هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   227   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اولـویت‌هـای عمرانـی شهـرداری تـهران

کد مطلب: 3588
سیدسجاد موسوی: تأمین زیرساخت‌های عمرانی کلان‌شهر تهران کار ساده‌ای نیست زیرا به همان اندازه که خدمت‌رسانی صورت می‌گیرد، شاهد مهاجرت بی‌رویه از روستا و شهر‌های کوچک‌تر به مرکز هستیم؛ بنابراین هراندازه پروژه‌های جدید افتتاح می‌شوند، باز هم بسیاری از مشکلات لاینحل باقی می‌ماند. معاونت فنی -عمرانی شهرداری تهران به‌عنوان یکی از معاونت‌های شهرداری در توسعه زیرساخت‌های شهر تهران مسئولیت پروژه‌هایی همچون ساخت بزرگراه‌ها، تونل‌ها، تقاطع‌های غیر هم‌سطح و سایر زیرساخت‌های شهری را بر عهده دارد و نباید از حق گذشت که در سالیان اخیر اقدامات قابل‌توجهی داشته است. در رابطه با مهم‌ترین فعالیت‌های این معاونت با علیرضا جاوید، معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران گفتگویی ترتیب داده‌ایم که در زیر آمده است:
پیام ساختمان: یکی از مهم‌ترین چالش‌های بخش عمرانی تأمین بودجه موردنیاز است. معاونت فنی - عمرانی شهرداری تهران تا چه اندازه توانسته بودجه موردنیاز خود را تحقق ببخشد؟
تأمین مالی لازم برای اجرای پروژه‌ها در سطح ملی و شهری همواره دغدغه متولیان امر و مجریان بوده و در یک دهه گذشته با روش‌های متنوعی مانند اخذ اعتبار در بودجه سنواتی شورای اسلامی شهر تهران، مشارکت بخش خصوصی در قالب قرارداد‌های مشارکت‌ سازمان سرمایه‌گذاری و همچنین شهرداری‌های 22 گانه، استفاده از روش‌های تأمین مالی مانند فاینانس که در پروژه تونل نیایش، پل طبقاتی صدر و بزرگراه امام علی(ع) تجربه شد صورت می‌گیرد. در آینده هم روش‌های مدرن سرمایه‌گذاری مانند جذب سرمایه‌گذاری با روش BOT و BOLT انجام خواهد شد.
پیام ساختمان: قطعاً مردم مشتاق‌اند بدانند رویکرد شهرداری در نیمه دوم سال 94 چگونه خواهد بود؟
در حــوزه احــداث پروژه‌هــای بزرگراهــی خوشبختانه بیش از 90 درصد پروژه‌های مصوب در طرح جامع و تفصیلی شهر تهران با پیگیری در سنوات مختلف به‌ویژه در 10 سال اخیر احداث و به بهره‌برداری رسیده‌اند و امیدواریم در دو سال باقی‌مانده از دوره حاضر شهرداری امکان بهره‌برداری از حدود 7 درصد طرح‌ها فراهم شود تا در پایان این دوره 97 درصد از شبکه بزرگراهی به بهره‌برداری برسد. به همین منظور تا پایان سال جاری تسریع در احداث و بهره‌برداری از فاز اول تقاطع غیر هم‌سطح بزرگراه‌های ارتش، امام علی (ع) و شهید صیاد شیرازی و تسریع در تکمیل بزرگراه شهید حکیم، تونل شهدای غزه و تقاطع غیر هم‌سطح کاروانسرای سنگی 1 و 2 در اولویت برنامه‌های ماست. همچنین برای تکمیل شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی که 90 درصد آن محقق شده است، در نظر داریم در سال 94 و 95 میزان پیشرفت را به 95 درصد برسانیم. اولویت دیگر ما در سال جاری بهسازی و مقاوم‌سازی پل‌ها و تقاطع‌های غیر هم‌سطح است.
پیام ساختمان: اجرای پروژه‌های عمرانی بزرگ نیازمند تجهیزات و فناوری‌های مدرن است. با توجه به تحریم‌های موجود چگونه توانستید مشکلات را از پیش رو بردارید؟
درهرصورت در اجرای پروژه‌های عمرانی بخشی از تجهیزات در داخل کشور بوده و یا با شبیه‌سازی و تکنولوژی داخلی فراهم شده اما در برخی موارد که نیازمند هماهنگی با تولیدکنندگان خارجی بوده شهرداری تهران توانسته است تجهیزات را فراهم کند. در مجموع هیچ پروژه‌ای مشکل تأمین تجهیزات نداشته است.
