هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   226   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آینــــده بازار مســـــکن

کد مطلب: 3081
وضعیت آینده بازار مسکن در سال جاری موضوعی است که فکر بسیاری از کارشناسان ، خریداران و فروشندگان بازار مسکن را به خود مشغول کرده است و هر فردی به فراخور جایگاهی که دارد، برداشت متفاوتی از وضعیت بازار ارائه می‌کند.این در حالی است که با گذشت حدود سه سال از رکود بازار مسکن و 6 ماه از آغاز سال 94 هنوز تغییری در بازار مسکن دیده نمی‌شود و رکود همچنان بر این بازار مسکن حاکم بوده و میزان معاملات انجام‌شده دفاتر املاک در هرماه با تعداد انگشتان دست قابل‌شمارش است.
فرارسیدن فصل سرما نیز عامل تشدیدکننده دیگر رکود بازار مسکن است. در حال حاضر آینده بازار مسکن برای افراد به‌روشنی قابل‌تصور نیست و هیچ کارشناس یا فعال اقتصادی نمی‌تواند با قاطعیت پیش‌بینی خود را ارائه دهد و اغلب مردم چشم‌انداز مبهمی از آینده بازار مسکن دارند. درواقع شاید تجربه افزایش قیمت بعد از دوره رکود سال‌های گذشته باعث شده که مردم نگران جهش دوباره قیمت‌ها باشند، بنابراین بخشی از متقاضیان مسکن که به دنبال خرید خانه جدید هستند، نگران‌اند که در فاصله بین فروش تا خرید، مسکن قیمت‌ها افزایش یابد.اکنون نیز این سؤال مطرح است که آیا متقاضیان این کالای اساسی می‌توانند به این رویه بازار مسکن اعتماد کرده و نگران افزایش قیمت‌ها نباشند.
به گفته عباس آخوندی، اقشار متوسط با دریافت وام 80 میلیون تومانی می‌توانند خانه‌ای را خریداری کنند، این در حالی است که با گذشت حدود دو سال از آغاز به کار دولت یازدهم هنوز برای دیگر اقشار جامعه که نیاز بیشتری به مسکن دارند، برنامه‌ای اجرانشده است.
سرمایه‌گذار نیازی به حضور در بازار نمی‌بیند
بابک حاجیان کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه هیچ پیش‌بینی و نظر صریح و مشخصی در مورد آینده بازار و قیمت مسکن نمی‌توان ارائه کرد، می‌گوید:« اگر دولت به سمت مدیریت جمع‌آوری نقدینگی برود، قیمت مسکن کاهش می‌یابد اما اگر این کار انجام نشود، نباید چشم‌انداز خوبی برای کاهش قیمت مسکن انتظار داشت.»
حاجیان تأکید می‌کند: «اگر نقدینگی از بازار سرمایه به بازار مسکن، ارز و سکه برود، تفاوتی نخواهد کرد چون نقدینگی هنوز در جامعه سرگردان است در حالی که نقدینگی باید به بخش تولید کالا و خدمات و حتی مسکن برگردد.»
به گفته حاجیان؛ اینکه بگوییم قیمت مسکن در سه ماه آینده کاهش خواهد یافت این‌طور نیست و دلیلی هم برای آن نمی‌بینیم زیرا هزینه ساخت مسکن بالاست و باید اذعان شود که هزینه ساخت تنها یکی از مؤلفه‌های تعیین قیمت مسکن است و آنچه در تعیین قیمت مسکن دخالت دارد، موضوعی فرابخشی است.
مشاوران املاک چه می‌گویند
در این میان برخی مشاوران املاک که از اوایل سال پیش‌بینی اوضاع پررونقی را برای بازار می‌کردند و معتقد بودند حتماً در سال جاری تحولات عظیمی در بازار مسکن رخ می‌دهد ، با گذشت شش ماه از سال و عدم رونق در بازار مسکن باز هم صحبت از افزایش قیمت مسکن می‌کنند.
از سوی دیگر، عده‌ای از مشاوران املاک معتقدند: زمانی که مسکن کمی با رونق همراه می‌شود تقاضاهای کاذب به بازار هجوم می‌آورند و شرایطی به وجود می‌آید که این تقاضاها حتی از تقاضاهای واقعی بازار مسکن هم پیشی می‌گیرند، به همین دلیل ورود سرمایه‌گذاران به بخش مسکن، موجب ایجاد حباب قیمتی و افزایش کاذب قیمت‌ها می‌شود.البته در این میان تعدادی دیگر از بنگاه‌ها هم هستند که از نگرانی مردم استفاده کرده و با بیان صحبت‌هایی مبنی بر اینکه تا ماه‌های آینده مسکن گران می‌شود، سعی در فروش واحدهای خود دارند . ضمن اینکه تقریباً بر سر ثبات قیمت مسکن اتفاق‌نظر داشته و معتقدند که امسال تغییر محسوسی در قیمت‌ها نداریم.
کسی نگران جهش قیمت‌ها نباشد
اما رئیس اتحادیه املاک استان تهران می‌گوید:« افزایش قیمتی تا پایان سال نداریم و کسی نگران جهش قیمت‌ها نباشد ، پس با خیال راحت خانه‌هایتان را فروخته و در فرصت مناسب مسکن دیگری خریداری کنید .»
دبیر انجمن انبوه‌سازان استان تهران نیز معتقد است:« در ۶ ماهه دوم سال، مسکن پا به‌پای تورم پیش رفته و بازار مسکن رونق بیشتری پیدا می‌کند.»
البته  مافی،  تنها عامل تعیین‌کننده قیمت یک کالا را موضوع عرضه و تقاضا می‌داند و می‌گوید:« با افزایش تقاضا،شاهد رونق بازار مسکن خواهیم بود.»
تعدادی از کارشناسان بازار مسکن نیز معتقدند که پس از یک دوره رکود، بازار مسکن به دوران پررونق خود بازمی‌گردد و در این شرایط احتمال افزایش قیمت وجود دارد.این اظـهارنظرها نگرانی‌هایی را برای بخشی از متقاضیان به وجود می‌آورد، زیرا همیشه رونق در بازار مسکن مساوی با افزایش قیمت بوده است، بنابراین این قشر متقاضی مسکن احتمال می‌دهند که بازهم قدرت خرید آنها کاهش پیدا کرده و قیمت‌ها سیر صعودی بیابند.هرچند برخی دیگر از کارشناسان معتقدند تا زمانی که دولت سیاست‌های خود را در بخش مسکن اجرایی نکند احتمال تغییر زیادی در بازار مسکن وجود ندارد.
بنابراین امروز که حدود سه سال از رکود بازار مسکن می‌گذرد، طبیعی است که متقاضیان نگران تکرار سناریوی افزایش سریع قیمت مسکن باشند ولی در این شرایط نباید از برخی عوامل تأثیرگذار بر قیمت مسکن که توان کنترل شوک قیمت احتمالی بازار را دارند، غافل بود. درواقع دولت تاکنون با کنترل برخی بازارهای سرمایه‌ای توانسته شوک قیمتی را از بازار مسکن دور کند، ضمن آنکه سیاست‌های دولت در بخش خارجی هم تأثیر زیادی بر آرامش بازار گذاشته است.