جایگاه ویژه نمایشگاه راه و شهرسازی در توسعه

شمار نشریه : 226

کد مطلب: 3472
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به موفقیت مذاکرات 1+5 و برجام، پنجمین نمایشگاه راه و شهرسازی را در راستای همسویی با اهداف اولین همایش بین‌المللی جذب فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حمل‌ونقل، مسکن و شهرسازی دانست.
عباس آخوندی با تأکید بر اینکه پایبندی بخش خصوصی به قراردادهای خود از محورهای برگزاری این نمایشگاه معرفی‌شده است، ادامه داد: به‌هرحال وجود چنین نمایشگاهی موجب می‌شود ارتباط دوسویه بخش خصوصی و دولت قوی‌تر شده و در فضای تعاملی امکان جذب سرمایه‌گذار فراهم شود.
وی تأکید کرد: البته ضروری است به موضوع کاهش مخاطرات سرمایه‌گذاری در حوزه‌‌های مختلف زیرساختی حمل‌ونقل و مسکن در نمایشگاه راه و شهرسازی پرداخته شود و دراین‌باره بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی به اجماع مشترکی دست یابند.
وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: از سوی دیگر پس از موافقت‌نامه 1+5 فصل جدیدی از امنیت منطقه‌ای و جهانی در ایران شروع‌شده است.
آخوندی افزود: ایران به‌عنوان یک قدرت منطقه‌ای به حقوق ملت خود و مسئولیت خود در منطقه آگاه است و برای آبادانی داخلی و صلح جهانی تلاش می‌کنیم؛ آبادانی نیازمند اعتبار است و بودجه عمرانی محدود کفاف تکمیل زیرساخت‌های عمرانی کشور بزرگ ایران را نمی‌دهد.
وی یادآور شد: در این راستا لازم است با برگزاری نمایشگاه راه و شهرسازی و همایش بین‌المللی جذب فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حمل‌ونقل، مسکن و شهرسازی، فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران برای کشور‌‌های جهان معرفی شود.
آخوندی اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان یک دستگاه عملیاتی و اجرایی در چارچوب این سیاست‌های کلی پیش‌قدم شده تا نخستین گام را در حوزه نوسازی درصحنه ملی و با همکاری سرمایه‌گذاران بین‌المللی بردارد؛ به‌هرحال با ایجاد چنین فضایی پس از مذاکرات و حجم سرمایه‌گذاری‌های سنگین، برگزاری همایش مذکور ضروری است اما به دلیل همسویی برخی اهداف، این همایش می‌تواند در کنار پنجمین نمایشگاه راه و شهرسازی در جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی مؤثر باشد.
فرصت برند سازی بنگاه‌های اقتصادی
همچنین رئیس کمیته اجرایی پنجمین نمایشگاه راه و شهرسازی, با بیان اینکه پاسخگویی به مردم و اطلاع‌رسانی در فضای نمایشگاهی به بهترین نحو تجلی می‌یابد، گفت: نمایشگاه به‌عنوان یکی از ابزارهای مهم اطلاع‌رسانی در زمینه عمومی و تخصصی می‌تواند گامی مؤثر در جهت ارتقای سطح آگاهی‌های جامعه از کارکردهای تمامی شقوق حمل‌ونقل و مسکن و شهرسازی بردارد.
به گفته سید سعید محمدی، «پنجمین نمایشگاه راه و شهرسازی و صنایع وابسته» با تغییر رویکرد از فعالیت محوری به کارآمد محوری برای شهروندان، همسو با سیاست‌های جدید دولت تدبیر و امید، وزارت راه و شهرسازی و سیاست‌های کلان برنامه ششم توسعه، آبان ماه ۱۳۹۴ به مدت 4روز در مصلای تهران برگزار می‌شود.
وی بر تأثیر مثبت برگزاری نمایشگاه بزرگ‌راه و شهرسازی و صنایع وابسته در کمک به توسعه و عمران کشور تأکید کرد و گفت: برگزاری نمایشگاه عملکرد و توانمندی‌های وزارت راه و شهرسازی می‌تواند در ایجاد فضاهای لازم برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی تأثیر فراوانی داشته باشد. همچنین به شناخت ظرفیت‌ها ، بررسی یافته‌ها و ایده‌های سازنده و فراهم کردن بسترهای مناسب برای انتقال دانش و تجارب نیز کمک ‌کند.
رئیس کمیته اجرایی پنجمین نمایشگاه راه و شهرسازی افزود: تبادل‌نظر میان صاحبان دانش فنی و دست‌اندرکاران بخش‌های زیربنایی راه و شهرسازی اعم از بخش خصوصی و دولتی از اهمیت بالایی برخوردار است.
محمدی تأکید کرد : راه و شهرسازی یکی از بخش‌های مهم و زیرساختی کشور به شمار می‌رود به همین منظور نمایشگاه تخصصی راه و شهرسازی و صنایع وابسته فرصت مناسبی است تا هرساله آخرین دستاوردهای این حوزه به مردم و مخاطبان معرفی و اعلام شود.
وی با اشاره به اینکه برپایی نمایشگاه‌های تخصصی در برند سازی بنگاه‌های اقتصادی نقش اساسی دارد, گفت: امروزه شرکت‌هایی موفق به ادامه حیات و توسعه خود هستند که بتوانند نشان و برند خود را به مردم بشناسانند.
رئیس کمیته اجرایی پنجمین نمایشگاه راه و شهرسازی افزود: برند سازی فعالیت نمایشگاه را جامعیت بخشیده و شرایط را برای حضور و مشارکت بیشتر بنگاه‌ها و بخش خصوصی فراهم می‌آورد.
محمدی با بیان اینکه خوشبختانه هرساله با استقبال گسترده دست‌اندرکاران راه و شهرسازی مواجه شده و بخش خصوصی در این نمایشگاه حضور پررنگ دارد، افزود: ما علاقه‌مندیم این نمایشگاه بزرگ را با مشارکت و کمک, دستگاه‌های سیاست‌گذار و همه نهادهای دولتی و خصوصی برگزار کنیم.