هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   226   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

راه های رسیدن به خانه ای سالم

کد مطلب:3088 
 ارگونومی علمی است برای کارایی و اثربخشی بیشتر‌، با طراحی مناسب وسایل‌، تجهیزات‌، امکانات مورداستفاده محیط زندگی و کار که در واقع شرایط محیطی را برای افراد جامعه مناسب و دلپذیر می کند‌.
ارگونومی اهمیت زیادی به نحوه درک و دریافت انسان از محیط پیرامون می دهد و ازجمله اهداف آن ایجاد انگیزش‌، رضایتمندی‌، خلاقیت و لذت بخش بودن محیط زندگی و کار است و برای دستیابی به این اهداف مواردی چون قابلیت انعطاف‌، بهره وری‌، زیبایی و پیشگیری از بروز خطاهای انسانی در طراحی داخلی مورد دقت قرار می گیرد‌.
مبلمان و چیدمان هر اتاق باید از الگویی تبعیت کند که حرکت و وضعیت بدن در موقعیت درستی قرار گیرد‌. در خانه سالم‌، آشپزخانه طوری طراحی شده که به همه کابینت‌ها دسترسی خوبی داشته و فضای مناسبی را در اختیار کاربران آشپزخانه قرار دهد‌.
سرویس های بهداشتی‌، اندازه استانداردی داشته باشند‌، استفاده از آنها راحت باشد و هوا به خوبی در جریان باشد‌. در اتاق خواب‌ها بالش های مناسبی پیدا می کنید؛ بالش هایی که شکل گردن دارند تا از درد گردن جلوگیری کنند‌. محل نشیمن نیز با مبلمانی طراحی شده که استراحت عمیقی را به ارمغان می آورد و همزمان برای حفاظت از ستون فقرات ساکنین فکری شده‌است‌. جای پریز‌ها و کلید‌ها طوری طراحی شده که حرکت در خانه راحت است و بدون استرس کارهای روزمره انجام می شود‌.
داشتن فضای سبز‌
گیاهان فقط نقش زیبایی در طراحی ندارند بلکه رشد گیاهان در خانه روح انسان را تغذیه می کند و با طبیعت آشتی می دهد‌. برخی از دانشمندان معتقدند گیاهان خانگی هوا را تمیز می کند‌. به هر صورت‌، تحقیقات نشان می دهد برخی از گیاهان گازهای سمی خانه مانند فرمالدیین‌، بنزن و منواکسیدکربن را جذب می کنند‌. در یک خانه سالم حداقل دو گیاه در هر سه متر وجود دارد‌. در اتاق هایی که سقف بلندی دارند گیاهان بیشتری لازم است‌.
برای جلوگیری از آلرژی های مختلف‌، گیاهانی در الویتند که در آب پرورش می یابند‌. پنجره هایی که رو به آسمان یا فضای سبز باشد انرژی خوبی دارد و کف خانه از نور طبیعی تغذیه می شود‌. گیاهانی مانند بامبو‌، گل همیشه بهار‌، گیاه عشقه‌، داوودی‌، سوسن و… از جمله نمونه هایی هستند که می توانیم در خانه استفاده کنیم‌.
نور شفابخش‌
لامپ درخشان ویتامین دی‌، هورمون های بدن را متعادل می کند و سیستم ایمنی بدن را بالا می برد‌. افسردگی را کاهش داده و گرفتگی های بدن را رفع می کند‌. در خانه سالم‌، نور طبیعی را با نور مصنوعی ترکیب کرده‌اند و برای دعوت از خورشید‌، برخی از پنجره‌ها پرده ندارند‌. بقیه پرده‌ها هم طوری طراحی شده‌اند که نور را کم می کنند ولی کاملا از بین نمی برند یعنی فقط حس امینت در ساکنین ایجاد می کنند‌.
آگاهی از رنگ ها‌
هیچ چیز به اندازه رنگ دیوار‌ها و مبلمان بر طراحی اتاق تأثیر ندارد‌. مطالعات بسیاری نشان داده بعضی رنگ‌ها بازخوردهای روانشناسی خوبی دارد‌. به طور مثال‌، آبی فشارخون را پایین می آورد‌، رنگ قرمز‌، ضربان قلب را بالا می برد‌. تحقیقات پیشنهاد می کنند استفاده از برخی رنگ‌ها روند درمان بیماری‌ها را تسهیل می کند‌. به هرحال هر رنگی خاصیت خودش را دارد و شاید تأثیرش به همان اندازه نسبی باشد که اثر انگشت هر شخص‌. طراحانی که آگاه هستند رنگ هایی را پیشنهاد می کنند که با ساکنین آن مکان تناسب دارد‌.
زنده کردن عنصر آب در محیط خانه‌
حدود پنج هزار سال پیش‌، درمانگران با آب بیماران خود را درمان می کردند‌. در یونان باستان حمام های درمانی تجویز می شد‌. امروزه نیز پزشکان آب درمانی را برای کاهش درد پیشنهاد می کنند‌.
داشتن وان در حمام خانه یکی از مکان های درمانی خوب می تواند باشد که البته امروزه بیشتر به عنوان فضای تجملی به حمام اضافه می شود‌. همچنین تصفیه آب برای استفاده در وان‌، مفید است‌، چراکه باکتری‌ها و دیگر مواد سنگین را پاک می کند‌.
جریان صداهای نرم و روان‌
عکس‌ها نمی توانند حس تجربه سلامتی را به انسان منتقل کنند‌. داشتن بادآویز نزدیک پنجره که با باز کردن آن‌، جریان هوا منجر به صدای لطیفی در خانه شود و همچنین گیاهانی که با جریان هوا تکان بخورند‌، همگی حس آرامش و سلامتی را به ارمغان می آورند‌. برای آرامش بیشتر اضافه کردن کمی روغن های گیاهی و درمانی فضای پاک تری را در خانه به وجود می آورد‌.
داشتن فضایی مقدس‌
خانه سالم برای جسم و روح مانند معبدی می ماند که با عشق و حساسیت زیاد طراحی شده‌است‌. بیشتر مالکان بدون توجه به حس درونی و نیاز اساسی خود برای داشتن چنین فضاهایی به طراحی خانه خود می پردازند درحالی که ما احتیاج داریم که برای نماز و نیایش خود مکانی اختصاصی فراهم کنیم‌. حتی حمام‌ها و اتاق خواب‌ها جایی برای استراحت عمیق ما به شمار می آید‌. نقاشی هایی که از گذشتگان ما باقی مانده‌، نشانگر اهمیت این فضا در روح و روان ماست و اینکه چقدر ما در گذشته به خالق خود وصل بودیم.