هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   226   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نتایج رقابـت طراحـی ناسـا

کد مطلب: 3394 
یک خانه یخی توانست جایزه نخست رقابت طراحی ناسا برای سکونتگاه سه‌بعدی مریخ را به خود اختصاص دهد.
این خانه یخی، با استفاده از پیش‌بینی وجود آب فراوان دراین سیاره ساخته شده است.
بیش از ۱۶۵ طرح به این رقابت که در ماه می آغاز شده، برای ناسا ارسال شده بود. چالش طراحی زیستگاه سه‌بعدی که رقابت در طراحی بخشی از آن است، در نهایت با هدف کمک به توسعه فناوری‌های جدید برای تولید افزودنی‌ها با استفاده از مواد بومی موجود در فضا و بر روی زمین طراحی شده است.
مونسی رومان، مدیر چالش صد ساله ناسا، اظهار کرد: خلاقیت و عمق طرح‌هایی که مشاهده کردیم، ما را تحت تأثیر قرار داد. این تیم‌ها نه تنها در کارهای خود بسیار خلاق و هنرمند بودند، بلکه عملکرد وابسته به زندگی مورد نیاز جستجوگران فضایی آینده را در یک سکونتگاه غیرزمینی به حساب آورده‌اند.
خانه یخی توسط گروه معماری Team Space Exploration و Clouds Architecture Office طراحی شده است. این طرح بر اساس رویکرد اکتشافی ناسا برای «جستجو به دنبال آب» ایجاد شده است. از آنجایی که آب ابزاری برای حفظ زندگی و یخ ماده بالقوه‌ای برای ساختمان‌سازی است، این تیم تصمیم گرفت در منطقه Alba Mons در نیمکره شمالی مریخ که بر اساس باورهای محققان، در آن یخ آب زیر سطحی فراوان وجود دارد، استقرار یابند.
لایه یخ نه تنها یک لایه محافظتی برای جلوگیری از تابش‌ها در جو بیرونی ایجاد می‌کند، بلکه آن را شفاف کرده و اجازه می‌دهد تا نور به درون زیستگاه بتابد. با تهویه محیط درون بخش متورم، انتظار می‌رود که یخ به صورت منجمد باقی مانده و پوشش گیاهی رشد یابد که این امر به تبدیل دی‌اکسید‌کربن به اکسیژن کمک می‌کند.