هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   226   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نمره معماری شهر مشهد خوب نیست

کد مطلب: 3475 
نمره‌ای که به ساخت‌وسازهای شهر مشهد به لحاظ هویت شهری و معماری می‌توان داد، خوب نیست.
غلامرضا بصیری پور، رئیس شورای عالی استان‌ها در جمع خبرنگاران در مشهد افزود: وضعیت ناموزون و غیرمتناسب ساخت‌وسازها در این شهر طی 15 سال گذشته وضعیت بسیار نامطلوبی را برای مشهد رقم‌زده است.
وی ادامه داد: زمانی که قرار بود میدان شهدای مشهد واقع در یکی از خیابان‌های اصلی منتهی به حرم مطهر امام رضا(ع) طراحی شود، اعلام و تأکید کردم در طراحی این میدان که مدخل ورودی آستان مقدس رضوی است یک تفکر اقتصادی و درآمدی حاکم است.
رئیس شورای عالی استان‌ها اظهار داشت: درواقع طراحی ساختمان‌ها و معماری دیده‌شده در نقشه‌های این محدوده که در قالب طرح نوسازی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر شکل‌گرفته به لحاظ بافت، ساختار و معماری هیچ سنخیتی با مشهدالرضا(ع) و شرایط آن نداشته و ندارد.
وی ادامه داد: در این میان با توجه به اینکه شهرداری‌ها درآمد پایداری ندارند و به‌ناچار عموماً محور عمده کسب درآمدشان فروش تراکم است، کمتر به این موضوع توجه می‌کنند.
بصیری پور گفت: تراکم فروشی ازجمله معضلات اکثر کلان‌شهرها است و در حوزه بافت‌های تاریخی و ارزشمند هم این نگرش و فروش تراکم و کسب سود بیشتر در مشهد بر شهرداری حاکم بوده است و سازمان میراث فرهنگی هم نتوانسته نقش مؤثر خود را در حفظ این بناها ایفا نماید.