هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   226   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

5 هزار سال مهندسی ایرانی (قسمت اول)

کد مطلب: 3473
تاریخ چند هزار ساله ایران، قلمرو فرهنگی وسیعی را در پهنه گیتی فراهم آورده و موجب شكل‌گیری میراث گرانبهایی برای بشریت شده است. اگرچه بخش بزرگی از این میراث فرهنگی در قالب ساختمان‌ها و معماری بدیع، سازه‌های آبی بزرگ بادگیرها و آسیاب‌هایی با كاركرد پیچیده، شهرهای متراكم و پایدار در برابر عوامل اقلیمی و متأثر از عوامل فرهنگی شکل‌گرفته كه قابل‌مشاهده و بررسی كالبدی است بخش زیادی نیز به‌صورت میراث معنوی و غیر کالبدی دارای ارزش صیانت و توجه است.
از این هفته قصد داریم با استفاده از کتاب « 5 هزار سال مهندسی ایرانی» تالیف مهندس فرزین رضاییان،  در هر شماره به معرفی گوشه ای از معماری و مهندسی ایران در طول سده ها و هزاره های گذشته بپردازیم. در اولین قسمت از این سلسله مطالب، بخشی از مقدمه پروفسور فضل الله رضا، دانشمند مطرح ایرانی  که به  معرفی کتاب مزبور پرداخته است به نظر خوانندگان گرامی می رسد:
« کتاب 5000 سال مهندسی ایرانی به همت کانون فارغ‌التحصیلان دانشکده فنی دانشگاه تهران و نویسندگی دکتر فرزین رضائیان، انتشار یافت... در این کتاب که از چاپ نفیسی برخوردار است قریب به 70 تن از استادان و صاحب‌نظران داخلی و بین‌المللی گزیده‌ای از درخشان‌ترین فعالیت‌های مهندسی ایرانی را که نقاط عطفی در تکوین تاریخ فناوری و صنعت می‌باشد، بازگو کرده‌اند که به همراه تصاویری جذاب و دیدنی اثری ماندگار را برای جامعه مهندسی کشور رقم‌زده است.
این کتاب که بیانگر خدمات مهندسان ایرانی در زمینه‌هایی مانند: حفر قنات‌ها (آبراهه‌های زیرزمینی)، آسیاب‌ها، تصفیه آب، بادگیرها،‌ فلزشناسی و ریخته‌گری است از دوران انقلاب شهرنشینی تا انقلاب صنعتی را در برمی‌گیرد.
کوشش ما ایرانیان باید بر آن باشد که ایران با نام بلندتر بر جای بماند و دستخوش ازهم‌گسیختگی فرهنگی و اقتصادی و سیاسی دوران پرشتاب انفورماتیک نشود. جو معنوی ایران کهن و ریشه‌های استوار اندیشه‌های والای بزرگان آن، به مهندسان ایرانی فرصت می‌دهد که در آینده در این راه از پیشگامان جهانی باشند...»