانک مسکن استان در راستای هم‌افزایی و رونق صنعت ساختمان به امضاء رسید و برترین‌های انبوه‌سازان استان در پایان همایش تقدیر شدند.
لازم به ذکر است که پیام ساختمان با حضور در این مراسم،علاوه بر پوشش خبری اقدام به توزیع رایگان نشریه بین مدعوین نمود.