پیام ساختمان: معمولاً دولت پس از اتمام پروژه‌های عمرانی مانند سد، نیروگاه، اتوبان و ... منتفع می‌شود. شهرداری تا چه اندازه در اجرای پروژه‌های عمرانی به دنبال بازگشت سرمایه است؟
مجموعه شهرداری تهران یک مجموعه خدماتی - اجتماعی است و وظیفه خودش را پیوند اجتماعی و اعتمادسازی قرار داده؛ بنابراین در هیچکدام از پروژه‌های زیرساختی شهرداری هدف کسب درآمد نبوده است؛ بلکه هدف‌گذاری تأمین مالی بری احداث و بهره‌برداری از آنهاست. البته برای برخی از پروژه‌ها لایحه‌ای تهیه‌شده و به شورای شهر فرستاده‌شده که در برخی پروژه‌های محدود امکان اخذ درآمد‌های محدود فراهم شود. البته شهروندان مخیر هستند که از یک پروژه عادی بدون هیچ مبلغی عبور کنند و یا از مسیر مناسب‌تری استفاده کنند و عوارض هر چند اندکی بپردازند.
پیام ساختمان: گفته می‌شود شهرداری تمام پروژه‌های شهری را به قرارگاه خاتم‌الانبیاء واگذار کرده است. این مدعا را تا چه اندازه تأیید می‌کنید؟
تمام پروژه‌ها در اختیار قرارگاه خاتم‌الانبیاء نیست اما با توجه به توان اجرایی مناسب و تجربیات خوبی که دارد یکی از پیمانکارانی است که در بخش حمل‌ونقل و عمرانی همکاری خوبی با مجموعه شهرداری داشته است. شهرداری تهران از توان شرکت‌های بخش خصوصی استفاده خوبی داشته که از جمله آنها می‌توان به احداث تونل نیایش، رسالت و توحید و همچنین بسیاری از پروژه‌ها مانند شبکه جمع‌آوری آب‌های سطحی و تقاطع‌های غیر هم‌سطح اشاره کرد. طبیعتاً استفاده از توان بخش خصوصی، شرکت‌های دولتی و نهاد‌ها می‌تواند سبد خدماتی پروژه‌های عمرانی شهرداری تهران را متنوع کند.
پیام ساختمان: آیا دولت در قبال اجرای پروژه‌های عمرانی  شهرداری وظیفه‌ای دارد؟
دولت در پروژه‌های زیرساختی در حوزه حمل‌ونقل تکالیفی در برنامه‌های توسعه پنج‌ساله و بودجه‌های سنواتی بر عهده دارد که عموماً در بخش توسعه مترو، ناوگان حمل‌ونقل عمومی اتوبوس‌رانی و تاکسیرانی است و معاونت حمل‌ونقل و ترافیک موارد را پیگیری می‌کند.
پیام ساختمان: یکی از مشکلات شهرداری‌ها در بخش اجرای پروژه‌های عمرانی تملک ساختمان‌های در مسیر پروژه است. در این زمینه تا چه اندازه با مشکل مواجه بوده‌اید؟
طبق روال تقسیم‌بندی خدمات در شهرداری تهران، وظیفه تملک املاک بر عهده سازمان املاک و مستغلات، اداره کل امور نهاد‌ها و شهرداری مناطق بوده و خوشبختانه با هماهنگی خوبی که وجود داشته بسیاری از تملک‌ها از جمله در بزرگراه امام علی(ع)، بزرگراه شهید زین‌الدین و شهید صدر بدون مشکل صورت گرفته است.
پیام ساختمان: در وضعیت حاضر شهرداری تهران بیشتر نیازمند مترو است یا اتوبان‌ و بزرگراه‌؟
قطعاً مترو یکی از بهترین و پاک‌ترین شیوه‌های حمل‌ونقل است و توسعه مترو به‌عنوان یک اولویت اصلی مورد اتفاق همه قرار دارد اما نیازمند تلفیقی از مدل‌های مختلف و روش‌های مختلف حمل‌ونقل هستیم؛ بنابراین میزان اندکی از شبکه بزرگراهی نسبت به طرح جامع و تفصیلی مانده‌ باید به اتمام برسد و استفاده از اتوبوس‌های حمل‌ونقل عمومی و BRT می‌تواند به نوعی مکمل مترو باشد.