هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   226   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

20 میلیـون گردشـگر در افـق 1404

کد مطلب: 3442
 تهیه و تنظیم: زهرا غریب شاه
 مسئله برجام شرایطی را ایجاد كرد تا برخی از کشورهای اروپایی كه در تبلیغات منفی خود علیه ایران اقداماتی را انجام می‌دادند؛ هم‌اکنون با رایزنی و رفت‌وآمدهای مكرر جهت توافق برجام، متوجه مساعد بودن كشور برای گردشگری و دیگر روابط اقتصادی شوند.
 عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پیام ساختمان افزود: ایران از جهت امنیت از هر زاویه‌ای به‌خصوص برای گردشگر در ردیف امن‌ترین كشورهای دنیاست و به جرأت می‌توان گفت از اکثر كشورهای اروپایی امن‌تر است ولیكن ایران را یك كشور ناامن ترسیم کرده بودند.
مهرداد بائوج‌لاهوتی خاطرنشان كرد: ایران از نظر جاذبه‌های گردشگری جزو 10 كشور برتر دنیا و از جهت تنوع جانوری و گیاهی جزو 5 كشور برتر است و این موقعیت ممتاز توجه خاص گردشگران را به كشور منجر می‌شود و در آینده معتقدم كه موضوع توافق تأثیر بسیار زیادی بر این صنعت می‌گذارد.
نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: ما در افق 1404 باید 20 میلیون گردشگر داشته باشیم این یعنی 30 میلیارد دلار درآمد گردشگری از این بخش كه سودآوری بسیار بالایی را كسب خواهیم كرد.
وی اضافه كرد:اگر دقت نظر بیشتری به صنعت گردشگری كه رتبه سوم اقتصاد دنیا را به خود اختصاص داده است، بشود سهم بسیار بالایی از این بخش برای کشور به همراه خواهد داشت.
نایب‌رئیس فراکسیون محیط‌زیست و توسعه پایدار مجلس با اشاره به اینکه برای تسهیلات بهتر در زمینه گردشگری نیاز است تا یكسری اقدامات مؤثر انجام دهیم، گفت: لزومی ندارد تا روادیدی بین ما و دیگر كشورها باشد باوجوداینکه هم‌اکنون کنترل‌های امنیتی و روش‌های مختلفی در این راستا وجود دارد.
وی ادامه داد: كشور ما باید تشریفات اضافی را كه مانع می‌شود، با هماهنگی برطرف كند؛ همچنین زیرساخت‌های لازم مانند هتل‌های مناسب ایجاد شود و بحث حمل‌ونقل باید در شرایط بسیار خوب ارائه شود که در مجموع ایجاد امكانات مساعد منجر به آرامش گردشگران ‌شود.
لاهوتی تصریح کرد: امروزه در دنیا یكی از بحث‌هایی كه در بخش گردشگری اهمیت بسیار قوی دارد؛ همان بخش حمل‌ونقل است، حمل‌ونقل ریلی، هوایی و این‌گونه موارد از بحث‌های مهم در تسریع صنعت گردشگری است.
وی با تأکید بر اینكه آموزش مردم در برخورد با گردشگر خارجی از جمله مواردی است كه باید صورت گیرد، افزود: گردشگران از حساسیت خاصی برخوردار هستند و مردم ما باید بدانند درهرصورت با گردشگران چگونه برخورد كنند.
بائوج‌لاهوتی تأکید كرد: آژانس‌های مسافرتی باید همان‌طور كه در تبلیغ گردشگران داخلی به خارج از كشور مهارت دارند در مقابل باید بتوانند جذابیت لازم را برای گردشگران خارجی برای سفر به داخل كشور را هم داشته باشند و بر این اساس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هم باید به آنان این تكلیف را گوشزد كند.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد: ایجاد بسترهای لازم برای سرعت‌بخشی به بازدید از نقاط برجسته و دیدنی هر شهر برای گردشگران خارجی یكی از مسائلی است كه توجه آژانس‌های مسافرتی به آن لازم و ضروری است و باید در این راستا هزینه‌های ممكن را انجام داد و البته تمام هزینه‌ها نباید صرفاً توسط دولت صورت گیرد . این‌جانب معتقدم اگر شرایط برای بخش خصوصی به‌گونه‌ای فراهم شود تا شبکه‌ای را در رابطه با تبلیغات گردشگری در تلویزیون داشته باشد، تاثیرگذاری آن در جامعه بسیار زیاد است.